Polttoaineiden hinnat ovat taas karanneet.
On aika toimia.
Ala käyttää lähikauppaa jos yleensä on tarvetta ostaa jotain.
Vaihda harrastuksesi vaikka siivoukseen, naapurin vanhan mummon viihdyttämiseen, lumitöihin, murtomaahiihtoon tai vain meditointii.
Mutta pidä huoli ettet osta polttoainetta, sillä sinä voit pelastaa maailman, ei hiilidioksidia.
Isojen markettien hinnat sisältävät osakkeiden omistajien tuotto-odotukset.
Käytä lähikauppaa, voit nähdä ja vaihtaa kuulumisia kyläläisten kanssa.
Aika, polttoaineettomaan viikkoon
3
132
Vastaukset
Periaatteessa hyvä idea.
Isojen markettien osalta Prismalla ei ole osakkeenomistajia (asikas voi omistaa yhden osuuden), ja hinnat ovat halvemmat kuin lähikaupassa.
Jos vähentää polttoaineen kulutusta ajamalla vähemmän, vähentää myös ruuhkaisuutta ja melua. Myös ajotavalla on merkitystä sekä meluun että kulutukseen. Ympäristön huomioiva pärjää myös ilman nastarenkaita.
Hiilidioksidi on näkymätöntä, mutta öljyn pumppaaminen maasta tai merenpohjasta on sekin luontoa kuormittavaa. Tankkilaivoillekin sattuu onnettomuuksia- jätekaasuttelija
Mie siirryin kaksi vuotta sitten kaasuautoiluun, joka säästää luontoa ja kukkaroa. Biokaasu, joka tehdään jätteistä ei lisää ilmaston lämpenemistä!
- Mitä hä
Tulee henk.koht. konkka, jos ei voi mennä toihin...
Sukset on poltettu aikaa päivää sitten, homma on syvältä.
Naapurin jonkun mummolla ei ole kaikki muumit laaksossa, en mene viihdyttämään.
Meidän lähikaupan omistaa joku pääomapeluri... ja hinnat on kovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3554430Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763261- 712230
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3411674Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2051590Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1801527- 1051253
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751242Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121157K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81118