Eckerö Line
Finlandia
Hyvä vitsi - vaiko täyttä idiotismia.
Nimeään myöten suomalainen
4
136
Vastaukset
- Niinpä!
Kyllä huvitti Eckerö Linen Finlandia-mainos!
Se oli yhtä suomalaisuuden ja sinivalkoisuuden juhlaa.
Kyllä koiraskin poikii kun koville ottaa eli kyllä affena suomalaisuudesta pitää kun rahasta on kysymys.
Ettäs kehtaavat....- p.ersu
Kysymys on tietenkin provokaatiosta.
Annetaan ymmärtää, kuin nimimerkki Ankdam, että ruotsinkieliset vasta
ovatkin "oikeita" suomalaisia !
On siis kysymys samasta kuin sarjassa "suomi on ruotsalainen".
Ruotsinkielisten oikeiden suomalaisten jaloissa nyt pyörii vielä
turaani-eskimo-ugri-mongoli-saamelaisia, mutta piankos heidät on
kielikylvytetty, eihän heitä ollut oikeasti koskaan olemassakaan.
Mistähän viha svekomaaneja kohtaan oikein kumpuaa ? p.ersu kirjoitti:
Kysymys on tietenkin provokaatiosta.
Annetaan ymmärtää, kuin nimimerkki Ankdam, että ruotsinkieliset vasta
ovatkin "oikeita" suomalaisia !
On siis kysymys samasta kuin sarjassa "suomi on ruotsalainen".
Ruotsinkielisten oikeiden suomalaisten jaloissa nyt pyörii vielä
turaani-eskimo-ugri-mongoli-saamelaisia, mutta piankos heidät on
kielikylvytetty, eihän heitä ollut oikeasti koskaan olemassakaan.
Mistähän viha svekomaaneja kohtaan oikein kumpuaa ?"Annetaan ymmärtää, kuin nimimerkki Ankdam, että ruotsinkieliset vasta
ovatkin "oikeita" suomalaisia!"
No emmä nyt tiedä olenko koskaan väittänyt että me surut olisimme sen "oikeampia" suomalaisia kuin te suomenkielisetkään. Eiköhän me olla yhtä oikeita suomalaiia molemmat vaikka eroja onkin. Uskaltaisin kuitenkin väittää että minä kenties olen vähän "suomalaisempi" kuin minä koska tunnen omakseni sekä suomen- että ruotsinkielisen suomalaisuuden ja ole molemmissa kuin kotonani.
Minä en esim koskaan puhuisi mistään "turaani-eskimo-ugri-mongoli-saamelaisiista" joista te netti fennot jaksatte jauhaa. Ja mitä vihaan tulee niin kaada itsellesi vaan, te nefet sitä täällä palstalla syydätte, emme me surut!
Suomi ei vielä ainakaan ole suomalainen. Suomi voi olla ruotsalainen, se voi olla venäläinen, se voi olla saksalainen, ja voipa se olla jo anglo-amerikkalianenkin. Mutta pakkoruotsi meillä on. Katsokaapa tätä:
TALOUSTUTKIMUS Oy:n pakkoruotsitutkimukset 1990-2013
1990: Taloustutkimus Oy; suomalaisista 67 % halusi pakkoruotsin vapaaehtoiseksi peruskoulussa.
1991: Taloustutkimus Oy; suomalaisista 71 % halusi pakkoruotsin pois tai vapaaehtoiseksi peruskoulussa
1997: Taloustutkimus Oy; pakkoruotsin haluaa pois 72 % suomalaisista.
1999: Taloustutkimus Oy; 71 %:n mielestä ruotsin kielen tulisi olla vapaaehtoinen aine.
2001: Taloustutkimus Oy; 67 % haluaa pakkoruotsin pois peruskoulusta.
2003: Taloustutkimus Oy; 67 % haluaa pakkoruotsin pois peruskoulusta.
2007: Talooustutkimus Oy; 63 % vastustaa pakkoruotsia
2011: Taloustutkimus Oy; Enemmistö suomalaisista (48 %) haluaa Suomesta virallisesti yksikielisesti suomenkielisen, kaksikielisyyttä kannattaa 41 % ja ”ei osaa sanoa” 11 %.
Pakkoruotsia vastustaa 69 %.
2013 Taloustutkimus Oy; 63 % haluaa pakkoruotsin pois.
Taloustutkimus Oy:n sarja yli 20 vuoden ajalta osoittaa, että keskimäärin 2/3 suomalaisista on vapaan kielivalinnan kannalla. Paine Suomen kielilainsäädännön muuttamiseen kasvaa. Osmo Soininvaara oli aiemmin pakkoruotsin kannalla, mutta plokissaan hän kirjoitti 23.11.2009: "Nouseva sukupolvi, joka jossain vaiheessa astuu valtaan, inhoaa pakkoruotsia niin paljon, että lakkauttaa sen aivan varmasti." Olen samaa mieltä.
Jos olet sitä mieltä, että kansan selkeän enemmistön tahtoa on noudatettava, allekirjoita kansalaisaloite http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1757217
- 114448
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523710Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043076Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv942727Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62298Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121558- 441465
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631290Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4111229