Teiniäidit, oletteko yksin?

teiniäiti-96

Eli siis olen kohta 17vuotta täyttävä teini äiti jolla on alle 2kk ikäinen ihana ppoika. Ongelma on että lapsen isän kanssa seurustelen mutta hän käy minun ja pojan luona noin kerran viikossa, korkeintaan kaksi. Silloinkin hän katsoo telkkaria tai pelaa puhelimella. Poikaa pitää sylissä mutta ei oikeastaan kommuniko pojan kanssa.

Synnytyksestä on siis alle 7vk ja noin viikko synnytyksen jälkeen (synnytys kesti yli kaksivuorokautta) alko huono kohtelu ja harvoin käyminen. olen jo saannut kuulla kuinka mahani on vesisänk y ja kuinka minun ei pitäisi syödä kun ei hänkää syö jne. hän kutsuu/antaa luvan vanhemmilleen tulla kotiini ilman minun lupaa. (Anoppi vielä yritti kiristää uhkailla ja lahjoa aborttiin ja käännyttää vanhempani pakottamaan minut siihen)

Eli siis , alan olla masentunut poikaystäväni takia ja aina kun riitelen hänen kanssa/hän haukkuu minut, minusta tulee apaattinen enkä reakoi lapseen. Oletteko yksin huoltajia? miten sujunut? onko kukaan vastaava sukupuoltaoleva kiinnostanut vai "estääkö" lapsi?

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika parantaa

      Onko lapsen isä saman ikäinen kuin sinä? Totta hitossa se masentaa, kun pitää ottaa aikaihmisen vastuuta pienestä lapsesta hyvin nuorena! Kolmekymppisellekin voi lapsen suunniteltukin syntymä on vaikea paikka. Siinä ensimmäisen kerran kunnolla ymmärtää, että oma itsekäs elämä on jäänyt taakse ja tulevaisuudessa pitää aina ensin ajatella lasta, sitten vasta itseä/puolisoa.

    • Nadinetta

      Olen 17 v yksivuotiaan pojan äiti ja olen yksin.Lapsi asuu isänsä (18 v) kanssa ja viettää luonani joka toisen viikonlopun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3966
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2032
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      846
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      764
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      728
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      712
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    9. 35
      664
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe