Teiniäidit, oletteko yksin?

teiniäiti-96

Eli siis olen kohta 17vuotta täyttävä teini äiti jolla on alle 2kk ikäinen ihana ppoika. Ongelma on että lapsen isän kanssa seurustelen mutta hän käy minun ja pojan luona noin kerran viikossa, korkeintaan kaksi. Silloinkin hän katsoo telkkaria tai pelaa puhelimella. Poikaa pitää sylissä mutta ei oikeastaan kommuniko pojan kanssa.

Synnytyksestä on siis alle 7vk ja noin viikko synnytyksen jälkeen (synnytys kesti yli kaksivuorokautta) alko huono kohtelu ja harvoin käyminen. olen jo saannut kuulla kuinka mahani on vesisänk y ja kuinka minun ei pitäisi syödä kun ei hänkää syö jne. hän kutsuu/antaa luvan vanhemmilleen tulla kotiini ilman minun lupaa. (Anoppi vielä yritti kiristää uhkailla ja lahjoa aborttiin ja käännyttää vanhempani pakottamaan minut siihen)

Eli siis , alan olla masentunut poikaystäväni takia ja aina kun riitelen hänen kanssa/hän haukkuu minut, minusta tulee apaattinen enkä reakoi lapseen. Oletteko yksin huoltajia? miten sujunut? onko kukaan vastaava sukupuoltaoleva kiinnostanut vai "estääkö" lapsi?

2

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika parantaa

      Onko lapsen isä saman ikäinen kuin sinä? Totta hitossa se masentaa, kun pitää ottaa aikaihmisen vastuuta pienestä lapsesta hyvin nuorena! Kolmekymppisellekin voi lapsen suunniteltukin syntymä on vaikea paikka. Siinä ensimmäisen kerran kunnolla ymmärtää, että oma itsekäs elämä on jäänyt taakse ja tulevaisuudessa pitää aina ensin ajatella lasta, sitten vasta itseä/puolisoa.

    • Nadinetta

      Olen 17 v yksivuotiaan pojan äiti ja olen yksin.Lapsi asuu isänsä (18 v) kanssa ja viettää luonani joka toisen viikonlopun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1997
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1162
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1104
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      926
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      907
    Aihe