kertokaa kiltit isät miksi?

äiti ihmeissään

Olen aikoinaan jättänyt lapseni isän hänen alkoholin käyttönsä vuoksi. Olen sen jälkeen mennyt naimisiin ja olen uuden mieheni kanssa onnellinen. Myös lapseni pitää uudesta isästä.

Nyt ex mieheni uusin tyttöystävä on alkanut minua haukkumaan täysin keksityistä asioista. Olen muka aikoinaan tahallisesti yksin hankkiutunut raskaaksi ja minulla on vaihtuvia miehiä ja en hoida lastani.

Olen nykyisen mieheni kanssa tosiaan naimisissa ja ollaan lapseni hoidettu kahden. En ikimaailmassa hankkiutuisi raskaaksi.

Miksi ex miehen pitää keksiä minusta mitä ihmeellisempiä tarinoita kun ollaan erottu jo 3 vuotta sitten ja asiat ovat minulla ja lapsella hyvin?

Huolehdin kaikki lapseni ostot ja harrastukset ja pääosin hänen hoitamisensa. Lapseni voi erittäin hyvin ja teen kaikkeni hänen vuokseen. Nykyinen mieheni rakastaa lastani ja huolehtii myös meistä. Hän ei juo ja elää upeana esimerkkinä miehestä.

Mikä saa isän valehtelemaan lapsensa äidistä ja hänen tyttöystävänsä minua haukkumaan? En halua naisen kanssa olla tekemisissä ja hänellekin näyttää alkoholi maistuvan. Miksi ex ei ajattele lapsensa parasta ja anna meidän elää vaikka täysin ilman heitä.

2

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perisynti

      Se on se katkeruus. Kun itsellä ei mene hyvin, ei saa kellään muullakaan mennä.

      • ap...

        Luulisi kuitenkin, että omaa lasta ei kadehdita, vaan ollaan onnellisia, kun hänestä huolehditaan hyvin. Jos itse en kykenisi lapsestani huolehtimaan, niin olisin todella kiitollinen sille, joka huolehtii. Lapsen hyvinvointi menee kaiken edelle näin äitinä. Luulin että isäkin ajattelisi näin.

        Jos itse
        voi tuottaa jopa vahinkoa lapselleen, niin eikö edes perus evoluutiovaisto halua että oma jälkeläinen säilyy hyvinvoivana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      607
      2476
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      413
      1975
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1850
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1468
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1456
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1359
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1204
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      990
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      958
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      51
      866
    Aihe