kertokaa kiltit isät miksi?

äiti ihmeissään

Olen aikoinaan jättänyt lapseni isän hänen alkoholin käyttönsä vuoksi. Olen sen jälkeen mennyt naimisiin ja olen uuden mieheni kanssa onnellinen. Myös lapseni pitää uudesta isästä.

Nyt ex mieheni uusin tyttöystävä on alkanut minua haukkumaan täysin keksityistä asioista. Olen muka aikoinaan tahallisesti yksin hankkiutunut raskaaksi ja minulla on vaihtuvia miehiä ja en hoida lastani.

Olen nykyisen mieheni kanssa tosiaan naimisissa ja ollaan lapseni hoidettu kahden. En ikimaailmassa hankkiutuisi raskaaksi.

Miksi ex miehen pitää keksiä minusta mitä ihmeellisempiä tarinoita kun ollaan erottu jo 3 vuotta sitten ja asiat ovat minulla ja lapsella hyvin?

Huolehdin kaikki lapseni ostot ja harrastukset ja pääosin hänen hoitamisensa. Lapseni voi erittäin hyvin ja teen kaikkeni hänen vuokseen. Nykyinen mieheni rakastaa lastani ja huolehtii myös meistä. Hän ei juo ja elää upeana esimerkkinä miehestä.

Mikä saa isän valehtelemaan lapsensa äidistä ja hänen tyttöystävänsä minua haukkumaan? En halua naisen kanssa olla tekemisissä ja hänellekin näyttää alkoholi maistuvan. Miksi ex ei ajattele lapsensa parasta ja anna meidän elää vaikka täysin ilman heitä.

2

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perisynti

      Se on se katkeruus. Kun itsellä ei mene hyvin, ei saa kellään muullakaan mennä.

      • ap...

        Luulisi kuitenkin, että omaa lasta ei kadehdita, vaan ollaan onnellisia, kun hänestä huolehditaan hyvin. Jos itse en kykenisi lapsestani huolehtimaan, niin olisin todella kiitollinen sille, joka huolehtii. Lapsen hyvinvointi menee kaiken edelle näin äitinä. Luulin että isäkin ajattelisi näin.

        Jos itse
        voi tuottaa jopa vahinkoa lapselleen, niin eikö edes perus evoluutiovaisto halua että oma jälkeläinen säilyy hyvinvoivana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      193
      8848
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4708
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3740
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3106
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2752
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2528
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1838
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1379
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      68
      1322
    Aihe