Suomen demokaratia perustuu edustukselliseen demokratiaan.
Kansalaisaloitteita käsitellään laajasti ja monipuolisesti ruohonjuuritasolta alkaen puolueiden piirissä. Jos aloite saa tuulta siipiensä alle se etenee demokratian käytäntöjen mukaisesti esimerkiksi kunta-aloitteeksi tai eduskunta-aloitteeksi ja aina hallitukselle asti.
Nykyään puolueissa toiminen ei ole muodikasta. Tarvitaan siis muita keinoja omien kansalaisaloitteiden eteenpäinviemiseksi. Onko nimien kerääminen netissä yhden asian aloitteille se ainoa oikea, jää nähtäväksi.
On nimittäin melko epäuskottavaa, että näin menetellen saataisiin seulottua juuri oikeat aloitteet esiin. Aito asioiden perusteitten ja seurausten tarkastelu jää käytännöllisesti katsoen kokonaan pois. Netissä on varsin helppo saada kertättyä "kansan mielipide" melkein minkä tahansa asian taakse!
Kansalaisaloitteet korvaa puolueen!
5
<50
Vastaukset
- puolueet lopetettava
Puolueet ovat pienen piirin teatteria, jolla ei saavuteta kansalaisten mielipiteitä.
- me tahdomme
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11
Puolueet myi Suomen itsenäisyyden, ja siitä hyvästä meille
annettiin kansalaisaloitteet, voi olla että se onkin tehokkaampi
toimintatapa kuin vaaleissa äänestäminen.
Puolueet ovat vieraantuneet kansasta, eivätkä kuuntele mitä
kansa haluaa, edustajat kertovat mitä he haluavat, ja toimivat
sen mukaan,
Aloitteen mukana menee tietoa perille. - turhat puolueet
Puoluetuilla varmasti saisi toimivat äänestykset verkkoon kansalaisille!
- turhisgallupit
Kuka muuten maksaa puoluegallupit! Niitä tulee jatkuvalla syötöllä ja ihan TURHAAN!
- Päätäntävalta!?
Nykyään, kun puolueet eivät näköjään toimi demokraattisesti, ainoa oikea tapa saada kansan tahto seliville saattaa olla kansanäänestys - josko sekään? Siksi kannattaisikin ensin tehdä kansalaisaloite, että tärkeistä asioista pitäisi järjestää kansalaisäänestys. Näin tehdään monissa demokratioissa, myös edustuksellisissa... eivätkä ole konkurssiin menneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330