Fransiskus/Franciscus

Kustaa II Päässä

Satakunnan Kansa, maakuntalehti, luetteli tänään uuden paavin nimen kirjoitusasuja eri kielillä. Suomen kielessä nimi on kuulemma Franciscus ja ruotsissa Franciskus.

Hohhoijaa...

Minusta nimen suomenkielisen asun pitäisi olla Fransiskus, mutta ehkä on coolimpaa käyttää c-kirjainta suomessakin.

5

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johannes minäkin

      Wikipedia tarjoaa Francis-nimen suomenkielisiksi muunnoksiksi nimiä Frans ja Fransiscus. Jälkimmäinen ei noudata kumpaakaan mainitsemaasi mallia.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_(given_name)

      Itse Franciscus Assisilainen (1100- ja 1200-luvuilla elänyt suuruus) oli italialaisen isän ja ranskalaisen äidin jälkeläinen, jonka alkuperäinen etunimi oli Giovanni. Sen mukaisesti hänen pitäisi kai olla meille Johannes Assisilainen. Kotimaastaan ylpeä äiti kuitenkin kutsui poikaansa nimellä Francesco (= ”ranskalainen”) ja sillä nimellä eri muunnelmineen mies on jäänyt kirkkohistoriaan.

      Ransu I tai Ranssu I paavina kelpaisi minulle vallan mainiosti.

    • tsee

      Ei ollut edeltäjänsäkään Benediktus.

    • Yleisenä periaatteena suomessa on, että vieraita henkilönnimiä ei suomalaisteta. Poikkeuksia on lähinnä monarkkien ja paavien sekä Raamatun henkilöiden ja kirkkoisien nimissä (ja muutamissa yksittäisissä nimissä, kuten Stalinin etunimessä, venäjäksi Iosif). Paavien nimistäkin on suomalaistettu pääosin vain sellaiset, jotka esiintyvät Raamatussakin (poikkeuksena mm. "melkein raamatullinen" Klemens, latinassa Clemens). – Erityinen sekasotku on Sixtus-nimessä, joka jostain syystä yleensä kirjoitetaan ks:llä silloin, kun puhutaan Sixtuksen kappelista, ellei sitä sitten vielä kummallisemmin nimitetä ”Sikstiiniläiskappeliksi”.

      Myös Franciscus Assisilaisen nimi kirjoitetaan suomessa jokseenkin vakiintuneesti kahdella c:llä, eikä tästä ole erityistä syytä poiketa Franciscus I:n nimessäkään.

      • Kustaa II Päässä

        Toisaalta meillä yleensä puhutaan fransiskaanimunkeista - ei "franciscaanimunkeista", kun tarkoitetaan ns. harmaita veljiä.


      • Kustaa II Päässä kirjoitti:

        Toisaalta meillä yleensä puhutaan fransiskaanimunkeista - ei "franciscaanimunkeista", kun tarkoitetaan ns. harmaita veljiä.

        Nimien johdokset ovat ihan eri asia, vrt. esim. luterilainen (mutta silti Luther, ei ”Luter”), kalvinismi (mutta Calvin, ei ”Kalvin”) jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      916
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      32
      644
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      555
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      523
    Aihe