Nyt on vain pidettävä selkä suorassa ja sanottava EK:lle tyynesti päin naamaa, ettei muutosturvasta ja palkankorotuksista neuvotella! Kyllähän ne aikansa uhoavat ja uhkailevat, mutta lopulta on niidenkin pakko myöntää, ettei kaikkea voi ulkoistaa, eikä käytännössä ole muuta mahdollisuutta kuin taipua, jos koko Suomen työväestö seisoo selkä suorana ja yhtenä miehenä kvartaalikapitalisteja vastassa! Hyvä Ilkka Joenpalo ja te muut Suomalaisten työläisten edustajat! Pitäkää pintanne, alkääkä antako periksi neljännesvuosikapitalisteille CENTTIÄKÄÄN! Vielä ne nöyrtyvät!
_________________________________________________
Joenpalo kummeksuu veroalen vieroksujia
STTK:laisen Toimihenkilöunionin puheenjohtaja Ilkka Joenpalo (sd.) oudoksuu ammattiyhdistysliikkeen nuivaa suhtautumista veronkevennyksiin. Hän patistaa ay-liikettä voittamaan pelkonsa ja ryhtymään hallituksen kanssa suunnittelemaan kevennyksiä niin, että ne kohdistuvat pieni- ja keskituloisiin eivätkä uhkaa hyvinvointipalvelujen tulopohjaa.
Hän opasti ay-liikettä rakentamaan yhteisen muutosturvaan liittyvän mallin, josta neuvottelupöydässä pidetään tiukasti kiinni.
- Yritysten on edelleen kannettava vastuuta henkilöstöstään myös tilapäisten tilausvajeiden aikana. Työstä työhön on arvokas tavoite ja siihen on sitoutettava myös yritykset.
Unionin tavoitteena on myös lisätä työelämän tasa-arvoa. Palkkaukselliseen tasa-arvoon pyrkiminen edellyttää, että työpaikoilla luottamusmiehille annetaan alakohtaisesti mahdollisuus verrata palkkoja sukupuolen mukaan, Joenpalo sanoi.
(STT)
Hyvä Joenpalo!
Alas harvainvalta!
0
81
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4703457SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1152622Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842152Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1671977Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä121891- 1471796
- 941611
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi431494Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3551336Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li351333