Tukiaismaa"talouden" ansaintaloigiikka

Julkisuuteen on tullut jälleen useita tapauksia, joissa eläimet jätetään maatiloilla kuolemaan nälkään.

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013031416782126_uu.shtml

Millaiseen ansaitalogiikkaan perustuu "tuotantoeläinten" rääkkääminen?

Ovatko vastikkeettomat tukiaiset niin valtavat, ettei eläimiä tarvitse edes pitää hengissä kun veronmaksajien rahaa pulppuaa tukiaisina kaikissa tapauksissa suurmaanomistajien taskuun?
874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

TROLLI

Äänestä
  • leimaaminen on keskustelupalstoilla yleinen väittelyn hävinneen tai valheellista väittämää itsepäisesti ylläpitävän keskustelijan epätoivoinen yritys pelastaa kasvonsa.

    Äänestä

Logiikkaasi jatkaen...eli yksittäistapauksia yleistäen koskemaan koko alaa.

"Julkisuuteen on tullut jälleen useita tapauksia, joissa läkärit eivät ole lainkaan opiskelleet lääketiedettä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_valelääkärikohu


Millaiseen ansaitalogiikkaan perustuu terveyskeskusten lääkärien palkkaaminen?

Ovatko vastikkeettomat kuntien ja valtion rahoitukset terveyskeskuksille niin valtavat, ettei lääkäreitä tarvitse edes kouluttaa kun veronmaksajien rahaa pulppuaa tukiaisina kaikissa tapauksissa lääkärien taskuun?". ;)

Kuitenkin...

"Siat voivat Suomessa paremmin kuin muualla Euroopassa.
Helsingin yliopiston eläinlääketieteellinen tiedekunta vertasi suomalaisia teurassikoja Ranskan, Espanjan ja Iso-Britannian sikoihin. Tuotantoeläimet ovat Suomessa terveempiä ja niillä on paremmat olosuhteet kuin muissa maissa".
http://www.hs.fi/kotimaa/Siat voivat Suomessa paremmin kuin muualla Euroopassa/a1305547033542

Äänestä
  • Siis valelääkäri vastaa tukiaismaataloutta... ok.

    Kyseinen valelääkäri en ilmeisesti aiheuttanut vahinkoa sen sijaan tukaismaatalous tuottaa valtavan taloudellisen tappion veronmaksajien kustannettavaksi ja lisäkäsi valtavan saasteen vesiin, maahan ja ilmaan.

    Pitäksikö tukiaismaataloutta kutsua lumetaloudeksi, myös siksi että MTK:n mukaan parhaillaan "tarkkaillaan lumen sulamista" ?

    Äänestä

Lentäjä oli humalassa ohjaamossa!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021213159124_uu.shtml

Säiliölaiva ajoi karille Juutinrauman salmessa torstaina. Turman jälkeen laivan kapteeni puhalsi 2,18 promillen lukemat.
http://www.hs.fi/ulkomaat/Laiva karille Juutinraumassa kapteeni humalassa/a1305558402951

Poliisi pahoinpiteli vaimoaan
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288479705326.html

Ravintoloiden veronkierrolle hintalappu: 300 miljoonaa.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2011/09/28/ravintoloiden-veronkierrolle-hintalappu-300-miljoonaa/201113799/139

Suomessa siis lentokapteenit, merikapteenit usein humalassa työaikana, poliisit hakkaavat vaimojaan ja ravintolat pimittävät veroja, näikö asiat on nähtävä kuten sinäkin aloittaja näät kun näät yhden yksittäisen tapauksen uutisista ja yleistät sen koskemaan kaikkia.

Äänestä
  • Kaikki maanviljeliät on perseestä

    Äänestä

"Kyseinen valelääkäri en ilmeisesti aiheuttanut vahinkoa sen sijaan tukaismaatalous tuottaa valtavan taloudellisen tappion veronmaksajien kustannettavaksi ja lisäkäsi valtavan saasteen vesiin, maahan ja ilmaan".

No on sulla jutut, aivan tosissaanko tuollaista haastat. Ensiksikin, lopeta ihmeessä syöminen niin maa, vesi ja ilma ei saastu, vai onko sulla jokin muu kuin nykyinen tehomaatalous keinona tuottaa ruokaa yhä kasvavalle väestömäärälle.

Toiseksi kenen olet ajatellut ruoan tuottamisen kustannusten maksajaksi kuin niiden joka sitä käyttää. Tappiotahan syöminen tuottaa mutta aloita nyt ihmeessä itsestäsi ja näytä meille muille esimerkkiä ja lopeta tappiollinen syöminen.

Ja eikö sinun mielestäsi lääkäri joka ei tiedä lääketieteestä juuri mitään aiheuta vahinkoja. Ilmeisesti voit aivan hyvin lopettaa syömisen jos kuoleman aiheutaminen ole mikään vahinko, ei oma kuolemasikaan varmaan.

"Valelääkärin toimet tutkitaan - selvittelyssä myös kuolemia".
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/valelaakarin-toimet-tutkitaan-selvittelyssa-myos-kuolemia/620496/

Äänestä
  • Onko "valekarjanhoitaja" tai "valeisäntä" jättänyt eläimet kuolemaan nälkään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Tuotanto"eläimet?? kirjoitti:

Julkisuuteen on tullut jälleen useita tapauksia, joissa eläimet jätetään maatiloilla kuolemaan nälkään.

http://m.iltalehti.fi/uutiset/2013031416782126_uu.shtml

Millaiseen ansaitalogiikkaan perustuu "tuotantoeläinten" rääkkääminen?

Ovatko vastikkeettomat tukiaiset niin valtavat, ettei eläimiä tarvitse edes pitää hengissä kun veronmaksajien rahaa pulppuaa tukiaisina kaikissa tapauksissa suurmaanomistajien taskuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu