Puolan käytävä

rasmus_-

Eikö presidentti Putinin lausunto avaa portit historian tulkinnalle jonka mukaan myös Saksa olisi korjannut mahdollisia historiallisia rajavääryyksiä 1.9.1939?

4

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onks vaikeeta

      rasmus, oletsä joku niistöläis-stubbilainen russofobisti kokoomus- ja natodorka. Putin puhui vuodesta 1917.

      • Koroljov

        Putin kritisoi Leninin bolševikkien Venäjän geopoliittiset edut ja turvallisuusintressit maailmanvallankumouksen utopian hyväksi uhrannutta ideologista politiikkaa, mikä onkin johdonmukaista, kun ottaa huomioon Putinin antikommunismin ja Venäjän idean pitämisen etusijalla. Tuolloin vallinneissa oloissa Suomen itsenäisyyden tunnustaminen merkitsi ainoastaan Suomen siirtämistä Venäjän etupiiristä Saksan keisarikunnan alusmaaksi. Samoin Brest-Litovskin rauhansopimuksessa annettiin koko Itä-Eurooppa Saksan hallintaan Sisä-Venäjän rajoille saakka.


    • Yhteistyöllä sujuu

      Se on isomman ilkivaltaa. Historiasta on opittava.Putin on ison suurvallan johtaja ja Niinistö pienen, mutta jos voivat taputtaa toisiaan olalleniin elämme oikeassa maailmassa ilman hammasten kiristystä.
      Mielestäni väestöt tulevat ihan hyvin toimeen keskenään. En ole havainnut työelämässä mitään eroa. Ajattelutavaltaan sama ja ahkera. Suomalainen ehkä joskus uusavuttomampi.
      Meillä on paljon yhteistä historiaa, minkä pitäisi olla yhteiselolle plussaa. Vanhemmat olivat töissä ja kaupoilla aikoinaan Viipurissa ja Pietarissa, rajahan on suht keinotekoinen.Ja isossa maassa isot rajavyöhykkeet.
      Raja-alueet aina aneemisempia taloudeltaan ja oloiltaa. Hienoa että rajakauppa ja yhteistyö on voimallisesti virinnyt. Yhteispelillä kaikki sujuu.

    • Rajakaupoille

      Historiaa arvaillen Mannerheim oli historian tulkitsija ja ymmärsi realiteetit.Ymmärsi kokonaisasetelman Saksa- Venäjä-Suomi. Ei katkassut rataa, ei hyökinyt Leningradiin meni kuitenkin vetten äärelle, kun oli vähän porukkaa puolustamaan. Oli mukavampi kotikonnuille palata peräytyessä kuin mennä morjestaan ulvilalaisia.
      Kyllä sopu on kaksi askelta eteen, sota kaksi taakse. Kuvitelkaa arabimaita, ei mitään hyvää.
      Max Jakobson oli muuten päätään muita pitempi mies, ei Kekkostakaan haukkua voi ulkopolitiikassa, pikku diktaattori. POP oli sen mielestä pohjasakkaa, kas kun ei Vennamo. Ei haukkunut , kun Vennamolla oli tietoa.
      Suomi on pieni mutta ihmeellinen maa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe