Kaikenlaista rakkautta..mikä oikeaa?

herkkis

Olenpa tänne ennenkin kirjoittanut, tuonne parisuhdepuolelle kylläkin. Olen lueskellut ihmisten tekstejä omaan suhteeseeni neuvoja hakien.Kuitenkin kaikki vain sekoittaa enemmän.

Mikä sitten on "oikeaa" ja kestävää rakkautta? Sekö missä onnenhuuma ja rakastuminen valtaavat ihmisen ja sitten mennään tukka putkella..vai se missä tutustutaan, ihastutaan ja hiljaksiin mennään yksiin? Ja eikö suhteessa voi olla epäilyksiä jos "oikeasti" rakastaa? Vai onko tunne jatkuvasti niin voimakas ettei siitä ole epäilystäkää?

Ja muihin ihastuminen..sitäkö ei saisi olla?Sittenkinkö on jotain pahasti vialla? Pitäisikö sitä vain koko ajan ajatella kuinka ainutlaatuinen ja ihana oma kulta on eikä nähdä mitään muuta?

Niin kovasti on vaatimuksia, jotka suhteen pitäisi täyttää senkin jälkeen, kun ollaan hyviä ystäviä ja puolisoita. Vähemmästäkin alkaa ahdistaa..

Kunpa se aina menisikin niin, että tulisi räjäyttävä tunne, kun rakastuu ja sitten elettäisiin elämä onnellisina yhdessä loppuun saakka. Jospa alku ei olekaan odotetunlainen, mutta sitä ihastuu ja haluaa toisen kanssa olla? Mutta epävarmuus syö ja kokee, että pitäisi olla kuten muilla..
Kukapa ei haluaisi sitä ainutlaatuista rakkaudentunnetta kokea..

Täällä saa niin monenlaisia neuvoja. Ja yleisin hokema on, että kaikilla on vain yksi elämä.. Eli sitä suorittamaan vaan jottei missään tapauksessa oltaisi onnettomia!

Olen ollut pitkään tästä ahdistunut ja toivoisin, että joku ymmärtäisi mitä haen tällä. Pelkäänpä silti, että toisin käy..

6

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • call

      "Mutta epävarmuus syö ja kokee, että pitäisi olla kuten muilla.."

      Huomaa, että tuo on täysin mahdoton idea.
      Et voi mitenkään tietää miten "muilla" on, et ikinä koskaan.

      Voit _kuvitella_ mitä "muilla" on, mutta se on todellakin pelkkää fantasiaa.

      Paljonko "muut" tietävät siitä mitä sinun elämäsi perimmiltään on, mitä sinä elämässäsi koet?

      Niin juuri.. et sinäkään tiedä "muista" yhtään sen enempää.

      Ei kannata kuvitella elämäänsä raunioiksi..

    • femina

      No meillä juttu on mennyt niin, että ensinnäkin rakastuttiin nuorena toisiimme ihan ...ihan....hirvittävän voimakkaasti; valvottiin yötkin yhdessä kolme vuotta. Sitten tuli joku kriisi ja melkein erottiin, riitoja oli (todella kovia, ihme ettei erottu) mutta kuitenkin vaan jatkettiin...

      hankittiin lapsia, luultavasti mies oli ihastunut toiseen naiseen joskus niinä aikoina, enpä kysellyt mitään...ihmekkös tuo, olin kai välillä kuin piru?! minäkin ihastuin useampaankin tyyppiin, mutta sellainen ei ole kai sitten vakavaa, kun ei ole uskoton eikä halua edes pettää puolisoaan...ehkä sitä vaan ihastuu johonkin ominaisuuteen, joka jollakulla ihmisellä on, mitä ei löydy omasta puolisosta niin voimakkaana.

      edelleen ollaan eri mieltä vaikka mistä asioista (olemme NIIN erilisia), mutta rakkauden tunne ei ole laantunut (ainakaan minulta ), olen tavattoman onnellinen mieheni kanssa ja meillä on yhdessä hyvin hauskaa...meillä on myös lapsia, jotka tuovat lisää onnea elämäämme.

      luulisin, että kun riidat riidellään tunteella, niin se puhdistaa ilmaa ja voimakkaat tunteet, jotka meillä alussakin oli, eivät ole hävinneet minnekään, ne jotenkin vaan uusiutuvat, kun olemme toisiamme kohtaan niin rehellisiä?

      voi tietysti olla, että minulla on vaan ollut hirmuinen tuuri, kun löysin tosi fiksun ja vauhdikkaan / huumorintajuisen miehen, älyllisesti nokkelan ja seksuaalisesti tyydyttävän...
      ähh, en minä osaa sanoa, miksi rakastan miestäni niin paljon kuin rakastan, mutta meillä vaan on yhdessä tosi hauskaa...

      no muutakin rakkautta sitten riittää, rakastan ihmisiä tosi paljon ja olen kamalan tunteellinen, varmaan ylitunteellinen? mutta noin kaikenkaikkiaan ihmiset on tosi ihania, tai sitten minä en näe ihmisiä oikein? joka tapauksessa ystäviään rakastaa eri tavalla, minulla on yksi ihana miesystävä, jonka kanssa on myös tosi hyvä olla, mutten voisi ikinä kuvitellakaan koskevani häneen muuta kuin halaten. miehelläni on yksinoikeus koskea minua, en haluaisi edes tanssia muiden miesten kanssa. naisystäviäni rakastan myös paljon, he ovat osa elämääni.

      lapsia rakastan myös, mies ja lapset, vanhemmat ja lähisuku...ihmiset noin ylipäänsä :), kaikkia voi rakastaa, ainakin hiukan.

    • Totaalisen rakastunut

      Kirjoitin tuossa alempana nimimerkillä "Totaalisen rakastunut" ja kiitän sinua sanoista "Ja eikö suhteessa voi olla epäilyksiä jos "oikeasti" rakastaa? ja Kukapa ei haluaisi sitä ainutlaatuista rakkaudentunnetta kokea..". Olen kohta reilut kymmenen vuotta rakastanut, kaivannut ja ajatellut ensirakkauttani ja tunne tuntuu vain voimistuvan vuosi vuodelta. Jos voisi näin sanoa niin se on minulla ainakin ainutlaatuista rakkautta, sillä kukaan nainen ei ole minulle sellaisia tunteita herättänyt ei edes nykyinen vaimoni.
      Se on mahtava ja välillä niin sydäntä repivä tunne kun rakastaa. Sen ainakin sanon, että kyllä sen tuntee mikä on aitoa rakkautta, minulle se on ainakin päivänselvä, mutta se mikä ei ole on se, että miten aion jatkaa?????

    • pikku-myy

      Rakkautta on monenlaista ja jokainen kait kokee sen erilailla. Kyllä tunteisiin kuuluu myös epäilyksiä ja pohdintaa omista tunteistaan. Valitettavan usein nämä ns.nopeasti etenevät suhteet päättyvät yhtä nopeasti. Joten mielestäni hiljaa hyvää tulee ja tunne vahvistuu vain ajan myötä!

      • femina

        osalle sopii "hiljaa hyvä tulee" , toisille taas sellaista ei ole olemassakaan...ihmisten tunne-elämä taitaa olla niin monimuotoista, että se ratkaisee, millaiseen suhteeseen kaipaa ja haluaa. jollekulle rakkautta ei ole olemassakaan ilman jalat alta vieviä tunteita, toinen ihminen taas haluaakin etäisyyttä ja yhteisiä korrekteja sopimuksia. olipa suhteen muoto mikä hyvänsä, niin pääasia on varmaan kuitenkin se, että osapuolet ovat siihen tyytyväisiä?

        itselleni ystävyysliitto ei olisi liitto ollenkaan, mutta jollekulle toiselle se varmaan olisi elämän hienoin suhde. toinen on tulinen luonteeltaan ja toinen taas rauhallinen...kumpikaan ei ole sen huonompi suhde, onpahan vaan erilainen tapa elää.


    • Peippo

      Se on varmasti totta, että ihmiset ovat erilaisia ja kokevat asiat ja myös rakkauden eritavalla. Siksi vertailu yksittäisten tunnekokemusten kautta on mahdotonta.

      "Oikeaa" rakkautta en ainakaan minä osaa määrittämään, mutta minun mielestä väärää rakkautta ei olekaan. Se on hyvä jos on varma tunne. Sinulla on tuo epävarmuus alkanut kalvamaan mieltä. Eikö se ole sama, onko epävarma rakkaudesta tai esimerkiksi siitä onko liian erilainen puolison kanssa? Kummastakaan ei tarvitse ahdistua tai vaipua epätoivoon, vaan molemmissa tapauksissa on varmasti mahdollista ottaa askel varmuuden puolelle.

      Olet oikeassa, että suhteelle asetetaan todella paljon vaatimuksia. Eikä mikään suhde tai rakkaus niitä kaikkia pysty täyttämään. Tämä ei koske pelkästään rakkauskäsitystä vaan myös esimerkiksi vanhempana olemista. Pitäisikö lapsestakin sitten olla heti luopumassa kun huomaa olevansa kykenemätön täyttämään vaatimuksia, joita vanhemmille tässä yhteiskunnassa asetetaan?

      Jokaisessa suhteessa on kriisinsä, ne vaan voivat olla hyvinkin erilaisia. Itseltä (ei muilta) pitää kysyä haluaako suhteessa olla ja haluaisiko sen toimivan. Jos näin on, ei ihastusten tai tappeluiden tarvitse pilata muuten hyvää suhdetta. Itse olen ainakin huomannut, että seurustelukumppanista huolimatta vilkuilen muita ja muutaman kerran olen todella ihastunutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe