Tilinpäätös ja verotili

Yritysheebo

Tässä teen ensimmäistä tilinpäätösta ja nyt mietinkin, että kuuluuko verotilillä oleva saldo taseeseen? Palautuksista siis on jääty parilla eurolla plussalle.

9

2203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfghjklöhgf

      Tottakai se sinne kuuluu, missä se sinulla nyt on jos ei taseessa?
      Eikö verotilisi näy tällä hetkellä kirjanpidossa ollenkaan?

    • 8+17

      Se verotili on aivan kuten pankkitili - tiliotteet pitää täsmäyttää kirjanpitoon kuukausittain ! - ei ole vaikeata...

    • jljljlj

      Se on tätä suomi24 -tilitoimiston touhua

    • Verotilii ei KP:hen

      > Tottakai se sinne kuuluu, missä se sinulla nyt on jos ei taseessa?
      > Eikö verotilisi näy tällä hetkellä kirjanpidossa ollenkaan?

      Ainakaan meillä verotilin saldo ei näy Oy:mme taseessa millään lailla.

      Maksetaan ALV-verot ja palkkaverot sitä mukaa kuin maksettavaa on, siksi Verotilillä ei käytännössä ole mitään saldoa.

      Verotilillemme tosin tuli viime vuonnakin jatkuvasti muutamien päivien maksuviiveistä joidenkin kymmenien eurojen korkomaksuja. Ja annetusta huomautuksesta seuraavassa kuussa uusia viivästyskorkomaksuja ja maksuhuomautusmaksuja ja niiden korkoja jne.

      Verotili on yhtä sotkua noiden pienten korkomaksujen merkintöjen vuoksi vuoksi. Nehän ovat periaatteessa "korkomenoja" ja pitäisi korkoina merkitä Oy:n kirjanpitoon. Mutta pa?kat, minä en merkitse.

      Noiden pikkusössöjen vuoksi laiton viime vuonna ylimääräistä saldoa 300€ verran verotilille, kirjasin rahan kertamenona maksettuina veroina kirjanpitoon. Ottakoon Verottaja tuosta 300 eurosta nuo tarvitsemansa korkoeurojen pennoset ja sössömaksut.

      En tosiaan meinaa itse alkaa seurata oman Verotilin saldoa Oy:n kirjanpidossa jatkossakaan. Sen osalta siellä ei näy mitään merkintöjä. Periaate on se että verot maksetaan ajallaan, ja nämä maksut totta kai viedään kirjanpitoon.

      Yksinkertaistaa kirjanpitoa, kun ei tarvi verotilin sössö-loppusummaa kirjata rivi siviltä kuukausittain Kirjanpitoon.

    • Yksi tileistä

      Minun mielestä Verotili on yksi yrityksen tileistä ja sen tilitapahtumat pitää merkitä myös kirjanpitoon.

      Ihmettelen että mitähän mieltä muut kirjanpitäjät ovat tästä asiasta, kuinka verotiliä käsitellään kirjanpidoissanne?

    • 16+4

      Tässä sen näkee, kun pienissä yhtiöissä ei enää tarvitse olla tilintarkastajaa niin kirjanpito on aivan mitä sattuu....

    • Oli hyvä muutos

      Älä hoopoile, ei pienten osakeyhtiöiden tilintarkastuksen osalta ole tämän osalta tapahtunut käytännössä yhtään mitään muutosta.

      Tuttava, maallikkomies sitä ennenkin sai oiia pienen Osakeyhtiön tilintarkastajana, eikä ne tilinpidoista ymmärtäneet tuon taivaallista. Täyttyi vain Kaupparekisterin vaatimis vaaditusta tilintarkastajasta. Hallitus asioista viime kädessä kuitenkin vastaa, eikä tilintarkastaja.

      Meilläkin meni "tilintarkastukset" toistakymmentä vuotta tuolla maallikkotarkastuksen tavalla. Ennen kuin tuosta täydellisestä typeryydestä lopulta 2007 päästiin eroon.

    • Ei ollut hyvä muutos

      Niin, ja sitten jäi verotilit kirjaamatta....

    • Piperrys nurin

      > Niin, ja sitten jäi verotilit kirjaamatta....

      Täysin laillinen menettely, jos tilillä ei käytännössä ole rahaa lainkaan. Kirjanpidon pitää antaa yrityksen oleellisista asioista ja rahaliikenteen tapahtumista selkeä kuva.

      Kirjanpidon tiedoissa ei saa olla olennaista virhettä eikä puutetta.Se mitä tapahtuu Verottajan hoteissa ja hallussa olevan verotilin sisällä, niin siitä erikseen kova huolehtiminen ei ole enää oleellista.

      Kun tilanne on se että tili on veloiltaan ja saamisiltaan tarkoitukselal koko ajan likimain aina tyhjä, joidenkin kymppien tai satasten varianssilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe