Sonkajärven ja Nilsiän nuhjakkeet, hävetkää ! !

varma narsisti

http://www.sonkajarvi.fi/Suomeksi.iw3?showlocation=cecd7151-3cdd-41d7-b145-218a88eac474&newsID=b5e940c5-34bd-4aba-b426-af933d735a59


Ja onko Teillä sen vertaa älliä, että osaisitta lukea tämän ja tajuaisitte sen sisällön? :

http://www.avi.fi/fi/virastot/pohjoissuomenavi/Ymparistojavesitalousluvat/Ymparistoluvat/Documents/PSAVI_12_04_08_2013/Vesistömalliennuste_8_2_2013.pdf


Teillä pöljäkkeillä ei ole pian järviä eikä jokia sanan varsinaisessa merkityksessä. On vain kuolleita ja haisevia myrkkyvesistöjä ja sillä siisti.

Minulla ei ole hätää, kun asun ja uiskentelen Talvivaara Sotkamo Oy:n yläpuolisilla vesialueilla.... mutta Te oletta jo nyt lirissä ja ensi kesänä Te oletta ihan k.sessa, suorastaan virtsaloorissa!!

Lukekaa ja osallistukaa, tehkää hyviä tekoja, lastenne takia, jos ei vaikka omaa olotilaa haittaisikaan!

8

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • narsisti JAK

      hah, hah, hah, hah, hah, ..... yksityisten kansalaisten pohjasedimenttien esiinnostaminen pakotti ohittamaan ensin Ylä-Lumijärven ja nyt pakon edessä Talvivaara joutuu ohittamaan myös Lumijoen suvantoalueen!

      Ja taas tutkinnan on suorittanut muka Pöyryn porukka hah, hah, hah, hah haaa.....on ne röyhkeitä!

      Mikä taho Pohjois-Suomen AVI:ssakin elää symbioosissa Talvivaaran kanssa?

      Kun kansalaiset tuovat rikoksen esille ja tekevät valituksia (mm. AVIiin) ja rikosilmoituksia, niin välittömästi AVI ilmoittaa ongelmasta Talvivaaraan, joka Pöyryn kera tuottaa pikakorjauksen ja taas mennään!

      Kansalaisten valituksilta ja rikosilmoituksilta putoaa pohja pois.
      Kansalaiset joutuvat toimimaan ilmaisina konsultteina ja uhraamaan aikaansa ja varojaan paimentaessaan Talvivaaraa askel askeleelta pois rikollisuuden poluilta. On tämä ihme valtio, tämä EU-suomi, mikään laki ei ole enää voimassa, moraalista puhumattakaan.

      http://www.avi.fi/fi/virastot/pohjoissuomenavi/Ymparistojavesitalousluvat/Ymparistoluvat/Documents/PSAVI_12_04_08_2013/Täydennys_26_2_2013/Liite3.pdf

      • wanna2

        Anteeksi,mä kävin kusella kiltuanjärveen.nyt se varmalla saastui lopullisesti.











        SORRY NYT VAAN.be


    • Ei ole lakeja enää?

      Aloittaja tarkoittanee "nuhjakkeilla" etupäässä Pohjois-Savon kunnallisvirkamiehiä ja -päättäjiä?
      Ehkäpä samaan laumaan voi pikkasen lievemmin liittää Pohjois- ja Etelä-Savon elinkeino-, liikenne- ja YMPÄRISTÖKESKUKSET (ELY:t)?

      Pohjois-Savon ja Savon järvien tuhoaminen on jo pitkällä. Halutaanko niille antaa nyt lopullinen "niitti", savolaisten omalla suostumuksella?

      Sotkamon matkailun helmen, Vuokatin, uskotaan Sotkamossa olevan tarpeeksi syrjässä Talvivaaraan nähden, joten Sotkamon kunta ei valita.
      Nilsiän Tahkon tilanne Syvärin rannalla onkin jo toinen juttu.

      Herääkö ajatuksia?

    • lljlkölö

      Eihän tuohon perinteisin demokratian keinoin ja oikeusvaltioon uskominen ainakaan näytä auttavan.

    • Veteen keitetty?

      Ei näy porukat heräävän vaikka kuinka piruilisi.... no tästähän tässä on vain kysymys:


      Talvivaaran Lähistökatsaus Sonkajärvellä Koulukeskuksen juhlasalissa tiistaina, 19.3.2013 klo 17.30-20.

      Lähistökatsauksissa Talvivaara kertoo yhtiön ajankohtaisista asioista ja yhtiön johtoa on lähialueen asukkaiden tavattavissa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy katsauksen pitopaikan tilojen puitteissa. Kahvitarjoilu.

      Paikka: Sonkajärven Koulukeskuksen juhlasali, Lyseotie 3, 74300 Sonkajärvi. Saliin mahtuu noin 200.

      Paikalla: Talvivaaran toimitusjohtaja Pekka Perä ja muita johtajia. Kommentaattoreina ovat Sonkajärven kunnanvaltuuston puheenjohtaja Mikko Mustonen, kunnanhallituksen varapuheenjohtaja Helena Kainulainen ja kunnanjohtaja Simo Mäkinen.


      Sentään ilmaiset kahvit pullan kera, joko kiinnostaa?

    • vierämi

      Kyllä kiinnostaa! Ei tosin teijän Top Talvivaaralaisten ansiosta.

      • kardemummisti

        Oliko pullassa tarpeeksi rusinoita?


    • Vityttää

      Eipä kiinnosta Perän pullat eivätkä kahvit. Taas yksi pr tilaisuus, että saataisiin joku hullu sijoittaja uskomaan yhtiöön. Perän kanssa voisin kyllä kahdenkesken keskustella Paskavaaraan liittyvistä asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7172
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2539
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1220
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      889
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe