Pyhäjärven kardinaaleille

Pyhäjärvellä on ainakin testata kardinaalipoliitiikojen, virkamiesten ja muutamia samoja naamoja äänestäneidenkin muisti.
Huolestumiseen on myös erittäin paljon syytä.
Asian ilmaisee myös lehtiuutinen iltalhdessä 17.3.2013
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013031716792805_uu.shtml
8145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä näin olisi tarpeen, aika näyttää muuttavan käsitykset: valitettavasti se maksaa aina maltaita kun toistetaan samat virheet.

Muistissa se on vika., kun kunnan asioiden hoitajiksi nähtiin vanhat väärinvääntelijät.

Tai riippuen osapuolista, on etu että äänestäjien muistissa on vikaa.

Äänestä
  • No mitä sitten,mene ulos aurinkoon ja nauti elämästä

    Äänestä

Hyvä ämpäri!

Äänestä

aivovamma.levy pyörii.

Äänestä
  • mitä on "kardinaalimunaus"

    Ovatko nämä pyhäjärviset kardinaalit sellaisia?

    Äänestä

Sunnuntaisuomalainen
11:40 (Päivitetty 11:54)


Suomi ikääntyy. Väestön vanhetessa erilaiset vaivat ja sairaudet lisääntyvät, niiden mukana aivosairaudet ja muistihäiriöt. Vanhuksen tavanomainen hajamielisyys on enimmäkseen harmitonta, mutta politiikassa sillä voi olla vakavat seuraukset.

Neuropsykologi Matti Vanhasen mukaan vanhenevien poliitikkojen kykyyn käyttää itsenäistä harkintaa on kiinnitetty liian vähän huomiota.

– Joissakin kunnissa samat poliitikot jatkavat kaudesta toiseen, jopa vuosikymmenten ajan, Vanhanen sanoo.

Ikääntyvien aivojen tilavuus pienenee ja hermosoluja kuolee. Lievä muistin heikkeneminen kuuluu normaaliin ikääntymiseen, mutta myös varsinaiset aivojen sairaudet, kuten aivoverenkiertohäiriöt ja muistihäiriöt, yleistyvät voimakkaasti vanhemmissa ikäryhmissä.

Dementiasairaudet voivat alkaa hitaasti käytösoireina. Persoona muuttuu ärtyisäksi, äkkipikaiseksi ja kärsimättömäksi. Ihminen voi tehdä huonoja kauppoja, ottaa taloudellisia riskejä, varastella kaupoista tai vaarantaa liikennettä

– Käytös saattaa olla hyperseksuaalista. Puheet voivat olla aiempaan nähden suorasukaisia, jopa härskejä. Railakas kielenkäyttö ja lukuisat lyhyet naissuhteet voivat olla muutakin kuin merkki viriilistä miehestä, Vanhanen luettelee.

Dementia yleistyy rajusti vanhemmissa väestöryhmissä. 65 vuotta täyttäneistä kaksi prosenttia on dementoituneita, mutta yli 80-vuotiaista jo noin kolmasosa.

Viimeistään 70 vuotta täyttäneille kuntapäättäjille voisikin Vanhasen mukaan järjestää terveystarkastukset.

– Siinä vaiheessa olisi syytä käydä neurologilla tarkastuttamassa itsensä ja kuvauttamassa päänsä. Toki hyvin iäkkäissäkin ihmisissä on tervaskantoja, jotka pystyvät toimimaan vastuullisissa tehtävissä, mutta heidänkin terveydentilaansa olisi syytä seurata.

Lue lisää sunnuntain 17.3. Sunnuntaisuomalaisesta.

Äänestä

höh...tiedän 30-v ikäisiä miehiä, joilla on lukuisia suhteita, velkaa, riksinottoja jne..
hekin joutaa siis dementiatestiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muistitestit! kirjoitti:

Pyhäjärvellä on ainakin testata kardinaalipoliitiikojen, virkamiesten ja muutamia samoja naamoja äänestäneidenkin muisti.
Huolestumiseen on myös erittäin paljon syytä.
Asian ilmaisee myös lehtiuutinen iltalhdessä 17.3.2013
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013031716792805_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu