Hei! Voiko kilpikonna asua terraarion sijasta vaikka puoliksi leikatussa suuressa pahvilaatikossa ja jos vaikka laittaa lehtiä siihen pari kerrosta. Vai tarvitseeko kilppari ihan terraarion?
Nelivarvaskilpikonna
6
276
Vastaukset
- vapaakasvatus
Meillä oli kilppari joka eli ihan vapaana :)
- kippari8
En kyllä ihan paloturvallisuuden vuoksi laittaisi ainakaan pahviseen laatikkoon koska maakonna tarvitsee lämpölampun ja uv-valon (nostaakseen ruumiinlämpöään ja muodostaakseen vitamiinit elimistöönsä)
- Tuatutatua
Minun nelivarpaalla on ollut juuri tuollainen hasardi pahvilaatikko toimisto. Sillä oli siellä valot ja tarjoilin ruuan sille sinne. Se pääsi liikkumaan pahvilaatikosta vapaasti asunnon lattioilla. Yhtään paloturvallinenhan tuo systeemi ei ollut.
Nykyään nelivarpaallani on terraario, mutta se on välillä pitkiäkin aikoja lattialla pyörimäässä. - Kokeilemalla löytyy
Omasta kilpikonnastani olen huomannut, että kilpikonnat pitävät vapaudesta. Toisin sanoen, kilpikonnat eivät ole syntyneet terraarioeläimiksi. Kilpikonnani tykkää oleskella lattialla tyynyn takana ja ikkunaverhojen alla patterin vieressä. Terraario on hyvä olemassa jos itse lähtee pois kotoa. Ihmeekseni kilpikonnani hyväksyi Anttilasta ostamani pienen läpinäkyvän muovilaatikon. Paperia pohjalle ja vähän Nickos bästa Alspån puruja, ja tietysti omat pyyhkeet joiden alle voi mennä piiloon jos rupeaa nukuttamaan. Siellä konnani viihtyy ja pyytää itse pois sieltä kun haluaa takaisin lattialle.
- Paras ratkaisu
Miksi viestini poistettiin??? Taisin mainita valmistajat, ei ollut tarkoitus mainostaa. Kilpikonnat pitävät vapaudesta ja lattialla kulkemisesta. Itse pidän kilpikonnani jossakin laatikossa ainoastaan lähtiessäni pois kotoa. Ei tarvitse mielestäni ostaa kalliita terraarioita. Pahvi- ja läpinäkyvät muovilaatikot kelpaavat myös hyvin. Lämpölamput ja ruokapaikat pidän eri paikoissa. Kokeilemalla löytyy paras ratkaisu. Kilpikonnat ovat yksilöitä, kuten ihmisetkin. Mikä sopii yhdelle, ei välttämättä sovi toiselle.
- Nelivarpaan omistaja
Kilpikonnalle paras vaihtoehto on terraario. Sinne saa parhaiten luotua "luonnolliset" olot. Tottakai sitte kilpparihuoneet, joissa on kaikki konnien tarpeet otettu huomioon on eri jutttu. Ja terraarion voi rakentaa edullisesti (esim. Vesivanerista) itsekin. Semmoinen on itseasiassa parempi vaihtoehto kuin lasinen terra, joka voi stressata konnaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie762685Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22492Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732249Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut622115Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372037Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt241799HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111716Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534