lastensuojelu

Miten Lieksassa voipi olla Lieksan lehessä kerrotussa määrin lastensuojeluasiakkaita. Eihän täällä ole enää paljon lapsiakaan.Hylkääkö lieksalaiset lapsensa?
511643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Kimi voitti formulan,huomasitko.

Äänestä
  • Oikeestikko!!

    Äänestä

  • Valtioneuvosto – Jokainen turvapaikanhakija maksaa veronmaksajille 5 833,30 kuukaudessa!
    Lapsilisiä leikataan, bensa kallistuu, opintotuen ehtoja kiristetään, työttömyysturva muuttuu vastikkeelliseksi, jotta hallitus voi hoitaa rakasta panostustaan turvapaikanhakijoihin.

    Äänestä

Ei liene kysymys siitä että vanhennmuss olisi unohtunut vaan lapsilla on erilaiset tarpeet ja myöskin perheillä erilaisia asioita, jolloin tarvitaan toimenpiteitä lasten parhaaksi erilaisin tukimuodoin ja ohjausta ja opastusta..
Muistan kyllä tilaisuuden, jossa näistä asioista puhuttiin uusille ehdokkaille ja valtuuston yms kuntalaisille avoimessa keskustelutilaisuudessa, joten kyllä tämä asia on siten tiedostettu tai tuotu julki miltei vuosi sitten muistaakseni.

Äänestä

Lieksassa on huomattu että se on BISNES. Pitäisikö jo selvittää kytkökset.

Kunnanvaltuuston puheenjohtajakin omistaa lastensuojelulaitoksen..

Valtion osuus kasvaa sen mukaan, kuinka PALJON huostaanottoja tehdään, raha ei kuitenkaan ole "korvamerkittyä" ja sosiaalitoimi jakaa sitä sitten "harkinnanvaraisesti".

Julkinen selvitys siitä paljonko lieksan kaupunki käyttää rahaa huostaanottoihin ja paljonko avohuollontukitoimenpiteisiin ja mikä on valtion osuus edellämainittuihin!!

Voi olla liian karua luettavaa..

Äänestä
  • Mu...nallinen mummo on ollut liian pitkään pirtissä.

    Äänestä

Ei lieksasta löydy ketään joka näihin asioihin puuttuisi.

Päättäjistä iso osa täysiä rikollisia jotka luottavat siihen etteivät koskaan joudu vastuuseen teoistaan.

Siksi pelätään kuntaliitoksiakin kuin ruttoa, silloinhan on riski paljastua!!

Äänestä

Yksi huostaan otettu lapsi maksaa keskimärin 100000€ vuodessa yhteiskunnalle, jos tästä summasta laitetaan 10000€ lapsen itsensä eduksi, jää 90000€ joka menee pyrogratian pyörittämiseen, siksipä asiaa voi käsitellä myös bisneksenä!?

Äänestä
  • Heh heh, matu bisneksestä en edes kehtaa ruveta tuottavuutta tuomaan julki :) Sillä ne isot rahat tehdään :)

    Äänestä

  • Niinpä. Paljonkohan parinsadan kollin tarhaus Märäjälahdessa kustantaa? Entä se 36000 kollin joukkopako Ruotsista? Voi olla jokunen tonni vuodessa per kolli. Matubisnes on niin kallista lystiä, että summista vain pieni piiri tietää ja puhuu kuiskutellen. Suomalaisen kersan kustannukset kyllä tiedetään ja tiedotetaan auliisti. Lasketaan mikä on kannattaa ja on halvin ratkaisu missäkin tapauksessa, aivan kuin vanhusten hoitokin. Matutuksessa ei hinnoilla ole väliä, kaikki tehdään maksoi minkä maksoi. Onko ihan oikein? Sama kuin tuuleen kylväisi, sato on täysi nolla.

    Äänestä

  • eläkeputki kirjoitti:

    Niinpä. Paljonkohan parinsadan kollin tarhaus Märäjälahdessa kustantaa? Entä se 36000 kollin joukkopako Ruotsista? Voi olla jokunen tonni vuodessa per kolli. Matubisnes on niin kallista lystiä, että summista vain pieni piiri tietää ja puhuu kuiskutellen. Suomalaisen kersan kustannukset kyllä tiedetään ja tiedotetaan auliisti. Lasketaan mikä on kannattaa ja on halvin ratkaisu missäkin tapauksessa, aivan kuin vanhusten hoitokin. Matutuksessa ei hinnoilla ole väliä, kaikki tehdään maksoi minkä maksoi. Onko ihan oikein? Sama kuin tuuleen kylväisi, sato on täysi nolla.

    Valtioneuvosto – Jokainen turvapaikanhakija maksaa veronmaksajille 5 833,30 kuukaudessa!
    Lapsilisiä leikataan, bensa kallistuu, opintotuen ehtoja kiristetään, työttömyysturva muuttuu vastikkeelliseksi, jotta hallitus voi hoitaa rakasta panostustaan turvapaikanhakijoihin.

    Äänestä

Niin, lapsen "säilömiskustannukset" ovat suuret.. Tärkeintä on kuitenkin turvata lastensuojelulaitosten talous. Saa sossut sitten lykätä vastuunkin sinne. Tai hallinto-oikeudelle, tai..

Tämä nykyinen lasten"suojelu"laki on aivan sairas. Se tuottaa pääsääntöisesti syrjäytymistä.

Kyllä kai siitä kannattaa maksaa 100-150te/v??

Koska ruvetaan SUOJELEMAAN perheitä, vanhempia..?

Kyllä se hyvävelijärjestö (muualla maailmassa puhutaan mafiasta) vielä romutetaan, lieksassakin. Siellä tulee vaihtumaan virkamiehiä ja muutama tullaan säilömään vankeinhoitolaitokseen!

Äänestä

Lastensuojelun asiakkaista vain hyvin pieni osa on huostaanotettuja. Täällä aina unohdetaan ennaltaehkäisevä ja perheille annettava tuki. Se ei aina mene lastensuojelun piikkiin, vaikka käynnistyisikin sitä kautta. Vanhempien kohdalla se on usein terveydenhoidon ja aikuissosiaalityön piikissä. Perheneuvoloissa, koulukuraattoreissa ja -psykologeissa, nuorisotyössä jne.

Lastensuojelu ei sinällään tuota syrjäytymistä. Kyllä se monissa tapauksissa sitä estää. Vaikeimmissa tapauksissa, joissa monesti on jo sukupolvien ketju ongelmia epäonnistuminen on todennäköisempää. Syrjäytymistä ei silloinkaan vältetä jättämällä lapsi huonoon kotihoitoon.
Eivät kaikki sijoitetut lapse ole kärsijän osassa. Tässä maassa on hyvin paljon työlleen omistautuneita ja ammattitaitoisia työntekijöitä sekä lastensuojelulaitoksissa, että sijaisvanhempina kodeissa.

Virkamiesten demonisointi ja nimittely rikollisiksi nimettömänä huudellen on kovin helppoa ja tehotonta toimintaa. Sosiaalityöntekijöille pitää antaa riittävät resurssit työnsä tekemiseen. He kyllä osaavat valvoa sijoituksiaan, jos saavat siihen aikaa työssään.

Vanhemmille tahdonvastainen huostaaotto on niin kova paikka, että sillat sosiaalitoimeen ja sijaishoitoon palavat helposti. Onneksi tämä on nykyisin hyvin tiedostettu, joten asian korjaamiseen on edellytyksiä.

Hyvä esimerkki alkoholismin otteesta ja eron tuskasta on tässä:
http://areena.yle.fi/tv/1826450

(Varmuudeksi mainitsen, etten ole lastensuojelussa työssä, mutta näen lastensuojelun toimintaa omassa työssäni välillä hyvinkin läheltä.)

Äänestä
  • Mummoni muni....

    Äänestä

  • Jotkut puhuu siitä mitä näkee.. He ovatkin usein niitä "asiantuntijoita".

    Kokemus on sitten vain "katkerien alkoholistien" tilitystä..

    Näin aina, viranomaisethan eivät tee virheitä.

    Äänestä

  • Kertoisitko, mitä tämä ennalta ehkäisevä, perheille annettava tuki on läheltä katsottuna?
    Sananhelinää, jolle on hyvin vähän todellisuuspohjaa, siis lieksassa.

    Äänestä

  • Lainattu, ”Joka kuudes suomalaislapsi huostaan otetaan? Voiko olla totta? Noin luki lehtikolumnissa tänään. En tiennyt, että määrä on noin suuri. Kuulemma suurin osa huostaan otetaan murrosiässä”.

    Julkisuudessa on myös lukuja joiden määrä on n. 10000 lapsi huostaanottoa vuodessa, se on hirvittävän paljon, ollakseen näinkin suuri!? Edellä kirjoittaneelle tiedoksi ettei ole kysymys vain muutamasta lapsi tapauksesta. Joskus tuntuu siltä, että onko olemassa kaava ja jos et kuulu kaavan kriteereihin, olet kelvottomien vanhempien lapsi ja näin sinut otetaan ympäristöön joka johtaa monesti pakko vieroitukseen, ei ainoastaan omista vanhemmista, vaan kaikista lähisukulaisista, tuttavista, naapureista, naapureiden lapsista. Lastensuojelu on tärkein asia, silloin kun se sitä todella vaatii, mutta kuka, ketkä ovat niitä ihmisiä jotka määrittävät normaalin lapsen kehityksen kunkin erillisen perheen kasvattamana. Jokainen perhe omana yksikkönään pyrkii luomaan omanlaisensa suvun jatkeen, josta syntyy sitten monikulttuurinen kansa. Tänä päivän kehitellään suurella innolla eri kansallisuuksien maahanmuuttoa suomeen, perusteella luoda monikulttuurinen Suomi, ihan hyvä juttu, mutta hoidetaan myös omat kansalliset ongelmamme siinä sivussa ja niin, että se näkyy. Vielä lopuksi tuo 10.000 lasta* 100.000,00€= 1.000.000.000,00€/ vuodessa, onko se sitten paljon tuo yksimiljardiseuroina.

    Äänestä

  • Nimim. "hyvää nähnyt": Kertoisitko paljonko lieksassa on lastensuojelun asiakkaita ja sitten montako heistä on huostaanotettuja?

    Äänestä

  • äly.hoi kirjoitti:

    Jotkut puhuu siitä mitä näkee.. He ovatkin usein niitä "asiantuntijoita".

    Kokemus on sitten vain "katkerien alkoholistien" tilitystä..

    Näin aina, viranomaisethan eivät tee virheitä.

    Minä ainakaan en väittänyt olevana asiantuntija.

    En myöskään väitä ketään katkeraksi alkoholistiksi näin ei kukaan lukutaitoinen voi tulkita tekstiäni. "Vanhemmille tahdonvastainen huostaaotto on niin kova paikka, että sillat sosiaalitoimeen ja sijaishoitoon palavat helposti. Onneksi tämä on nykyisin hyvin tiedostettu, joten asian korjaamiseen on edellytyksiä."

    " Hyvä esimerkki alkoholismin otteesta ja eron tuskasta on tässä." Viittaan siihen, ettei lastaan selvästi rakastava äiti pysty valitsemaan lastaan vaan alkoholismi sairaudestaan jouhtuen vieläkin välillä joutuu valitsemaan viinan lapsen kotiviikonlopun sijaan.

    Missään en myöskään, kuten ei kukaan täyspäinen ihminen, väite etteivät viranomaiset tee virheitä. Viranomaisten demonisointi ja rikolliseksi nimittely on ihan eri asia kuin virhe. Siinä lähtökohtaisesti ajatellaan, etteivät he osaa ammattiaan. Minä olen nähnyt ihan aikuisten oikeesti ammattitaitoisia toimijoita, jotka todella hakevat sitä lapsen etua.
    Tiedän, että lastensuojelulaitoksien tarkastuksia ei ole tehty riittävästi ja sosiaalityöntekijöiden seuranta usein kaukana sijaitseviin laitoksiin ei ole toiminut hyvin. Tämä ei tarkoita, että asioita hoidetaan pääsääntöisesti huonosti, mutta epäkohdat on korjattava, että hoidosta saataisiin tasalaatuisempaa.
    Tätä minun 24 vuotinen kokemukseni voidaan haukkua ja mollata ihan vapaasti, en kuitenkaan ala väheksyä toisten työtä ja ammattitaitoa siksi, vaan edelleen kunnioitan heidän paneutumistaan ja uskoaan lasten ja nuorten elämän edistämismahdollisuuksiin. Ennen kaikkea he uskovat niihin lapsiin ja nuoriin.

    Äänestä

  • sossukosesiellä kirjoitti:

    Kertoisitko, mitä tämä ennalta ehkäisevä, perheille annettava tuki on läheltä katsottuna?
    Sananhelinää, jolle on hyvin vähän todellisuuspohjaa, siis lieksassa.

    Enpä usko olevan sanahelinää, eiköhän sieltä löydy nämä samat asiat kuin muualtakin.
    "Ehkäisevää lastensuojelua on lisäksi kunnan peruspalveluissa, kuten äitiys- ja lastenneuvolassa sekä muussa terveydenhuollossa, päivähoidossa, opetuksessa ja nuorisotyössä annettava tuki ja erityinen tuki silloin, kun lapsi tai perhe ei ole lastensuojelun asiakkaana. Erityistä tukea voidaan järjestää kunkin hallintokunnan sisällä tai hallintokuntien välisenä yhteistyönä.

    Tarjottava tuki on usein lisäkäyntien tai kotikäyntien tarjoamista lapselle tai koko perheelle. Erityisen tuen muotoja voivat olla vaikkapa neuvolan perhetyö tai koulun sosiaaliohjaus. Tukea ja erityistä tukea tulee tarjota perheille mahdollisimman varhain tilanteissa, joissa vanhempien omat voimavarat ovat riittämättömät.

    Lapsen tai nuoren ollessa lapsi- ja perhekohtaisen lastensuojelun asiakkaana, he saavat samoja palveluja kuin ehkäisevän lastensuojelun asiakkaat, mutta tällöin annettava tuki tai erityinen tuki perustuu lastensuojelun asiakassuunnitelmaan.

    Ehkäisevän lastensuojelun kokonaisuutta kuvataan ja arvioidaan kunnan laatimassa Lasten ja nuorten hyvinvointisuunnitelmassa. Suunnitelmassa arvioidaan myös peruspalvelujen resurssitarvetta. Kunnan tulee seurata lasten ja nuorten kasvuoloja sekä kehittää palvelujärjestelmää siten, että lapsen tai nuoren etu toteutuu tarjottavissa palveluissa."

    Äänestä

  • THL:n ohjeistus kirjoitti:

    Enpä usko olevan sanahelinää, eiköhän sieltä löydy nämä samat asiat kuin muualtakin.
    "Ehkäisevää lastensuojelua on lisäksi kunnan peruspalveluissa, kuten äitiys- ja lastenneuvolassa sekä muussa terveydenhuollossa, päivähoidossa, opetuksessa ja nuorisotyössä annettava tuki ja erityinen tuki silloin, kun lapsi tai perhe ei ole lastensuojelun asiakkaana. Erityistä tukea voidaan järjestää kunkin hallintokunnan sisällä tai hallintokuntien välisenä yhteistyönä.

    Tarjottava tuki on usein lisäkäyntien tai kotikäyntien tarjoamista lapselle tai koko perheelle. Erityisen tuen muotoja voivat olla vaikkapa neuvolan perhetyö tai koulun sosiaaliohjaus. Tukea ja erityistä tukea tulee tarjota perheille mahdollisimman varhain tilanteissa, joissa vanhempien omat voimavarat ovat riittämättömät.

    Lapsen tai nuoren ollessa lapsi- ja perhekohtaisen lastensuojelun asiakkaana, he saavat samoja palveluja kuin ehkäisevän lastensuojelun asiakkaat, mutta tällöin annettava tuki tai erityinen tuki perustuu lastensuojelun asiakassuunnitelmaan.

    Ehkäisevän lastensuojelun kokonaisuutta kuvataan ja arvioidaan kunnan laatimassa Lasten ja nuorten hyvinvointisuunnitelmassa. Suunnitelmassa arvioidaan myös peruspalvelujen resurssitarvetta. Kunnan tulee seurata lasten ja nuorten kasvuoloja sekä kehittää palvelujärjestelmää siten, että lapsen tai nuoren etu toteutuu tarjottavissa palveluissa."

    Plaaplaa.. kyllähän tämä ohjeistus on selkeä ja julkinen!!

    Kuinka lieksassa on KÄYTÄNNÖSSÄ toimittu?

    Äänestä

  • sossukosesiellä kirjoitti:

    Plaaplaa.. kyllähän tämä ohjeistus on selkeä ja julkinen!!

    Kuinka lieksassa on KÄYTÄNNÖSSÄ toimittu?

    Muihen kohalta en tiiä me saatiin hyvä apu. Perheneuvolaan ensin koulukuraattorin ohjeesta. Sieltä sitten vanahempi mielenterveyspuolelle omien asioihen kanssa. Keskusteluapu oli meille a ja o. Selekisi itelle koko kuvio jossa lapsi oirehti enemmänki muihen huonoo oloa. Tämä kaikki ennaltaehkäsi syrjäytymistä ja vaekka mitä jota en ennee halua edes ajatella. tärkeintä olisi ottoo apu vastaan. vaikka aluksi miten pelottasi jotta minut tuomitaan huonoksi vanahemmaksi ei se niin mäne. Kyllä ne pelot siitä hälävennööt kun alkaa rehellisesti selevittee ommoo tilannettaan.

    Äänestä

  • Hyvää nähnyt kirjoitti:

    Minä ainakaan en väittänyt olevana asiantuntija.

    En myöskään väitä ketään katkeraksi alkoholistiksi näin ei kukaan lukutaitoinen voi tulkita tekstiäni. "Vanhemmille tahdonvastainen huostaaotto on niin kova paikka, että sillat sosiaalitoimeen ja sijaishoitoon palavat helposti. Onneksi tämä on nykyisin hyvin tiedostettu, joten asian korjaamiseen on edellytyksiä."

    " Hyvä esimerkki alkoholismin otteesta ja eron tuskasta on tässä." Viittaan siihen, ettei lastaan selvästi rakastava äiti pysty valitsemaan lastaan vaan alkoholismi sairaudestaan jouhtuen vieläkin välillä joutuu valitsemaan viinan lapsen kotiviikonlopun sijaan.

    Missään en myöskään, kuten ei kukaan täyspäinen ihminen, väite etteivät viranomaiset tee virheitä. Viranomaisten demonisointi ja rikolliseksi nimittely on ihan eri asia kuin virhe. Siinä lähtökohtaisesti ajatellaan, etteivät he osaa ammattiaan. Minä olen nähnyt ihan aikuisten oikeesti ammattitaitoisia toimijoita, jotka todella hakevat sitä lapsen etua.
    Tiedän, että lastensuojelulaitoksien tarkastuksia ei ole tehty riittävästi ja sosiaalityöntekijöiden seuranta usein kaukana sijaitseviin laitoksiin ei ole toiminut hyvin. Tämä ei tarkoita, että asioita hoidetaan pääsääntöisesti huonosti, mutta epäkohdat on korjattava, että hoidosta saataisiin tasalaatuisempaa.
    Tätä minun 24 vuotinen kokemukseni voidaan haukkua ja mollata ihan vapaasti, en kuitenkaan ala väheksyä toisten työtä ja ammattitaitoa siksi, vaan edelleen kunnioitan heidän paneutumistaan ja uskoaan lasten ja nuorten elämän edistämismahdollisuuksiin. Ennen kaikkea he uskovat niihin lapsiin ja nuoriin.

    Nimimerkin takaa sielläkin kommentoidaan..!

    Äänestä

Sinulle ihmettelevä mummo va? Etköl katso uutisia?Suomi on lopettanut velkaaksi elämisen,mutta silti tuolta euroopasta löytyy muita,joita eu jäsenyys velvoittaa auttamaan.Ja me ollaan EU:ssa.

Äänestä
  • Mihin nimim. "ihmettevä mummo" esittämään kysymykseen tämä oli vastaus?!

    Äänestä

  • siisniinkutäh? kirjoitti:

    Mihin nimim. "ihmettevä mummo" esittämään kysymykseen tämä oli vastaus?!

    Lastensuojelulaitosten henkilökuntaan pitäisi kiinnittää huomio.

    Äänestä

  • epäpäteviä ?? kirjoitti:

    Lastensuojelulaitosten henkilökuntaan pitäisi kiinnittää huomio.

    Lastensuojelu puhuttaa koko maassa. Kuntien henkilöstö on tiukilla ja tätä menoa häviää lastensuojelusta loputkin työntekijät. Kuka nyt sylkykuppina haluaisi olla ja vieläpä ilman vastiketta. Olen kyllä sitä mieltä, että hoitakooot jokainen kakaransa - koko lastensuojelulakia ei tarvittaisi. Helpompaa olisi kaikin tavoin veronmaksajalle. Ei menisi rahaakaan kuten yllä todettiin. Karuja kohtaloita on paljon menneisyydessä, mutta monista kovia lapsena kokeneista on kasvanut kunnon aikuisia ilman sossun tukea.
    Sitä vielä ihmettelen, ettei mamukorttia ole vedetty. Jännistyksellä ootan, milloin nousee keskusteluun tuo syytös?

    Äänestä

Ennen ei tarvittu lasten suojeluu piiska teki ihmeitä murkuille

Äänestä
  • Väärin. Ennenoli Mättäisissä iso lastenkoti huostaanotettuja lapsiavarten....

    Äänestä

  • Aina ollut kirjoitti:

    Väärin. Ennenoli Mättäisissä iso lastenkoti huostaanotettuja lapsiavarten....

    Nyt on märäjälahella hoivalaitos karvavauvoille :)

    Äänestä

lieksan lastensuojelu/lastenvalvoja eivät välitä lapsen hyvin voinista mitää eikä välitetä jos äiti ryypää/bailaa tai lapsi tappelee hoito paikassa

Äänestä

ei lastensuojelu / lastenvalvoja välitä kun 2,5vuotiaan lapsen äiti on myynyt itsensä 4000eurolla

Äänestä

miksi lieksan lastensuojelu/lastenvalvoja eivät ajattele lapsen etu ja hyvinvointia vaan ajattelevat vain äitiä
lapsi pitäs olla tärkeä ja ajatella lapsen etu ja hyvinvointia mutta lieksan lastensuojelu/lastenvalvoja eivät ajattele lapsen hyvinvointi

Äänestä

Lastensuojelussa ei ajatella. Siellä on kaikki aivottomat robotit töissä, joita muualle ei huolita. Riittää, että on ollu hyvä muisti ulkoaopituille mantroille tenteissä. Inhimillisyys hukkuu yleensäteorioiden taakse.

Äänestä

Liekan sisäsiittoiset vatipäät eivät osaa kasvattaa jälkeläisiään, siksi siellä on suuri tarve lastensuojeluun.

Äänestä
  • Kielenkäyttö kuten koulukiusaajalla, eikö totta.

    Äänestä

  • Lastensuojelu ei kasvata lapsia.

    Äänestä

Kyllähän asia on niin että vanhemmissa on vika, jos lapsi joutuu lastensuojeluun tai huostaanottoon!
Vanhemmat ovat siis kykenemättömiä hoitamaan lastaan tai lapsiaan
Yksiselitteinen juttu!
Pennut pois niiltä jotka ei jaksa jälkikasvuaan hoitaa!

Äänestä
  • Lieksassa on paljonki äitiä&isiä.., leikkiviä keskenkasvusia..Siis ollaan sen hetken verran niin aikuusta kun voi vaan..sitä äiti&isi leikkiä..No, sos.puolelle riittää töitä, kun pikkuisia pyöräyttelevät nää keskenkasvuiset "pikkuaikuiset", joilla oman elämän hallintakin on soppalan varassa..Näin se elämän kiertokulku lienee tarkoitettukin jatkumaan..

    Äänestä

  • Hyvä! Asiaa! Entäs sit kun käy niin että sijaisperhekään ei pysty lapsesta huolehtimaan! Heillä väkivaltaa ym.

    Äänestä


Siunsoten lastensuojelussa on paljon ongelmia. On siellä kyllä jouduttu vähän seinää vastenkin. Valituksia on eri viranomaisilla ja oikeuksilla useita käsiteltävänä. Siunsoten oma valitulautakunta on tietysti aivan täysi pellefoorumi, jolla koitetaan saada valittajat uskomaan, että valittamalla ei mikään muutu. Eivät tekisi mitään muuta kuin pakkotoimia. Niissä ovat erityisen aikaansaavia. Jos pitäisi sitten tehdä oikeasti jotain lapsen- tai nuoren edun mukaisia asioita, ei meinaa mitään tapahtua ilman voimakkaita toimenpiteitä.
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2016062321783174

Äänestä
  • Vastaavaa touhua on myös Lieksassa.

    Äänestä

Seksuaalikasvatukseen kouluissa osallistuva järjestö rohkaisee koululaisia lataamaan alastonkuvia nettiin – “Mitä sanoo ministeri?”

Kansanedustaja Mika Niikko (ps) kritisoi voimakkaasti ideologisen materiaalin sisällyttämistä koulujen seksuaalikasvatukseen. Niikon mukaan asiasta tarvitaan vakavaa keskustelua tänään alkaneilla opettajien Educa-messuilla. Hänen mukaansa osa peruskouluissa käytettävistä materiaaleista ovat ristiriidassa vastuullisten kasvatusperiaatteiden kanssa ja jopa lainvastaisia.

– Esimerkiksi Sexpo-säätiön nuoriin vetoavassa sarjakuvassa rohkaistaan lataamaan alastonkuvia verkkoon vanhemmilta salassa, Niikko kertoo.

Osa peruskoulun oppimateriaaleista mainitsee Sexpo-säätiön yhtenä koululaisen lisätietolähteenä. Säätiö on aktivoitunut muun muassa pedofilisten ajatusten, polyamorian, eläinseksin ja seksikaupan täyden vapauttamisen puolesta puhujana.

– Kuinka moni tamperelainen vanhempi tietää, että jokaisen kahdeksasluokkalaisen oppilaan seksuaalikasvatuksesta vastaa osin myös Pirkanmaan Seta ry, kaupungin rahoittamana? Niikko kysyy.

– Ei voi olla niin, että pientä ideologista vähemmistöä edustavat järjestöt ohittavat sekä vanhemmat että Suomea sitovat ihmisoikeussopimukset. Ministerin tulisi reagoida asiaan välittömästi. Vähin, mitä tulee tehdä, on taata vanhemmille oikeus pitää lapsensa ulkona oppitunneilta, joilla on ideologista seksuaalikasvatusta.

– Todellisuudessa Setan ja Sexpon kaltaisten järjestöjen paikka ei ole oppikirjoissa ja luokkahuoneissa lainkaan. Vastuullinen opettaja ja kunta ei anna hämmentää lasten herkkää seksuaalista kehitystä koulun ulkopuolisten toimijoiden kautta, Niikko sanoo.

Niikko jätti tänään aiheesta kirjallisen kysymyksen ministerille ja kommentoi asiaa myös blogissaan.

Äänestä
  • Montako persua tarvitaan vaihtamaan sähkölamppu?

    Ei yhtään. Persut ovat ainaisessa pimeydessä.

    Äänestä

  • Siispä jatka edelleen pimeydessä kurjaa vaellustasi.

    Äänestä

Kukaan ei ole kehottanut lapsia lataamaan alastonkuvia nettiin eikä myöskään vanhempien tietämättä. Persut valehtelee ja rasset uskoo.

Äänestä
  • No, asiasta on jätetty kirjallinen selvityspyyntö vastaavalle ministerille. Katsotaan sitten kun vastaus tulee..

    Äänestä

lastensuojelu ilmoituksiahan voi tehtailla ihan huvikseen jos jonkun mielipiteet on erilinjoilla! Mamutusta arvostelevat ovat saaneet lastensuojelun yhteydenottoja jopa kymmeniä yhtä perhettä kohden! Ajatelkaa mikä haaskaus viranomaisten työaikaa kohti kun joutuvat tutkimaan aiheettomia ilmoituksia, mutta mitäpä suvakki ei tekisi matujen puolesta! Vastapainkosi voisi joku tehtailla nimettömiä ilmoituskia lapsenraiskaamisesta josta syytetään matuja? Mutta ei sossutantat ja poliisi niitä jouda tutkimaan!

Äänestä
  • Niin. Olen ollut tukihenkilönä useille perheille vuosien ajan, ja nähnyt tätä lastensuojelun huolihysteriaa jokaisessa tapauksessa. Siinä vaiheessa kun joutuu lasu:n huolikohteeksi, KAIKKI mitä perheenjäset sanoo tai teekee, käännetään heitä vastaan. Jos laitat ruokaa, et huomioi lasta riittävästi. Jos et laita, lapsi ei saa riittävää ravintoa.. jne.. Niiin sairasta touhua, että ei sitä usko, ennen kuin näkee tai kokee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä mummo va kirjoitti:

Miten Lieksassa voipi olla Lieksan lehessä kerrotussa määrin lastensuojeluasiakkaita. Eihän täällä ole enää paljon lapsiakaan.Hylkääkö lieksalaiset lapsensa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu