Volvon omistajat lukekaapa onko Teillä tällainen moottori.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/veneesi moottori voi olla vaarallinen/201303380887
Kannattaisi varmaan ottaa yhteyttä myyjään/maahantuojaan jos on edellä kerrotunlainen moottori käytössä.
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/veneesi moottori voi olla vaarallinen/201303380887
Kannattaisi varmaan ottaa yhteyttä myyjään/maahantuojaan jos on edellä kerrotunlainen moottori käytössä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jo ollaan huolissaan toisten asioista, toinen kirjoitus aiheesta, mutta eipä taida koskea kumpaakaan kirjoittajista.
Volvo lähetti asiasta koneiden omistajille kirjeen, jonka itsekin olen saanut, asia koskee vain koneita, joissa on ns. pakokaasuraiseri. Näitä koneita on hyvin vähän ja siksi asia koskee vain pientä joukkoa D4 ja D6 koneen omistajista.
Raiserilla varustettuja koneita voi olla syvä V-pohjaisissa veneissä, joissa on vain yksi kone.
On jotenkin huvittavaa havaista, kuinka "huolehtivaisia" kanssa veneilijät ovat toisista, kun asia ei koske heitä itseää.
Taisipa siinä jutussa olla mainittu, että kaikkia moottorin omistajia ei ole helppo tavoittaa kun moottori on voinut vaihtaa omistajaa.
Onko se sun mielestä jotenkin huono asia jos tuollainen uutinen linkitetään veneilyfoorumille???
Tämän foorumin kirjoituksista varmaan 90% on paljon turhempia kuin tämän ketjun aloitus, oma viestisi on muille täysin arvoton.
Hauskasti sanottu:
"Langin mukaan asiakkaille on lähetetty tammikuussa pyyntö palauttaa moottori korjaukseen"
Ihan kuin paatin moottori nostettaisiin tuosta vaan pois.
Hyvässä lykyssä joutuu rakenteitakin rikkomaan..
Joo sen volvopentan voi postittaa kauppareissulla Ruotsiin. Samantyyppinen kuvio kuin Finduksen hevoslasagnessa?
Mutta jos totta puhutaan, niin takuu ei yleensä kata välillisiä kuluja. Tuosta artikkelista voi kuitenkin lukea että "Tiedämme tuotevian ja se korjataan asiakasta laskuttamatta"
Viittaako tämä Volvon "good williin" vai tarkoittaako että vain viallisen osan vaihto on ilmainen?