LANNOITETTA PELLOLLE?

Miettiväinen

Onko paha juttu jos ponin laidun heinään voi joutua pieni määrä (luonnon) lannoitetta (siis ihan jtn.lehmänpaskaa) ja voiko nyt juotua sitä lannoitetta poniin ruokaan kun poni on meillä todella isolla laitumella ja (tai no niitä on kaksi ponia) ja viereisellä pellolla lannoitetaan n.kerran 2 viikossa. Ja on oja meidän peltojen välissä niin ei pääse sade vesien mukana edes lannoite ainut sitten kun voi tuulla hieman meille päion klun lannoitetaan mutta olemme siiittä huomauttaneet ja ei pitäisi jatkua?
Siis kysyn : ONKO PIENI MÄÄRÄ LANNOITETTA VAARALLISTA PONILLE?
kiitos avusta :)

2

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Ei pelkoa, hevonen ei syö heinää jos se haisee lannalle.

    • agrologi AMK

      Maahan imeytynyt lannoite ei ole hevoselle vaarallista. Päin vastoi hyvin lannoitetulla laitumella heinä on ravintorikkaampaa.

      Yleemsä hevoset eivät syö ulosteen sotkemaa heinää, joten sen puolesta pieni määrä lietelantaa ei ole vaaraksi myöskään heinän pinnalla.

      Pieni riski on, jos hevoset kuitenkin syystä tai toisesta syövät ulostetta, sillä se voi sisältää taudin aiheuttajia. Luultavasti ei sisällä, mutta riski vatsavaivoille on olemassa ja mitätön riski myös vaarallisemille taudeille kuten salmonellalle.

      Lietettä ei levitetä kovin usein. parin viikon välein, koko kesää ei milloinkaan (jos levitetään niin tee ilmoitus ympäristölupaehtojen rikkomisesta). Olisiko suuri vaiva jakaa ponien laidunta pienempiin lohkoihin ja käyttää tätä lietelannoituksen viereistä lohkoa silloin kun lietettä ei ole levitetty? Lohkolaidunnus on laitumen käytön kannalta järkevämpää, kuin pitää hevosia koko kesää isolla laitumella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      125
      3123
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      195
      2755
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      66
      2190
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1530
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1464
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      25
      1352
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1211
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      952
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      910
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe