Tehtiinkö jakso 10 kokonaan uusiksi? Vai oliko tarkoituskin tehdä 9 jaksoa ja mielipidettä seuraillen vasta tuo kymppi? Seppänen julisti lopuksi, että Suomi on suomalainen. Häpesikö hän aiempia jaksoja? Enbuske on populisti toimittaja ja se näkyi lapsellisina mielipiteinä. Minusta hän on kuitenkin toimittajaksi hyvä ja virkistävä. Sampo Terhosta näkyi älykkyys ja realistisuus. Hyvä Sampo!
Ohjelmassa yritettiin väkisin väittää, että suomalaiset vihaavat ruotsalaisia. Minä en ole sellaista koskaan missään nähnyt. Taidan olla tuon ohjelman perusteella hyvin yksinkertainen yksilö, kun en noin selvää yhteiskunnan trendiä ole havainnut. Että olisimme kateellisia ruotsalaisille, tuntuu älyttömältä höpinältä.
Minä pidän ruotsalaisista ja käyn ruotsissa joka vuosi. Sen sijaan koulun pakkoruotsia ja vitsivirkamiesruotsia minä vastustan. Se ei ole tätä päivää, puhumattakaan tulevaisuudesta, johon koululaitos oppilaita valmistaa.
Suomi ei olekaan ruotsalainen
20
220
Vastaukset
- Jaahas.
Suomalaisten suhtautuminen ruotsalaisiin on selvästi REAKTIIVISTA. Eli vastataan samalla mitalla antipatiaan. Tämähän tietysti unohdetaan kertoa.
Ja tietysti vuosituhantinen sorto ja mitätöinti on jättänyt jälkensä. Eikä se mihinkään häviäkään ennekuin ruotsalaiset muuttavat asennettaan suomalaisuuteen. Ja hyvä olisi myös pyytää anteeksi ihan virallisestikin. - Ei vaiskaan!
Kai tuolla loppukaneetilla yritettiin hyvitellä suomalaisuuttaan rakastavia suomalaisia, mutta pieleen meni.
Sama kuin pilkattaisiin tuntikaupalla päin naamaa ja lopulta hihkastaisiin "ei vaiskaan".
Niin helpolla ei pakkoruotsittajat härskiydestään selviä! - .28.
Muuta loogista johtopäätöstä en keksi kuin että palaute vaikutti sarjan loppuun voimakkaasti, 9-jaksossa alettiin puhumaan ääneen palautteesta ja sitä palautetta esiteltiin lisää 10-jaksossa ja lopulta julistettiin suomi suomalaiseksi, ilman mitään perusteluja. Viihteellis-propagandistinen viritys, ehkä YLE myy tätä vielä formaattina, "Kanada on Ranskalainen" jne..
- neukkukuutio
Kannattaa yritää myydä formaatti etelänaapuriin: "Viro on neuvostoliittolainen". Taatusti hittiainesta.
- sasitj
neukkukuutio kirjoitti:
Kannattaa yritää myydä formaatti etelänaapuriin: "Viro on neuvostoliittolainen". Taatusti hittiainesta.
Puola on saksalainen. Sanokaas se puolalaisille ja valmistautukaa juoksemaan..
Sama juttu kaikkialla, ei Norjassa tai Tanskassa pidetä ruotsalaisuuden nostatusyrityksestä.
Seppäsen sarja oli puhdasta ruotsalaista nationalismia. Maksajiensa näköinen. Kuvastaa niiden ajatusmaailmaa, rkp-säätiöläisten, ja herättää karmean ajatuksen millainen porukka häärää suomalaisten koulutuspolitiikan ja verorahojen kimpussa.
Nyt yritettiin vähän lepytellä, kun oli niin läpinäkyvää. - RKP-saastetta !
sasitj kirjoitti:
Puola on saksalainen. Sanokaas se puolalaisille ja valmistautukaa juoksemaan..
Sama juttu kaikkialla, ei Norjassa tai Tanskassa pidetä ruotsalaisuuden nostatusyrityksestä.
Seppäsen sarja oli puhdasta ruotsalaista nationalismia. Maksajiensa näköinen. Kuvastaa niiden ajatusmaailmaa, rkp-säätiöläisten, ja herättää karmean ajatuksen millainen porukka häärää suomalaisten koulutuspolitiikan ja verorahojen kimpussa.
Nyt yritettiin vähän lepytellä, kun oli niin läpinäkyvää.Onneksi vältin katsomasta kaikki rkp-läisen shittisarjan osat, niinpä se ei päässyt vaikuttamaan ajatteluuni tai mielipiteisiin ollenkaan.
Ymmärsin heti alun alkaen, että nyt ei sarjan tekijä ole suomalaisen vaan suomenruotsalaisen rahoittajan asialla päästelemässä asiatonta manipulaatiota ja kielisaastetta ympäristöönsä. Kaikkeen joutavaan p***aan sitä RKP:n rahaa riittääkin.
Toiseksi uskon, että useimmat suomenkieliset tietävät ketä ja mitä ovat - ja jättävät tuon moskasarjan lausahdukset omaan arvoonsa.
- tttttttttt3
tuohon kiinnitin kanssa huomion kun ne kyseli että vihaako ruotsia. ei se ole ruotsi vaan tämä tämmöinen suomenkielisten alistaminen, mitä täällä asuva ruotsinkielinen eliitti on harrastanut vuosisatoja, ja mikä vieläkin jatkuu, se on se mitä vihaan.
- ruotseja rakastan!
Täytyisi olla täysin tunteeton, jos ei suomalaisena yhtään vihaisi ruotsalaisia, jotka sentään ovat kupanneet Suomea vuosisatojen ajan, eivätkä ole vieläkään lopettaneet.
Mutta Suomessa vihaamisen etuoikeus on varattu vain ruotsalaisille. Suomalaisten vihan tunteita oudoksutaan, koska ruotsalaisomisteinen ja -johtoinen massamedia on niin opettanut.- sasitj
Ahneidenmaalla saa vihata vapaasti suomalaisia, siitä on tehty hyve ja kirjattu lakiin.
Ahneidenmaa on rkp:läisten märkä uni.
- 920
Se vaikutti tosiaan siltä,että viimeinen jakso oli tehty vasta hiljattain.
Seppänen jos nyt ihminen kaiken järjen mukaan itsekin häpeää tuotostaan
siksi,että hän tietää,ettei yksikään suomenkielinen voi tämän jälkeen sietää tuota vetelää lässyttäjää.
Ei ollut enää Ruotsin lippujakaan siroteltu joka puolelle.
Mutta vielä oli yritystä Lipposen kanssa selittää kaikki parhain päin,suomalaiset
inhoaa häntä yhtä paljon kuin Seppästä,eikö se tullut jo vaaleissa esille kun ei
edes omat äänestäneet.
Toinen vetelys sitten Enbuske,jonka ainut ansio on olla suomenruotsalainen
vävypoika ja siksi tungetaan joka paikkaan.
Minä en ainakaan siitä ankeasta historiasta huolimatta vihaa ruotsalaisia
päinvastoin enkä myöskään kadehdi heiltä mitään mutta se onkin sitten
ihan eri rotunsa tämä rkp:n kielitalibanit joihin en laske tavallaisia mukavia
suomenruotsalaisia koska he saavat turhaan niskaansa johtajiensa jäärä-
päisyyden.
Koko ohjelman tarkoitus oli esittää suomalaiset metsäläisinä jotka eivät
muuta ajattelekaan kuin ruotsalaisten vihaamista ja kadehtimista ja joita
tuskin enää olisi maapallon pinnalla ellei oltaisi oltu Ruotsin sivistävän vaikutuksen piirissä.
Täysin ala-arvoinen propaganda-tekele jonka esittäminen Ylen suomenkielisellä
kanavalla laittaa kyllä arvioimaan myös Ylen johdon pätevyyttä - HYVÄ SUOMI
Kyllä on tehty viimeinen jakso uusiksi. Oli se sen verran siloteltu verrattuna niihin etukäteen tehtyihin. Seppänen on kyllä ihmeellinen naureksija ja vääntelehtijä, oikein juontajana huippuyksilö. Sampo Terho oli sivistynyt oma itsensä verrattuna Enbuskeen, joka väitti että Ruotsi on kaikissa asioissa parempi. Miten niin parempi kuin mikä? SUOMI ON SUOMALAINEN, M.O.T.
- historia opettaa
Seppänen koettaa vaan pelastaa nahkaansa...
Suomalaiset eivät vihaa ruotsalaisia tai suomenruotsalaisia, vielä.
Pakkoruotsin jatkuminen ja rkp likaiset toimet kyllä muuttavat tilannetta vääjäämättä, jos demokratia ja kansan tahto ei toimi. - db602
Juuri se, että ruotsin kielen puolustajat kuvittelevat suomalaisten olevan vain kateellisia hyvinvoiville suomenruotsalaisille.
Tästä ei takuulla ole kyse.
Kyse on siitä, että pieni vähemmistö pitää enemmistöä kielipanttivankinaan.
Ei mistään muusta. - Hyvä Ruotsi!
Suomi on ruotsalainen. Sehän on fakta. Tämän tosiasian kieltäminen osoittaa vain tietämättömyyttä. Ehkä mukana on myös Enbusken mainitsemaa kateutta ja valitettavasti suomalaisten junttimaisuutta. Tämä jälkimmäinen saattaa olla perimää myös suomalisten entisaikojen herravihasta. Virkamiehet ja veronkantajat, hehän oloivat ruotsinkielisiä ja heitä vihattiin. Jos epäilee Suomen ruotsalaisuutta, niin voi käydä katsomassa Ruotsissa, Venäjällä ja vaikkapa Keski-Euroopassa. Mikä maa on eniten samankaltainen. Se on Ruotsi.
- Hyvä Suomi!
Jos Ruotsi on eniten Suomen kaltainen, niin eikö voisi yhtä hyvin sanoa, että Ruotsi on suomalainen?! ;)
Tottakai voidaan, mutta svekojen päähänhän ei moinen voi millään pälkähtää, koska heidän pää on tiukasti takapuolessa.
- Trotjänare
Olen arvostellut tv-ohjelmaa "Suomi on ruotsalainen", koska ohjelmassa oli arvostelulle aihetta. Nyt tekijät torjuvat ohjelmaan kohdistuvan arvostelun väittäen, että kritiikki on Ruotsiin kohdistuvaa vihaa. Eivät näköjään ota katsojien mielipiteitä huomioon, eivätkä opi virheistään.
- Hyvä pointti.
Melkoista svekokieroilua! Ensin tehdään provosoiva TV-sarja. Kun sitten odotettu palaute tulee, niin SIITÄKIN tehdään jakso!
Eli ensin yllytetään ja sitten vielä syytetään yllytyksen kohdetta altistumisesta yllytykselle.
Kaikki keinot ovat svekotahoilla näköjään käytössä. Kuten Hesarin uutispäällikön Paula Saariluoman natsityylinen palopuhe-kirjoitus oli myöskin.
Tämän päivän Suomi on suomalainen. Syvimmin siihen ovat vaikuttaneet Ruotsi, Venäjä ja Saksa. Viime aikoina vaikutteet ovat olleet pääasiassa anglo-amerikkalaisia. Näistä kaikista ja paljosta muusta on syntynyt nykyinen Suomi ja suomalaisuus. Nyt siihen tulee eksoottisempia mausteita maahanmuuton mukana ja siinähän venäläisyys on selvästi suurinta.
- Kuitenkin on
Kaikesta huolimatta Suomi on Suomalainen, vaikka joidenkin on sitä vaikea hyväksyä.
- upp
upp
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867878Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425395Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1454311Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43499Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y732877Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172637Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112563- 2822479
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1472400Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5812213