Mikä on EU:n Kyproksen operaation opetus ja mikä on Venäjän rahan väri ja rooli?
Kypros - mitä opimme ???
15
130
Vastaukset
- talletukset pois
”Olen hyvin tyytyväinen siihen, että sijoittajien vastuu toteutuu näin ankarana. Ne maksavat, jotka ovat tämän sopan keittäneetkin”, Urpilainen sanoi Brysselissä.
Mistä lähtien tavallinen tilille tallettaja on sijoittaja???
Onko nämä tilille tallettajat niitä sopankeittäjiä??
Mitä tallettajien olisi pitänyt tehdä jotta soppa oltaisiin vältetty??
Pitäisikö suomessa tilinomistajat myös kriminalisoida?? - Oligark massi
Aika kova reaktio itärajan takaa, se koira piip piip johon piip piip ?
- Liituraidaton
EU tuki ja reilut pelisäännöt ei kelvannut ja pakit tuli Oligarkeilta, kohta jää maija käteen?
- Paniikki leviää jo
Kypros ei voi jatkaa Euroopan osana jos mafian raha ei poistu?
Toisaalta se joka sijoittaa/lainaa Kreikkaan saa maksaa neroutensa? - kyprosvenäjä
Kypros siityy venäjän alle seuraavien kuukausien aikana.
- Lolitamimmi
Rituaaliuhritanssi varmaan auttaa: http://www.youtube.com/watch?v=66Q87Ac8p5E
- LeipääJaSirkushuveja
Kyproksen operaation opetus on se ettei Euroopan keskuspankilla ole mitään ongelmia lypsää korkotuloja köyhien EteläEurooppalaisten kustannuksella.
Lainalla ne pankit on ennenkin eläneet riippumatta siitä huutaako köyhä kansa leivän ja asunnon perään perse aukisena kadulla vai ei.... EKP:n koron perintä on OK. Muutenhan kriisimaille annetut (korottomat) tukiluotot olisivat käytännössä lahja. Ja lahjat kyllä sinne kelpaa niin kauan kuin antajia ja antajien rahoja riittää.
- Sosiaalipoliitikko
Onkos EU tarkoitettu palvelemaan pelkästään Euroopan keskuspankkia vai Eurooppalaisia.
Eurooppalaisethan ovat menettäneet jo työt ItäEurooppalaisille ja kukaan ei oikein tiedä mitä EKP aikoo tehdä tavallisen Eurooppalaisen hyväksi. Jollei sosiaalipolitiikkaa ole olemassakaa ja työpaikat häipyvät jonnekin muualle ei pitäisi ylistää silloin jotain mistä ei tiedä YHTÄÄN MITÄÄN....
Kertokaapas nyt miten EU laina tai lainaamattomuus vaikuttaa normaalin Eurooppalaisen elämään ??? Jutan ja Jyrkin sanoin "sillä pelastetaan suomalaisia työpaikkoja." Uskokoon ken haluaa, mutta näin kaikki edelliset ja hamaan tulevaisuuteen ulottovat uudet tuet perustellaan.
Olisi nekin rahat meillä käytössä kun se paljon puhuttu kurjuus meille (tukimiljardeista huolimatta) kuitenkin tulee.
Ehkä totuus on siinä, että siirretään ongelmaa tulevien päättäjien harteille ja lisääntyvä velkataakka tulevien veronmaksajien maksettavaksi.- Bolshevikkien paluu
Venäjän rahalla on taas kovat ajat. Viimeksihän vuonna 1918 valtio otti sekä pankit että rahat. Siitä venäläiset oppivat, ettei kotimaassa kannata pitää kuin taskurahoja. Nyt oppivat, että ulkomaillakin voi käydä huonosti. Tosin se on ihan oikein, sillä silloin 95 vuotta takaperin ryöstettiin myös ulkomaalaisten Venäjällä olleet rahat.
- Yritys vai valtio
Nythän pankit pakotetaan markkinatalouteen ja myös Oligarkit joutuvat maksamaan?
- Dark massi
Isoin pihvi se että pankki ei ole julkinen organisaatio vaan yritys?
- Casino on riski
EU otti uuden linjan jossa laki ja aito markkinatalous kohtaavat?
- Edessä kovat ajat
Se ainakin selvisi, että Kyproslaisen pankin eri toimipisteistä saa erilailla nostettua rahojaan. Joistakin saa vain 100€ päivässä ja toisista vaikka heti kymmeniä miljoonia.
Sekin selvisi, että meillä on Euroopassa ja Suomessa todella surkeat johtajat joiden vetämänä mennään syvälle suohon.
Esim. Venäjällä on pätevät ammattijohtajat mutta muualla Euroopassa on vain surkeita tyhjää puhuvia puuhastelijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224750Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43364Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263180Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss262607Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu702322Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181769Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91374Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171245Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41078