Aloitan huomena concerta lääkkeen ensimmäistä kertaa ja 18mg viikon ajan jonka jälkeen 2 tablettia per pv. Minulla on tic oireita, ja tuoteselosteessa sanotaan että ne voivat pahentua. Onko kenelläkään kokemuksia concertasta ja tic oireista? Lääkärin kanssa keskustelin ja sain sellaisen kuvan että myös niiden pitäisi helpottua ko lääkityksellä, mutta sitten ihmettelin kun tuoteseloste sanoi muuta. Kokemuksia kaipailen??
concerta ja tic oireet
2
2701
Vastaukset
- dfhdf33
Itselle tuli hieman tic-tyyppisiä oireita, myös taipumusta hampaiden yhteen puremiseen, mutta nämä oireet, samoin kuin muutkin haittavaikutukset katosivat kun söin lääkettä muutaman viikon.
Vielä nykyäänkin, kun pidän lääkityksestä taukoja ja aloitan uudelleen, oireet palaavat hetkeksi, mutta katoavat aina kun hetken jatkaa syömistä. Ei siis kannata heti heittää pillereitä roskiin jos vähän käsi tärisee. - ADhdko
Jos ADHD:si on vaikea ja et nää muuta keinoa nii en puolla enkä ole vastaan lääkityksen aloittamista, mutta jos pystyt elämään ADHD:n kanssa en suosittele todellakaan tuon myrkyn syömistä, söin sitä reilun vuoden noin 5 vuotta sitten, mielialani vaihteli helvetisti ja välillä tuli jopa tietokonepelille hermostuttua niin että seiniin tuli hakattua reikiä, eikä tälläistä tapahtunut ennen tai jälkeen lääkityksen, oman itsentä tutkiminen ja ongelman tiedostaminen ja sen kanssa eläminen ovat huomattavasti parantaneet poistaneet ongelmiani ADHD:n kanssa, ADHD lääkkeet eivät todellakaan ole ongelman parantaja ainakaan minun kohdallani.
Katso ja nää miten parhaaksi koet, Itselläni Harrastukset, Kaverit ja esimerkiksi hyväkirja rauhoittaa ja helpottaa elämää todella paljon. ADHD:tani en edes ota huomioon koska olen oppinut elämään sen kanssa niin hyvin että kukaan ei sitä minusta usko/nää ellen itse asiasta satu mainitsemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892