concerta ja tic oireet

tic11

Aloitan huomena concerta lääkkeen ensimmäistä kertaa ja 18mg viikon ajan jonka jälkeen 2 tablettia per pv. Minulla on tic oireita, ja tuoteselosteessa sanotaan että ne voivat pahentua. Onko kenelläkään kokemuksia concertasta ja tic oireista? Lääkärin kanssa keskustelin ja sain sellaisen kuvan että myös niiden pitäisi helpottua ko lääkityksellä, mutta sitten ihmettelin kun tuoteseloste sanoi muuta. Kokemuksia kaipailen??

2

2670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfhdf33

      Itselle tuli hieman tic-tyyppisiä oireita, myös taipumusta hampaiden yhteen puremiseen, mutta nämä oireet, samoin kuin muutkin haittavaikutukset katosivat kun söin lääkettä muutaman viikon.
      Vielä nykyäänkin, kun pidän lääkityksestä taukoja ja aloitan uudelleen, oireet palaavat hetkeksi, mutta katoavat aina kun hetken jatkaa syömistä. Ei siis kannata heti heittää pillereitä roskiin jos vähän käsi tärisee.

    • ADhdko

      Jos ADHD:si on vaikea ja et nää muuta keinoa nii en puolla enkä ole vastaan lääkityksen aloittamista, mutta jos pystyt elämään ADHD:n kanssa en suosittele todellakaan tuon myrkyn syömistä, söin sitä reilun vuoden noin 5 vuotta sitten, mielialani vaihteli helvetisti ja välillä tuli jopa tietokonepelille hermostuttua niin että seiniin tuli hakattua reikiä, eikä tälläistä tapahtunut ennen tai jälkeen lääkityksen, oman itsentä tutkiminen ja ongelman tiedostaminen ja sen kanssa eläminen ovat huomattavasti parantaneet poistaneet ongelmiani ADHD:n kanssa, ADHD lääkkeet eivät todellakaan ole ongelman parantaja ainakaan minun kohdallani.
      Katso ja nää miten parhaaksi koet, Itselläni Harrastukset, Kaverit ja esimerkiksi hyväkirja rauhoittaa ja helpottaa elämää todella paljon. ADHD:tani en edes ota huomioon koska olen oppinut elämään sen kanssa niin hyvin että kukaan ei sitä minusta usko/nää ellen itse asiasta satu mainitsemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4351
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3648
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3389
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2574
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2414
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1804
    Aihe