Aloitan huomena concerta lääkkeen ensimmäistä kertaa ja 18mg viikon ajan jonka jälkeen 2 tablettia per pv. Minulla on tic oireita, ja tuoteselosteessa sanotaan että ne voivat pahentua. Onko kenelläkään kokemuksia concertasta ja tic oireista? Lääkärin kanssa keskustelin ja sain sellaisen kuvan että myös niiden pitäisi helpottua ko lääkityksellä, mutta sitten ihmettelin kun tuoteseloste sanoi muuta. Kokemuksia kaipailen??
concerta ja tic oireet
2
2903
Vastaukset
- dfhdf33
Itselle tuli hieman tic-tyyppisiä oireita, myös taipumusta hampaiden yhteen puremiseen, mutta nämä oireet, samoin kuin muutkin haittavaikutukset katosivat kun söin lääkettä muutaman viikon.
Vielä nykyäänkin, kun pidän lääkityksestä taukoja ja aloitan uudelleen, oireet palaavat hetkeksi, mutta katoavat aina kun hetken jatkaa syömistä. Ei siis kannata heti heittää pillereitä roskiin jos vähän käsi tärisee. - ADhdko
Jos ADHD:si on vaikea ja et nää muuta keinoa nii en puolla enkä ole vastaan lääkityksen aloittamista, mutta jos pystyt elämään ADHD:n kanssa en suosittele todellakaan tuon myrkyn syömistä, söin sitä reilun vuoden noin 5 vuotta sitten, mielialani vaihteli helvetisti ja välillä tuli jopa tietokonepelille hermostuttua niin että seiniin tuli hakattua reikiä, eikä tälläistä tapahtunut ennen tai jälkeen lääkityksen, oman itsentä tutkiminen ja ongelman tiedostaminen ja sen kanssa eläminen ovat huomattavasti parantaneet poistaneet ongelmiani ADHD:n kanssa, ADHD lääkkeet eivät todellakaan ole ongelman parantaja ainakaan minun kohdallani.
Katso ja nää miten parhaaksi koet, Itselläni Harrastukset, Kaverit ja esimerkiksi hyväkirja rauhoittaa ja helpottaa elämää todella paljon. ADHD:tani en edes ota huomioon koska olen oppinut elämään sen kanssa niin hyvin että kukaan ei sitä minusta usko/nää ellen itse asiasta satu mainitsemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998