Johanna Tukiainen teki SINUSTA pellen

Oikaisuvasara

30

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sddsd

      "Paradoksaalisesti Tuksua pilkkaavat juuri ne miehet joista tiedämme, että jossain toisessa yhteydessä he olisivat oitis vonkaamassa Tuksulta. Olkoonpa tämä toinen konteksti vaikka jokin baari-ilta. Tunnemme nämä miehet naissuhteistaan, joissa esiintyy epäilyttävän paljon -Aivan Tuksun näköisiä naisia!"

      näinhän se menee...

    • totta toinen puoli

      Kyllähän oikaisuvasara on paljolti oikeassa.

      • yks tunti edes

        Et ihan tuntia jaksannut odottaa, että pääset omaa keittiöpsykologiaasi kehumaan.Sääli pelle!


    • komediateatteri?

      No einyt kauheen osuva sepustus. Luulikohan olevansa kovinkin hyvä psykologi? Jos nauran jollekkin niin nauran ihan sen takia, että henkilössä joku asia naurattaa. Jos joku haluaa pelleillä ja onnistuu siinä niin miksei sais nauraa? Eräänlainen teatteriesitys mun mielestä?

    • pointti

      "Tuksu näköisiä naisia"

      Herääppä tajuamaan että Suomessa on paljon pulleita tyttöjä, mutta 100% varmuudella jokainen on mukavampi ja fiksumpi kuin Tukiainen

      • Samoilla linjoilla

        Joo totta. Vaikka olisi ulkonäöltään mitä niin omaan käytökseen ja siihen mitä muita ihmisiä kohtelee, voi vaikuttaa jokainen ihan itse. En henkilökohtaisesti ymmärrä ihmisiä jotka jaksavat stalkata ja pilkata Tuksua jatkuvasti. Inhoavat häntä mutta silti aktiivisesti seuraavat hänen elämäänsä. En ymmärrä tätä touhua. Itse en naura Tuksulle, vaan hänen teoilleen, useimmiten ne tosin herättävät vain myötähäpeää ja sääliä. Tuksun vihaaminen olisi ajanhukkaa ja täysin järjetöntä, enhän henkilökohtaisesti tunne häntä.


    • preeti1

      En viittiny lukea kokonaan tuota kansan vilosohvin jaarittelua.

    • tiihhaa

      Jokainen kirjoittaja kirjoittaa ihan omasta lähtökohdastaan ja heitä ei voi mitenkään laittaa yhteen sapluunaan.

      Toiset kirjoittaa ahkerammin ja on enemmän asialle omistautuneita, toiset heittää jutun silloin tällöin ja nokkasevat samalla jonkun toisen kirjoittaman jutun sen enempää siihen syventymättä.

      Mukana on varmasti monelaista kirjoittajaa, niin henkisellä vahvuuksillaan kuin joillan hyi yök moraalisellakin käsityksellä.

      Sitten mukaan mahtuu niitä joihin esimerkiksi itseni luen, että käyn lueskelemassa ja kommentoin niin puolesta kuin vastaankin riippuen asiasta ja jatkan matkaani.

      Jos jostain syystä nämä uutiset loppuis, en varmaan osais niitä kaivata ja tokko edes huomaisin tälläisen julkkiksen poistumista estraadilta?
      Joku toinen ehkä on jo ylittänyt uutiskynnyksen siinä vaiheessa?

    • TELKÄNPÖNTTÖ

      taisipa preeti1 ottaa nokkiinsa omsta analyysistään.

    • ei osunut

      MInusta tuo aloitusviesti on aivan poskettoman huono analyysi.

      En ole kateellinen ihmiselle, jolla on rattijuopumus-, pahoinpitelytuomioita. En ole kateellinen ihmiselle, joka julkisesti kuseksii asemalaiturille ja pääsee paljaan pyllynsä kanssa lehtiin. En ole kateellinen ihmiselle, joka heterona kihlaa homon.
      Kysymys on myötähäpeästä. Aikoinaan sama ilmiö toistui Nykäsen kohdalla, kun hän teki niitä tempauksiaan, jotka eivät liittyneet urheiluun.

      Tupsun kohdalla tilanne kärjistyy myös siksi, että hän pyrkii itse kehumaan itseään ja sepittää pajunköyttä, joten blogin lukijat korjaavat virheitä Hymyn Näätäpalstalla tai täällä. Aivan sama minulle..

    • Onko puutarha kunnos

      Kirjoituksen alkulähde on luultavasti Jollaksen suunnalta ja ehkä Uristin kirjoittama analyysi joka on todella huono, ottaen huomioon ne kaikki älyttömät töppäykset ja lausunnot mitä harakka on päästänyt suustaan julkisuudessa.

    • Sanovat/tekevättoisi

      Miten paljon nämä tietyntyyppistä julkisuutta nauttivat henkilöt pitävät meitä pellenään ja pilkkanaan? Olihan pariviikkoa sitten yksi hyvinkin tunnettu mattipoika (no,iso jo) tv-haastatteluohjelman vieraana sanoen mm.että :nyt pysyy korkki kiinni,en enää kännää.Jonka jälkeen lähti epsanjanlomalle ja yhdistetylle keikkamatkalle.Ja voimme tietenkin olettaa että se kuuluisa korkki on sitten ulkomaillakin pysynyt kiinni,vai?Sopimus pitää? No hei,ihan oma asiansa mitä tekee. Mutta kun nämä kirkkain silmin aina vedättää yleisöä niin luottamus horjuu ja mielenkiintokin lopahtaa.Että politiikkaan mukaan vaan!

    • Mielikuvitusjuttu

      Onhan se näkökulma tuokin, mutta jokseenkin täydellinen mielikuvitustarina.

    • näätä 9+14

      AaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH,! Ihan mieletöntä läppändeerust! Aahahahahahahahahahahahahahah. T. Naispuolinen näätä aahahahahahahahahahahahahaha, ihanks tosissasi kirjoitit kaiken aahahahahahahahahahahahahaha filosooffi maybe? Aahahahahahahahahahahahahaha .

    • somemuijajess

      uuuuuh,iihana naisnäätä,voisin nuola mansikahiloa,rinoiltasi ja kermavahtoa

    • Höpön löpön!!!1!!

      Avauksen teksti linkin takaa tässä, 19.3.2013:

      " Valitan, Johanna Tukiainen teki sinusta pellen.

      Johanna Tukiaisen osakseen saama arvostelu ja "huumori" ovat menneet kohtuuttomuuksiin.

      Voisimme tyytyä triviaalisti toteamaan, että Tuksu rahastaa sinulla. Tuksulla on rahaa ja glamouria, sinulla vain väkinäinen ivanaurusi. Kuitenkin asia on paljon tätä mielenkiintoisempi. On nimittäin käynyt niin, että Tuksun julkikuvan kiteytyessä tietynlaiseksi, on hänen pilkkaajiensa muotokuva kiteytynyt muotoonsa yhtälailla. Se, mille naurat, määrittää sinua.

      Joku viisas on sanonut, että mistään ei tunne ihmistä paremmin, kuin siitä mille hän nauraa. Tämä on aivan totta ja erityisesti spontaani, hallitsematon ja yhtäkkinen nauru paljastaa sinut. Se saa reaktionomaisen alkuvoimansa alitajunnasta ja mielen rakenteista, sitä voidaan siis tulkita ja sanoa sinusta naurusi perusteella jotain mitä et ehkä olisi välittänyt kuulla.

      Kuka Tuksulle nauraa? Voimme helposti havaita tietynlaiseksi ne ihmiset, jotka tekevät pilkkaa Tuksusta. Eräs jaottelu on kuitenkin tehtävä: Heitä on sekä miehiä että naisia. Tämä erittely seuraavaksi, mutta ensin toteamus nauramisesta yleisesti. Nauramme sille, johon 1. tunnemme ylemmyyden tuntoa, tai 2. emme tunne ylemmyyden tuntoa, mutta haluaisimme tuntea. Tuksu-ilmiössä on kyse jälkimmäisestä nauramisen lajista.

      Mies Tuksua pilkkaamassa. Miehistä voimme helposti tehdä stereotyyppihavainnon. Tuksua pilkkaavan miehen muotokuva paljastuu kuin luonnostaan, ilmiselvänä ja kristallin kirkkaana. Paradoksaalisesti Tuksua pilkkaavat juuri ne miehet joista tiedämme, että jossain toisessa yhteydessä he olisivat oitis vonkaamassa Tuksulta.

      Olkoonpa tämä toinen konteksti vaikka jokin baari-ilta. Tunnemme nämä miehet naissuhteistaan, joissa esiintyy epäilyttävän paljon -Aivan Tuksun näköisiä naisia! Jos ei esiinny, niin he haluaisivat esiintyvän. He menevät baarissa iskemään naisia, jotka ovat kylläkin Tuksun kaltaisia, mutta hieman kesytettyjä versioita Tuksusta. Näillä miehillä on tarvetta kokea ylemmyyden tuntoa tuota naisihannettaan kohtaan, joka tosiasiassa onkin aiempien elämänkokemusten myötä murjonut heidät alemmuudentuntoisiksi. Nauru ja iva ovat lääkettä tuohon alemmuudentuntoon, toisin sanoen heikkoon itsetuntoon, ja kätkettyä perversiota ja himoa Tuksua kohtaan.

      Naiset Tuksua pilkkaamassa. Tuksua pilkkaava nainen on aina itsekin heruttaja. Eikö ole kummallista, että juuri herutuksestaan tunnettu nainen pilkkaa toista heruttajaa? Ettei esimerkiksi jakkupukuinen virkamies tai bisnesnainen, vaan juuri heruttaja. Kyse on siitä, että Tuksu on melkein kuin hän itse, mutta ei ihan.

      Itse asiassa Tuksun rahastuksen idea on pitkälti heruttajanaisten parodioinnissa. Heruttaja uskoo, että herutus on taitolaji, jonka hän erityisen taidokkaasti hallitsee. Tuksu vetää tuon herutuksen tarkoituksella yli ja typerä heruttajanainen luulee hänen tehneen sen koska on Tuksu, koska on heruttajanaista tyhmempi.

      Päinvastoin, Tuksu tekee tietoisesti parodiaa ihan tavallisesta heruttajanaisesta. Päädymme siihen väistämättömään johtopäätökseen, että esim parodioi Tuksua kilpailussa -Heruttajanainen tekee parodiaa omasta parodiastaan, tätä tajuamatta.

      Vielä yksi tarpeellinen havainto naisista jotka pilkkaavat Tuksua.
      He ovat ihmistyyppiä, jotka alati kuuluttaavat megafonilla, että "en välitä siitä, mitä muut minusta sanovat". Jos he eivät kuuluta tätä, he kuuluttavat, että "älä puhu selän takana, vaan sano suoraan". He eivät välitä mitä muut sanovat, mutta haluavat silti kuulla mitä heillä on sanottavaa.

      Kaikki Tuksua pilkkaavat naiset eivät ole tällaisia. Kuitenkin kaikki tällaiset naiset ovat Tuksun intohimoisia pilkkaajia. Miksi? Koska heistä alati paljastetaan heidän heikon itsetuntonsa tepposista jotakin. Tarkoitan, heidän tunarointejansa tai heidän ihmissuhdeseikkailujaan ym. jatkuvasti vuotaa keskusteluun. He tietävät usein olevansa pilkan kohteena. He näkevät Tuksussa oman representaationsa ja vihaavat näkemäänsä. He haluavat asettua näkemänsä yläpuolelle ja liittyvät pilkkaajiin, vaikka he itse ovat Tuksu ja Tuksu heidän representaatio.

      Sekä miehistä että naisista sanottakoon, että kyseessä on sen verran matalaotsainen typerysten porukka, että heitä voi pilkata aivan suoraan päin näköä ja kuuloa, mutta he eivät ymmärrä sitä. Voit huoletta laittaa tämän analyysin heidän nähtäväkseen ja heivät koskaan siinä itseään näe. Miten näkisivätkään, kun eivät edes havaitse tekevänsä parodiaa omasta parodiastaan."

    • ny g

      Ei muuta kun Miamiin vain ja nauha haaroväliin. Ota luutasi ja lennä.

      • 12+8

        Ei sinne jenkkilään saa viisumia jos on rikosrekisteri olemassa.


    • Nopiaan silmäiltynä

      Teksti olisi mennyt läpi siinä vuoden 2008 hujakoilla, kun Tukiaisen mahdollisilla vihaajilla ei ollut koko naisessa muuta vihattavaa kuin ulkonäkö. Nyttemmin, kun alkaa näyttää siltä, että Johannan älli ei riitä parodian tekemiseen ja muovilla rakennettu ulkonäkö ei vedä vertoja sille, miten keksittyjä lausuntoja hän osaa kynäillä ja sanailla, melkein hävettää kirjoittajan puolesta. Kannattaisi tehdä pikkusen enemmän taustatyötä, jos aikoo jostain isosta ilmiöstä kirjoittaa.

      Tuohan oli lähes... *rummunpärinää*... tuksuaanista tekstiä.

    • poijoing
    • ei mene läpi

      Aloitus taitaa olla kirjoitettu Jollaksen suunnalta?

    • tri nonsensus

      Yhteiskunta heittää rahojaan kaivoon kun kouluttaa kaltaisiasi kyökkipsygologeja. Nämä hyvää tahtovat hölmöt istuvat kulttuuribaareissa yhteiskunnan piikkiin ja kummaastakin päästä tulee samaa tuotetta.
      Yksinkertaisesti asia on niin että jokainen liikaa ruskaa juova ja psyykkelääkkeitä napsivalla, iso pyörä alkaa heittään.
      Ennemmin tai myöhemmin.

    • Rourke esiin!

      Ihme höpöttäjä ja asenteellinen mollaja on tuo Oikaisuvasara.

    • Vasara on se pelle

      Oikaisuvasarasta tekee pellen se, että hän inttää kaikesta turhasta pazkasta ja yrittää rakennella pahansuopaisesti jotain teoriaa kirjoituksissaan.

    • 5gtrdfzvbc

      Hänet on jotenkin niin hyvin aivopesty tuohon kateusklamyyri asiaan ja hän ei näe kuin kahdelaisia ihmisiä naiset on niitä jotka kadehtii ja haluaa tulla samannäköisiksi kuin kviini ja miehet haluais kviinin, mutta kun eivät häntä saa kuin katsella niin ovat siitä katkeria.
      Tuosta puuttuu kokonaan se Pelle Hermanni versio joka yleisemmin naurattaa ja jonka odotetaan toimivan Pelle Hermannin kaltaisesti. Jos Pelle Hermanni pesee meikit pois ja laittaa normi vaatteet päälleen sekä käyttäytyy normaalisti niin kukaan ei hälle naura, mutta tietyt jutut tekee hänestä sen että kaikkien kuuluu nauraa tai etsiä sitä kohtaa missä pitäisi nauraa.
      Näin se vaan menee.

      • Kiitti kiteytyksestä

        Asia on juuri näin. Hyvin kitetit. Kiitos! :)


    • tUKSUUU

      VIELÄ JOKU PÄIVÄ TUKSU PESEE MEIKIT NAAMALTAAN, LAITTAA HOUSUT JALKAAN JA ALKAA KÄYTTÄYTYÄ NORMAALISTI. TUKSU VOI SEN TEHDÄ, KOSKA ON FIKSU NAINEN.

      TUKSU EHKÄ ON MEDIASSA PELLE, MUTTA SINÄ OLET TYHMÄ. KUN TUKSU LAKKAA OLEMASTA MEDIASSA, TUKSU EI ENÄÄ OLE PELLE, MUTTA SINÄ OLET VIELÄKIN TYHMÄ.

      • Kippistä vaan!

        Vai niin. Ota uusi olut ja palaa sitten takaisin asiaan.


    • egaali

      Parodioiko siis itse itseään tietoisesti vai tietämättään? Vaikuttaa kuitenkin siltä että jonkinlainen rooli on päällä kun ollaan lavalla,Se näkyy mm aina vain lisääntyvästä meikkimäärästä.Onhan olemassa valokuvia missä neito on ilman meikkausta(selvinpäin ja ilman iänikuista viinilasia) ja silloin silmistään näkyy epävarma pikkutyttö.Mitä ihmiset sitten näiltä keikoilta odottaa ja hakee? .Joku paikalla ollut ei edes muistanut oliko laulettu ollenkaan,ei kuulemma ollut niin väliäkään.Että makunsa kullakin Ei kantaa puolesta eikä vastaan,vain toteamus.

    • Jossun turinaa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe