Sen osoittaa seuraava Hesarin juttu:
http://www.hs.fi/paivanlehti/kotimaa/Heinola on ankara kaupunki johtajilleen/a1362731831232
Siinä se oli;
Tita ei ollut kiltti tyttö täälläkään eikä marssinut niiden pillin mukaan, jotka olivat tottuneet johtamaan tätä kaupunkia.
http://www.hs.fi/paivanlehti/kotimaa/Heinola on ankara kaupunki johtajilleen/a1362731831232
Siinä se oli;
Tita ei ollut kiltti tyttö täälläkään eikä marssinut niiden pillin mukaan, jotka olivat tottuneet johtamaan tätä kaupunkia.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kyllä Ei Titan perässä ollut pitä jono, kun yritti marssittaapyhäjärven terveydenhuollon savon-soteen.
Kyllä siinä useamman kuntalaisen suu oli ammollaan, kunkaupunginhallitus erotti kaupunginjohtajan myöyävaikutuksella valtuuston puheenjohtajan laittomasti.
hyvä, kun Heinola palkkasi Rinnevaaran sinne.
Tiedä mitä laittomuuksia olisi vielä tehnyt.
siinä varsinainen asiantuntija. savon sote olisi ollut pyhäjärvisille onnenpotku, sitä ei harhaanjohdetut perässähiihtäjät halua ymmärtää
OTL varmaankin kirjoittelee, kun kertoo olevan "laintuntija". Eihän tässä kylässä muita ole, sanoi itse valtuustossa.
Ei kaupunginjohtajat mitään marssita. Päättäjät marssittaa tai ei. Turha virkamiehiä syytellä.
Nainen kaupunginjohtajana saa maalaismiehet marssimaan mielensä mukaan.
Näin hän marssitti virkavapauden, ja höhlät hyväksyi.
Olisivat hyväksyneen, jos Rinnevaara olisi pyytänyt viiden vuoden virkavapautta.
Olipa Puron Marjalta hyvä kirjoitus Pyhäjärven Sanomissa. Asiaa ihan tolokusti.
Olipa laintuntijalta hyvä muistutus savoseikkailusta. Yhden salaisen Iisalmessa käynnin jälkeen ilman minkäänlaista sopimusta esitettiin valtuustolle sotepalveluiden siirtämistä Savoon.
Tämä tapaus jo pelkästään antaa kuvan minkälaisesta johtajasta oli kysymys. Tuosta hulluttelusta ei voi syyttä nykyistä hallintoa. Oli siinä se hyvä puoli, että savoseikkailu avasi äänestäjien silmät.
Hesarin toimittaja taitaa olla melko kova feministi.
En haluaisi, vaan on pakko muistuttaa:
OTL Tarmo Rapo ja Asko Kauranen ja Martti Savolainen olivat ykköskööriä esittämään tarkempaa selvitystä eli yleensä selvitystyön aloittamista, Savon suuntaan.
Muut olivat enemmän tai vähemmän statisteja.
Kysykää näiltä herroilta, jos muuta puhuvat, muistitestiin!
Silloin oli jo hallitus päättänyt esittää valtuustolle Savosuuntaa ja salainen neuvottelukäynto tehty.
HUOM: kärkitrio osallistui hallituksen kokoukseen, katso aiemmat päätökset.
OLIVAT MUKANA tekemässä esitystä valtuustolle.
No mites nyt suu pannaan vitun vaahtoojat?
Koko ajan on syytetty kj Rinnevaaraa ja ed. kaup hallitusta jos mistä ja tästä ennenkaikkea.
Näyttää todella törkeeltä, että tarmo, martti ja asko uivat yhä vapaalla näistä toilauksistaan.,,itse ovat olleet mukana ja nyt muka niin puhtoisia.
Kysytään kun herrat kävelevät puhe-etäisyydelle.
Kumpi on suurempi; pyhä helmasynti ja julkivalehtelija
Sekö että esittää tekopuhdasta julkisesti?
Vai se, että kieltää kysyttäessä, onko osallistunut toimintaan?
Martti ja Asko olivat valtuuston varapuheenjohtajia eivätkä täten voineet äänestyttää asiasta. Tarmo oli siinä vaiheessa tuskastunut taistelemaan tutkainta vastaan. Se ei kuitenkaan poista arvostelua häntä kohtaan paskapäätökseen osallistumisesta.
Oli miten oli - tämä asia hoidettiin täysin Rinnevaaran ja akkavallan toimesta. He ovat moraalisessa vastuussa asiattomasta ja kuntalaisten edun vastaisesta toiminnasta.
tässäkin se nähdään - prohenkiset yrittävät panna savoseikkailun syyttömien vastuulle, valt.varapj:t ovat syyttömiä salailuun ja muuhun epäasiallisuuteen
muuta haapajärvelle, siellä se onni ja autuus sinulle aukeaa
"Martti ja Asko olivat valtuuston varapuheenjohtajia eivätkä täten voineet äänestyttää asiasta. Tarmo oli siinä vaiheessa tuskastunut taistelemaan tutkainta vastaan. Se ei kuitenkaan poista arvostelua häntä kohtaan paskapäätökseen osallistumisesta.
Oli miten oli - tämä asia hoidettiin täysin Rinnevaaran ja akkavallan toimesta. He ovat moraalisessa vastuussa asiattomasta ja kuntalaisten edun vastaisesta toiminnasta."kenen vastuu-kirjoitus.
OLETPA huvittava kun puolustat kärkitrion miehiä. eivät muka ole tienneet tai tarkemmin ottaen eivät ole voineet vaikuttaa asiaan.
Puhu valepukeille ja lammaslaumalle.
Vai että oli Tarmo tuskastunut?
Voi voi, onko hän nyt sitten vähemmän tuskainen?
Huokailee ja kirjoittelee ympäri suomea lehdistöön, kuinka hän on väsynyt taistelemaan kiusaajavaltuutettuja vastaan..
Mikä mies se tommoinen Tarmoton pesä oikein on, kun katsoo vierestä kun ihmistä nyljetään eikä tee muuta kuin huokailee jälkikäteen?
Ei ole yhtikäs syyttömämpi tahi syyllisempi kuin koko hallitus.
Eippä tainnu jättää eriävää mielipidettä silloin?
Ja tosiasiassa, hän on erittäin suuresti vastuussa koulutuksensa ja kokemuksensakin kautta, tietäessään mikä on oikein ja antaa vääryyden tapahtua, niin hän rikkoo antamaansa valaa "olla oikeuden asialla".
Martti ja Asko?
Hellanlettas, poikapoloisia..kovat naiset ovat pyörittäneet heitä 6-0 ..uskokoon ken tahtoo.
Vain pieni fakta-asioiden raotus aiheuttaa puolustusryöpyn " eihän ne meijän poijat, mutta ne naapurin likat".
Vetäkää jätepussi päähänne, kun kuljette Ollintietä. Hävetkää"!
Kyllä ottaa koville tunnustaa savoseikkailun todelliset syylliset. Rinnevaara oli mennyt hallituksen kokouksen jälkeen tk:n vuodeosastolle hoitajien toimistoon ja huutanut takin napit auki :"Me menemme Savoon". Kyllä Tyyne, Raija ja Laimi olivat tosissaan mukana. Olisi rehtiä tunnustaa asiat niin kuin ne ovat.
Soittakaa Askolle, Martille ja Tarmolle ja kyselkää vähän sen hetkistä menoa. Sitä millaista huumaa akkavalta pitä yllä.
Älkää panko surkean savoseikkaliun syytä vähemmistön niskoille.
Kyllä minä ainakin näin Rinnevaaran ja Leppäharjun Pyhäjärven sanomissa kehuvan savon suuntaa hyvin vuolaasti.
Palvelut olisivat olleet puoli-ilmaisia.
Silloinen hallituksen puheenjohtaja Pyhäjärven sanomissa korskeasti sanoi, "päättäjät päättää, työtekijät tekee, kun lääkärit aikoi irtisanoutua.
Koko ATK olisi mennyt uusiksi, ja Pyhäjärvi olisi takuulla saanut sen itse maksaa.
Todellisuus jotain muuta.
Pyhäjärveä ei olisi edes otettu. kun iisalmi olisi menettänyt määräysvallan.
Kyllä savossa on hoito huonompaa, eläkeläisillä varsinkin.
Kyllä kansa tietää. Aarnen toiminta oli ihan pas...sta. Savossa kävijät salasivat valtuuston puheenjohtajalta - siis Jukalta - savon ristiretken. Jukan kysyessä, että miksi menitte salaa. Aarne oli vastannut, että kun tiesin Sinun vastustavan Savoon menoa.
Näin röyhkeätä oli Aarnen toiminta. En olisi ikinä uskonut. Mutta kansa antoi todistuksen vaaleissa, parisenkymmentä ääntä tuli ressukalle.
Ja että mitä korostusta haluat; kun sormella lukien hallituksen naisten nimet esiin pelkästään nostetaan?
Savon suunnan käymisreisulla olivat olleet mukana äijät, pääosassa.
Kysykää miehiltä, ihan oikeasti.
Ja kun selonteon olette saaneet, niin kirjatkaa lausunto ylös, ettei se pääse joka käänteessä muuttumaan.
Kaup hallituksessa jäseninä olivat myös Jorma Leskinen, Tarmo Rapo, Aarne Liuska, Pekka Päivärinta. Mies Enemmistönä.
Ja kun lisätään valtuuston pj;t Jukka Tikanmäki, Asko Kauranen ja Martti Savolainen.
Elikkäs kun hallitus kokousti, eiköpähän miehet ole olleet kuntalaisten kannalta hyvin kyseenalaisia kun ja jos ovat tahtoneet kunnan parasta, niin tyytyivät istumaan läsnä.
Ettei vain olis itse belsebuupi istunut herrain olkapäällä, ja kuiskinut korvaan, että tehdään vaan näin; sopiihan tuo??
Mitä tommoisilla päättäjillä sitten tekee tänäkään päivänä?
Jos ei saa ääntänsä kuuluviin, niin pysyköön kotona sängyn alla.
Naiset on kautta aikain puolustaneet kotirintamaa ja kotiansa, eivätkä ole antaneet hellan kulmaansa kaikenmaailman kulkumiesten räkimäpaikaksi.
Nostan hattua, mikäli kunnan naiset ovat onnistuneet kelottuneen miesvallan vaientamaan, edes hetkeksi.
Kyllä Rinnevaara, Leppäharju ja A Liuska savon sekoilua olivat puoltamassa.
Mitäs noista vanhoista veisuista enää.
Ny on uuvet seikkailut jo käynnissä, ei mee kauan kun johtokardinaaleilta saahaan kuulla, jotta pyhäjärvi on käynnistänyt kuntaliitosneuvottelut haapaveen kanssa.
aivan oikein, haapaveen, ei haapajärven.
siinäpä sitä seikkaulua sitten onkin setviä asti.
kukahan on jo kuliseissa käyny keskusteluja,,toki toki epävirallisia vaan.
mulla on jo semmoset tutinat tuntosarvisaa..jotta
Miksi totuutta halutaan aina veivata ja vääntää. Tosi on kuitenkin että positiivisuutta taksa ym. politiikaan selänteen kanssa olisi ollut mahdollista neuvotella kun olisi ollut jotain sieltä savon suunnaltakin tietona .Kallista,kovi kallista kun ei mitään pohjia mistään päin tietona. Samaset henkilöt joka puolella työssä .Ei kovin hyvä. Katkera kalkki oli vain kun Kärsämäkiset kaatoi kuntaliitoksen. Olisihan ne lentokentän v.2007 saakka jääneet tilipäätös huomautuksetkin kirjanpito ja osakeyhtiölain mukaiset asiat selänteen "hammeisiin" ,kukaan ei koskaan ois tiennä mitään.
Hyvä ainakin se kupla ei hautautunu. Nyt tieten uutta yritystä saattaa ilmaantua liitoksiin onhan liitoshenkiset liikkeellä.Edellisen kanssa samaa mieltä onhan se haapavetisten Rantakangaskin ympyröissä ja aivan eduskunnassa asti.
Ynnäsin itsekseni että neljän edellisen vuoden ajalta assiit on vielä hyvässä muistissa, mikäs on ollessa, kun isolla köörillä vanhatparrat niitä päristää.
Huom kyse oli vaan neljästä vuodesta. palijoa ei nämä tekijät kerinneet.vaikka palijolta se vaikuttaa, kun kuuntelee syyttelyjä joita hyö alvarssiinsa hokevat.
No, nykyset vanhatparrat on itte olleet 6x4 kautta mukana, ja vielä tunkivat kuin nuoret orriit tantereilla kevätkiimoissaan.
Kukkaan heistä ei kahtele taakseen, ei ees sitä, että oma pitkä varjolaahus seuraa rasitteena aiemmista tekosista...vain yksi on joukosta poissa, tahi kaksi.
Oi voi, on ikävä päättynyttä aikakautta, jolloin elämä oli eteenpäin menoa, eikä niin ku nyt, mennään kyllä vaan kukkaan ei varmista mihin.
Joko pääsöö puolukkaan toverit?
Ilmoita puhelinnumerosi niin sovitaan ja pääset tuosta virrestäsi eteen päin.
Kyllä se on hyvä, että tapaus Rinnevaara on Pyhäjärven osalta ohi, ja ongelmat siirtyneet Heinolaan.
Nyt vaan kaikki yhteen rintamaan kehittämään kuntaa.
puhtaalta pöydältä on hyvä jatkaa.
Asiahan on niin, että savoa vastustavat vain pohjalaiset joita jokunen teälläkin on. hautala,sarkkinen, torppa, ristinen... ja sitä rataa.
Me pyhäkkäät ollaan toista mieltä.
minä ainakin pyhäkkäänä koen olevani pohjalainen - hyi sitä savoa
Näyttävät tekevän virheitä, että on uudelleen käsiteltävä asioita.
Minkä takia valtuuston päätös pitää uudelleen laittaa täytäntöön.
kyselee
nimimerkki:ei luottamustehtävissä
Voi nimimerkki "totta tosiaan". Onko täällä Pyhäjärvellä pyhäkkäät vähemmistönä, kun tuki kansalta on Selänteellä. Mietihän vähän mitä kirjoitat.
Yläsavo retken tarkoituksena lienee ollut kartoittaa se suunta, jotta päättäjillä olisi ollut vertailu. Jos tämä on tuomittavaa, ei muuta kun ohje viranhaltijoille, että missään muissakaan hankinnoissa ei tarvita enää tarjouskierrosta. Tätäkö tarkoitit? Kyllä se passaa, olenhan valmis nostamaan persettäsi ja ottamaan lomsan esille!
Kyllä ne suoraan ilman mitään sopimusta päätti ehdottaa valtuustolle savoon muuttoa. Vai että vertailua - hah hah Sinä se satu setä olet.
jotenkin tuntuu tosi ankealta, kun nuo vanhat parranpäristelijät jatkavat.
Taimi Piippokin kertoi edellisen valtuustokauden alussa, ettei aikonut lähteä enää mukaan.
Mutta vanhus lähti vielä ääniä keräilemään tikanmäelle.
Ihan nauratti, kun seuraan näitä tämän kauden valtuutettujen toimintoja.
Ihan vanha läskisoosi haisee nenään. ja vanha p. ei voi mitään.
Henki löyhkää ja sukat kans. ravatista ei tietoakaan. Hikinen lyyssi päällä.
Pukeutukaa edes arvonne mukaan!! Vai eikö sitä ole?
Eikös se ole vaimon vika, jos isäntä on lökäpöksy?
Mikä se Kirsti Piippo oli kihutoimikunnassa?? Kai se oli Taimi Piippo, jos oikein ällyyn-- vai??
Ei kai sitte kukaan lähteny, että ite pääsis, vaan että tuo toinen.
Naurettava väite.
Aika mojovaa sanan säilää tälläkin palstalla