Miten muuttuu turvallisuus Kyproksessa?
Pankit tulevat olemaan pitkään suljettuina.
Tilanne voi karata Espanjaan, Italiaan ja Kreikkaan:
http://yle.fi/uutiset/professori_kyproksen_pankit_kiinni_pitkaan/6545381
Vielä voi saada 200 euroa:
http://www.taloussanomat.fi/raha/2013/03/19/talla-pitaa-nyt-parjata-kyproksella-200-euroa/20134140/139?rss=t96
Alempana keskustelussa on:
"Taitaa olla liian vaikeaa tällä hetkellä edes arvella, mikä raha siellä kesällä tulee olemaan..."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11348675
Matka on maksettu, ja lähtö olisi kolmen viikon kuluttua.
Emme halua olla ryöstettävä pankki.
Missä vaiheessa peruuntuu?
13
437
Vastaukset
- Sokerikatti
Kannattaa käydä lukemassa ulkoasianministeriön matkustustiedotteita. Sinne tulee kyllä tietoa jos jotain kriisiä pukkaa päälle. Itse olen myös menossa huhti-toukokuun vaihteessa kyprokselle. Uskoisin että tilanne tasaantuu mutta eihän sitä koskaan voi tietää.
- Kyprokselle
Tämän 19pv maaliskuuta (eilen) annetun matkustustiedotteen mukaan käteistä kannattaa ottaa mukaan:
http://www.finland.org.cy/public/default.aspx?contentid=272673&nodeid=32198&contentlan=1&culture=fi-FI
Kyprokselle itsekin menossa.- Loppu häämöttää
Täys ruutitynnyri! Kansanedustajat äänesti yksmieleisesti
talletusveron nurin jotenka jäljelle jää Eu loputon tuki!
Liittyminen Turkkiin? Puolet Kyproksen pienestä kansantuotteesta tulee pankkitoiminnasta joka pesee pimeää rahaa! Itsenäisenä ei taru jatku!
- Suomen syytä?!
Uskaltaako Kyprokselle Suomalainen enää mennä? Jo toissa kesänä Kreikassa Lefkaksella olimme hotellin henkilökunnalle lähinnä ilmaa.. Muut kansallisuudet saivat jo aamusta henkilökunnalta tervehdyksen hymyn kera.
- Ei enää ikinä!
Muutama vuosi sitten Pafoksella huomasin myös Hotellissa, kaupoissa... yrmeän vastaanoton? Ei tietysti kaikki mutta osalla palveluhenkilökuntaa, meidän hotelli lähes tyhjä liikkeet suurimmaks osaks tyhjiä! Myydään tai vuokrataan lappu ovessa! Mistähän johtuu?
Palvelusta tai sen puutteesta?
No pitäis vissiin olla rikasta Venäläismafiaa niin hymy irtoais!
- .-.
Monien kyproslaisten logiikan mukaan suomalaiset ovat syyllisiä siihen, että veroparatiisina tunnettu Kypros kaatuu parhaillaan rähmälleen raha-asioissa. Kyllä suomalaisen veronmaksajan pitäisi tuntea suurta iloa, että voi osallistua upporikkaiden venäläisten rahanpesuun tuolla saarella.
Kannatta lukea mm. tämän päivän (26.3.13) Hesarista kyproslaisten ajatuksia suomalaisista ja heidän solidaarisuuden puutteestaan. Itse aion lomailla muissa paikoissa. Kypros ei tosin ole kuulunut omiin suosikkikohteisiini vuoden 2000 jälkeen, jolloin maksoin kiskurihintoja Agia Napan baareissa ja totesin, että taksi ei Kyproksella olekaan mikään yksityiskuljetus, vaan bussi, johon kerätään niin paljon väkeä kuin siihen mahtuu. Sitten ajetaan perille missä järjestyksessä sattuu.- mediaa vaan
Ei kannata ottaa noin tosissaan lööppejä.
Samahan se oli viime vuonna Kreikan osalta, Ateenalaiset kuulemma syyttivät suomalaisia, mistähän sekin lööppi oli puristettu. Paikan päällä suomalaisuudesta ei ollut mitään haittaa ja mielenosoitukset muutenkin olivat vain rajatulla alueella muun Ateenan eläessä arkeaan. - Lopunalkua!!
mediaa vaan kirjoitti:
Ei kannata ottaa noin tosissaan lööppejä.
Samahan se oli viime vuonna Kreikan osalta, Ateenalaiset kuulemma syyttivät suomalaisia, mistähän sekin lööppi oli puristettu. Paikan päällä suomalaisuudesta ei ollut mitään haittaa ja mielenosoitukset muutenkin olivat vain rajatulla alueella muun Ateenan eläessä arkeaan.Minkähäntakia Suomalaiset matkustaa nykyään kaukoitään Thaimaa ym? Eiköhän nää Kyprokset ja Roodokset nähty jo -80 luvulla!
- Nuori matkaaja
Lopunalkua!! kirjoitti:
Minkähäntakia Suomalaiset matkustaa nykyään kaukoitään Thaimaa ym? Eiköhän nää Kyprokset ja Roodokset nähty jo -80 luvulla!
Heh, joo, mutta meitä on nuorempia matkustavaisia jotka emme ole käyneet 80-luvun suosikkikohteissa, olimme vielä vauva ikäisiä taikka syntymättömiä.
Niin, ja vintagematkailuhan on nyt in.
Tahtoo siis Kyrprokselle,
Rhodos on tullut jo käytyä ja Thaimaa liian kaukana viikon lomalle. - .-.
mediaa vaan kirjoitti:
Ei kannata ottaa noin tosissaan lööppejä.
Samahan se oli viime vuonna Kreikan osalta, Ateenalaiset kuulemma syyttivät suomalaisia, mistähän sekin lööppi oli puristettu. Paikan päällä suomalaisuudesta ei ollut mitään haittaa ja mielenosoitukset muutenkin olivat vain rajatulla alueella muun Ateenan eläessä arkeaan."Ei kannata ottaa noin tosissaan lööppejä."
Luetun ymmärtämisessäsi on pahoja puutteita. En ole nähnyt minkäänlaisia lööppejä asiasta. Luinpahan vain HS:n kirjeenvaihtajan artikkelin lehdestä. Selvää tietysti on, että kyproslaisilla on monenlaisia mielipiteitä asiasta - aivan kuin suomalaisllakin on vaikkapa EU:hun kuulumisesta.
Kannattaa muistaa, että maailmassa on muitakin matkakohteita kuin Kypros. Sen konkurssi ja eurosta eroaminen tosin olisivat turisteille hyvä uutinen. Epäilenpä vain, että näin onnellista loppua tälle tarinalle ei tule. - mediaa vain
.-. kirjoitti:
"Ei kannata ottaa noin tosissaan lööppejä."
Luetun ymmärtämisessäsi on pahoja puutteita. En ole nähnyt minkäänlaisia lööppejä asiasta. Luinpahan vain HS:n kirjeenvaihtajan artikkelin lehdestä. Selvää tietysti on, että kyproslaisilla on monenlaisia mielipiteitä asiasta - aivan kuin suomalaisllakin on vaikkapa EU:hun kuulumisesta.
Kannattaa muistaa, että maailmassa on muitakin matkakohteita kuin Kypros. Sen konkurssi ja eurosta eroaminen tosin olisivat turisteille hyvä uutinen. Epäilenpä vain, että näin onnellista loppua tälle tarinalle ei tule.Kiva kun kuitenkin Kyproksen matkailu vielä kiinnostaa kun Kyproksen keskusteluissa käyt ja itsekin huomasit ettei mielipiteitä kannata yleistää, lööppi mikä lööppi.
- Vähän arveluttaa
Perhe vanhemmat 40 v. ja 2 lasta 10 v. Matka varattu Kyprokselle toukokuulle. Suunnitelmissa kuitenkin vaihtaa kohdetta vaikka Turkin Sideen. Kreikan saaret ja Kyproskin nähty. Turkissa ei matkailtu. Kannattaako vaihtaa? Mitä tuumaatte?
- 1-5
" Kannattaako vaihtaa? Mitä tuumaatte?"
Eipä tuolla sen suurempaa merkitystä ole. Turkki saattaisi olla halvempi, etenkin kun Kypros ei eronne eurosta, mutta toisaalta siellä riittää kaikenlaista tavaran tuputtajaa enemmän kuin Kyproksella.
Matkailu avartaa, ja jos Kypros on näkemättä, ei reissu sinne mikään katastrofi ole. Jotkut mieltyvät saareen - etenkin entiset siirtomaaherrat britit - jotkut eivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude16213844Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t8410005Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1019199Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218339Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk486827Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy436733Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1516216Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1025164Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri244055En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4051359