MTV3 HD pätkii

MTV3 CP

Niin ainoana kanavana MTV3 HD pätkii, pixelöi ja pysähtyy, muut kanavat toimivat. Mikähän säästökampanja maikkarin HD-virrassa???
Hyvinkäällä koitetaan katsella...

6

6560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkutiedot puuttuu?

      Antenni- vai kaapeliverkko? DNA:n antenniverkko? Operaattori osannee kertoa tarkemmin asiasta..

    • 16+18

      Sama juttu myös Hyvinkäällä itsekin, soittelin Soneralle asiasta, mutta en uskaltanut tilata huoltomiestä, sillä sanoivat ettei yhtäkään ilmoitusta ole Hyvinkäältä tullut, olen tarkistanut kaikki mahdolliset piuhat ym. Ottavat Soneralla 99€ mikäli vika todetaan käyttäjän laitteissa, mutta nythän en olekaan ainoa, joten asia on yleisempi ja ilmeisesti hd katsojia on suhteellisen vähän, koska kukaan ei ole ilmoittanut asiasta, tai sanotaan ettei vika ole korjautunut. Alkoi 19.3.2013 itsellä tuo pätkiminen, soittelen asiasta uudelleen Soneralle päivällä!

    • Kanavat hakuun?

      http://www5.sonera.fi/ohjeet/Kaapeli-TV-taajuudet_muutos on Soneran kanavanippujen taajuudet. Listan mukaan MTV3 HD on samassa kanavanipussa YLE HD:n kanssa. Näkyykö YLE HD:ssä samaa häiriötä? Jos näkyy, niin se viittaa koko kanavanipun ongelmaan.

      Kaapeliverkossa tehdään jatkuvasti muutoksia ja kaikki laitteet eivät näitä muutoksia hallitse. Olen DNA:n verkossa ja ihan varmuuden vuoksi haen kanavat 1-2 kertaa / kk. Tämä sen takia, ettei mm. kanavien nimet ole päivittyneet automaattisesti. Tehdasasetusten palautus on kovempi vaihtoehto, jolla nimet varmasti päivittyvät. MTV3 MAX Sport 2 HD on tulossa kanavanippuihin, sillä DNA:n verkossa se on ollut jo muutamia päiviä.

      Itse suorittaisin ennen Soneran puhelua kanavien uudelleenhaun, sillä sitä varmaan kysytään puhelun aikana.

    • MTV3 CP

      Joo YLE HD näkyy moitteetta, nyt myös MTV3 HD (heti kun heitin valitusvirren Soneran asiakasplv). YLE HD on kyllä näkynyt häiriöittä koko ajan!
      Tein tuon uuden kanava haun ennen vikailmoitusta.

      Siis Sonera kaapeli on kyseessä. Siihen teräväpiirto korttiin tuli juuri päivitys kaapelin kautta ennen häitiöitä, tiedä olisiko ollut syy häiriöihin?
      Mulla ei ole kuin teräväp.kanavat ja Eurosport siinä kortissa (1,9 €/kk).

      • Kanavat hakuun?

        Todennäköisesti kyseessä on ollut tuo maksukanaviin liittyvä CA-modulin päivitys, joka on aiheuttanut ongelmia MTV3 HD:n salauksen purkamisessa. YLE HD on salaamaton, joten se näkyy ilman korttiakin. Jos kanavanipussa olisi ollut ongelmia, niin samat repimiset kuin MTV3 HD:llä olisivat siinäkin näkyneet. Sonera ei tietenkään kerro, mitä heillä tehtiin.. Hyvä että taas toimii.


    • Anonyymi

      Sama täällä Rovaniemellä tosi ärsyttävää pätkimistä MTV 3 kanavalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      142
      10202
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9753
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6789
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      200
      5207
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4939
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      149
      3758
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2591
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      78
      2575
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2413
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2252
    Aihe