kovassa kiihdytyksessa 2,0 20v t5 volvo ajettu 200donnaa pölläyttää öljy savut silloin tällöin ongelma mikä??? suurempi on musta savu aina kun kaasun polkasee pohjaan??rajulla kaasunpainalluksella kuuluu ihme suhina jostain mikä vois olla ongelma?jokupaikka tukossa?
neuvoja
5
150
Vastaukset
- volvo_puranen
Paljon auto kuluttaa öljyä 1000km matkalla?
1 turbo ja sen kunto kun sille kuluu huolto monesti siinä 220tkm kohdillaa kun sitäkin kauttaa sitä öljyä häviää.Ja ahtoletku ja niiden kunto
'2 venttilinohjurien kumien kunto
3 männärenkaat eli öljyrenkaat noistaako öljyä männän päälle ja sylinterit ettei ole soikeat.
Kerrro autosta vähän enenpi tietoa eli vuosimallit ja huoltohistoria .Eli kirjoittelee vastauksia - romuttettava jäte
no huolloist ei o havaintoo(vasta hommattu eikä huotohistoriikkii o mukana) mitä ite oon osia vaihtanu tulpat jakajan koppa pyöriä tulpanjohot ilmamassamittari kiilahihnakiristin jarrupaloja noita tuhat sata letkua 95 vm no öljy häviää mittatkun mukaa noin 3 viikon välein ylärajasta alarajaa eli helvetisti kun vuotoja ei näy pakokaasu mittaus oli siinä jä siinä et meneekö leimasta läpi..
- volvo_puranen
Aika paljon syö öljyä jos vaikka se 1000 km ajat 3 viikossa eli öljyä kuluu tällöin 1-1,5 litraa.
Mitkä öljyt siellä koneessa on koska on vaihdettu eli 5w -40 vähintäin jokin käytää 10w-40 .Mutta jos kone väljä tai muuten huonossa hapessa siinä ei noi öljyt enään auta.
Joten hommiin vai jos auto muuten kunnossa kun noilla se markkinarvo ei enään ei ole korkea.Onko turbo väljä onko letkut öljyiset ja muut jutut sekkaat.
Normaalisti toi 200tkm vasta sisäänajo Volvon koneelle. - romuttettava jäte
no öljy vuoto o turbon alla...missähän vaiheessa pitäis vaihtaa ruiskusuuttimet??tulivaan mielee kul pöllyttää tota noen tapasta ja osa on sanonu et pitäis vaihtaa..
- volvo_puranen
Polttoainesuuttimet kyllä kestää yli 300tkm kun muistaa joskus bensan joukossa suuttimien puhdistusainetta käyttää.Eli keskity siihen turboon ja muihin juttuhin joista kerroin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk71300Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1681203Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021055Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470997- 131904
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271889Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71884Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66807Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47802Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397766