kun sataa ja tuulee pohjoisesta, epäilen että 3-kierretty köysi venyy myrskyssä kastuessaan.
Naapuri "tietää" kaiken purjehduksesta, joten en viitsi huomauttaa asiasta!
Naapuri "tietää" kaiken purjehduksesta, joten en viitsi huomauttaa asiasta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mun venenaapuri hukkui, kun putosi laiturin viereen köysiä kiristäessään.
Ei paljon huvittanut auttaa, kun se "tiesi" kaiken uimisesta!
Epäilen, että olisi kannattanut käyttää kypärääkin, niin ei olisi mennyt taju, kun löi päänsä uimatasoon.
Missä tämä avoin satama on? Täälläpäin meri on vielä tukevasti jäässä, joten vedessä talvehtivat veneet pysyvät aika hyvin paikoillaan.
Jos satamaasi pääsee osumaan 21 m/s tai yli pohjoistuuli, paksut 3-lyödyt kiinnitysköydet ovat poikaa! Jos jonkun paatin keula pikkasen kolhii laituria, se kai on pikkujuttu verrattuna kiinnitysten pettämiseen. Älä siis suotta huolestu, jos kokeneempi naapurisi tietää tilanteen!
Minulla on venenaapuri, joka on seuran toiminnan tukipylväs jo kolmenkymmenen vuoden ajalta. Hänen poikansa on kilpapurjehtija ja tietää myös kaiken purjehduksesta yleensä. Vene oli pitkään seuran suurin ja kallein. Nyt jo jäänyt statukseltaan keskiluokkaan.
Isä ei koskaan tee itse mitään veneelleen. Poika ei osaa. Varsinkaan poika ei koskaan tervehdi, eikä edes aina vastaa, jos jotain asiantynkää hänelle olisi toimitettava. Heidän veneensä kiinnitysköydet ovat yleensä aina hyvin löysällä. Takatuulella veneen keula kolisee laituriin, ankkuri on kaivanut laiturin puuosiin jo kolon. Kiristelin alkuaikoina heidän köysiä, jos satuin huomaamaan ongelmia. Nyttemmin en ole vuosiin viitsinyt vaivautua, kun varsinkin se poika on niin vi**umainen.
Mä en tiedä purjehduksesta vielä juuri mitään. Veneen hankin viimekesänä. Syksyllä oli yllätys kun ostin uudet kiinnitysköydet (jotka myytiin nimenomaan kiinnitysköysinä), että uusi 5m:n köysi venyi kastuessaan lähes metrin. Rannassa tuli rampattua onneksi sen verran usein, että löysän sai aina kiristettyä pois ja pahenpaa kolinaa ei päässyt tapahtumaan. Ihmetytti silti uuden köyden venyminen. Köyden valinnassa käytettiin köysivalmistajan painotaulukkoa. Vene oli aisapaikalla ja tuuli lähes aina takaa päin työntäen venettä kohti laituria. Veneessä on onneksi keulassa kölirauta.
Tämä tapahtui niin myöhään että laituri alkoi olla jo tyhjä siitä päästä jossa veneeni oli, ettei auttavia köyden kiristäjiä paikalla käynyt.
Täytyy vain pitää huoli ettei itse muutu sellaiseksi asshouliks ettei kukaan jeesaa vastaavissa tilanteissa.
Mulla on hankala venepaikka kun on kelluvat laiturit. Syksyllä kun vesi nousee niin laiturit nousee niin ylös ettei tahdo köydet veneestä ylettyä. Kaverit sanoo mun köysiä pyykkinaruiksi vaikka kyllä se tarjoustalon kassa arveli niiden olevan riittäviä. Kiva kun on tämmöinen asiantuntijoiden palsta josta saa aina luotettavat neuvot. Tosi iso kiitos kaikille!!!
On varmaan syytä perehtyä eri köysien ominaisuuksiin. Polypropyleeni on halvinta keinokuituköyttä. Se on kelluvaa ja manillaköyteen verrattuna murtolujuus on 1.75.
Polyesteri- ja nailoköysien murtolujuus manillaan verrattuna on 2.5 kertainen.
Venymisominaisuuksissa on suuria eroja, nailonköysi voi venyä jopa 40% ennenkuin katkeaa. Venyminen ei ole ongelma, jos köysi on riittävän paksu. Esim. 100m pituinen ja 24mm paksuisen nailonköyden venymä 1.426 tonnin kuormalla (=10% murtolujuudesta) oli 9 metriä. Nailonköyden venymisominaisuus on myös etu: se joustaa ja kestää nykäyksiä. Märkänä sen murtolujuus alenee jopa 25%, joten kannattaa valita riittävän paksua kiinnitysköysiksi.
Tässä kolme linkkiä, joita kannattaa tutkailla ennenkuin hankkii omaan veneeseen sopivaa köyttä:
http://www.smackdock.co.uk/rope.htm
http://www.v-rigger.com/WebRoot/Store/Shops/es140267/4E03/3F5E/BAC7/316F/0C1A/0A0F/1117/910B/Marlow_Size__Strength_Chart.pdf
http://boatsafe.com/marlinespike/material.htm
Jaa, eikö se kelluva laituri autakaan. Minulla on sama ongelma kiinteän laiturin kanssa, kun vene laskee ja nousee meriveden mukana. Koko ajan saa olla säätämässä.
Olen toivonut satamasta kelluvaa laituria, mutta taidanpa unohtaa koko asian. Jos kerran sitten on sama ongelma, mutta toisinpäin. Eli laituri humpaa meriveden mukana ja taas saa säätää köysiä.
Nythän on merivesi metrin miinuksella. Jos olisi kesä, niin laituri olisi jo niin alhaalla, ettei veneeseen pääsisi ilman tikkaita. Ja veneestä näkyis köli ;-)