Puolitoista tuntia minä kyttäsin että milloinka tulee f-securen ilmoitus Android-haittaohjelman hyökkäyksestä ja tulihan se äsken. Helsinki ja Android malware. Tähän asti on aina silloin tällöin näkynyt noita Android-hälytyksiä mutta yleensä osoite on ollut Saudi-Arabian Riad tms.
http://worldmap3.f-secure.com/
http://worldmap3.f-secure.com/
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lukiko siinä kenties "suspicious", senkin ääliö?
Ja kuinkas monta näitä "epäiltyjä" hyökkäyksiä Androidiin on ollut verrattuna siihen tulvaan mitä tulee suomalaisiinkin Windows pc-koneisiin?
Mikähän olisi tilanne jos niissä android luureissa olisi yhtä monessa % F-Secure AV ohjelma kuin suomalaisissa Windows tietokoneissa.
Sitä ennen ehti pari sataa windows örkkihykkäystä pelkästään suomeen.
Kuinkahan paljon F-Secure on saanut myytyä noita tutkiaan androidille.
Tuolla weppisivullahan näkyvät ainoastaan ne haittaohjelmat jotka F-Secure tunnistaa niistä koneista / luureista joihin F-Secure on asennettu.
Ei androidissa ole kuulemma haittaohjelmia.
Eihän ole Mkar?
Ei ole, eikä android ole linuks! Mikä lie, mistä lie.
Niin. Taannoinhan tehtiin pc-puolen AV-ohjelmista tutkimus jonka mukaan esim. Symantec tunnisti vain 5% otoksessa käytetyistä haittaohjelmista. Paras AV-ohjelma, en muista nimeä, tunnisti 38%. Keskimääräinen lukema oli jotain vähän päälle 20%. Samanlainen tutkimus vuodelta 2009 antoi AV-ohjelmille, jotka oli lisäksi vielä päivitetty uusimpaan variaatioon tunnistivat samoin vain 23% haitakkeista. AV-ohjelmilla meni ylipäätänsä noin kuukausi, jopa enemmän ennenkuin ne saivat rekistereihinsä uuden aiemmin tunnistamattoman haittaohjelman.
Androidin suurin riesa lienee se, että nyt sen käyttäjissä on näitä tyypillisiä Windows-toheloita joilla ei ole harmaintakaan aavistusta että ilmaisia sovellusohjelmia, ohi järjestelmätoimittajan pakettivarastojen ei pitäisi ladata.
Toisaalta saattaa olla juuri niin että tämä mahdollisuus vapaasti asentaa ohjelmia vähän sieltä sun täältä voi olla eräs merkittävä tekijä minkä vuoksi niin Android kuin Windowsikin ovat alttiita hyökkäyksille. Ihmisten käyttäytymiskulttuuri netissä on aivan älyttömän vastuutonta ja holtitonta. Olen lukenut arvoita että itseasiassa käyttäjien enemmistö ei ole ollenkaan perillä tietoturvan perusasioistakaan.
Viime vuoden loppupuolen tilanteen mukaan Androidille oli tehty tunnistettuja haittaohjelmia lähes 15 000 kun Windowsiin niitä on kai lähemmäs miljardi.
EIkös täällä ollut keskustelu, jossa todettiin, ettei Android ole mikään Linux? Mitä Canonical tai Redhat tai mikään Linux-jakelu hyötyy siitä, että Android-älypuhelimia menee kaupaksi?
Lappeenranta, Espoo, Kirkkonummi, Suomi (ei paikkakuntaa), Tampere, Helsinki, Huutjärvi (sic!), Helsinki, Helsinki, Suomi (ei paikkakuntaa)...
...siinä parin minuutin aikana vilahtaneet paikkakunna jossa joku Windows-kone taas hyökkäysen kohteena
En ole koskaan saanut Android-puhelimeeni mitään haittaohjelmia, tosin en käytäkään puhelinta holtittomasti kuten useimmat tekevät Windowsin kanssa, valitettavasti.
Pari pääsääntöä:
1) KOSKAAN ei ladata MITÄÄN ohi Googlen pakettivaraston.
2) KOSKAAN ei ladata MITÄÄN ohi Googlen pakettivaraston
3) KOSKAAN ei ladata MITÄÄN ohi Googlen pakettivaraston
(Joko tuo menee tyhmimmänkin Windows-käyttäjän päähän ehdottomana totuutena, että EI ASENNETA ohjelmia mistä sattuu?) Vapaus asentaa ei ole sama asia kuin se, että ollaan tyhmiä ja asennellaan ympäri nettiä kaikkea paskaa kone tai luuri täyteen.
Sitten muutama muu asia:
-puhelinta kuten tietokonettakaan EI ladata täyteen tissikuva.jpg.exe viruksia, eli koneelle ei ladata mitään pornoa mistään lähteestä, sama koskee kännykkää
-JOS puhelimeen asentaa jotakin Google playsta niin ENSIN LUETAAN toisten ihmisten kommentit ohjelmasta. Se on perse penkkiin ja töihin, eli kahlataan ne kommentit läpi ja katsotaan, että ohjelmatoimittaja on luotettava. Vaikka siihen menisi viikko todeta ohjelman turvallisuus niin se työ tehdään, piste. Tästäkään en neuvottele kenenkään kanssa vaan käsken teitä kaikkia käymään ne kommentit läpi.
Ja opetelkaa niiden windows paskojenne kanssa tietoturvan alkeet, vitun tollot!
Osan Windows-toheloista pelastaa osittain se että joissain laitteissa (useimmissa?) on oletuksena päällä asetus joka estää ohjelmien asentamisen muualta kuin Google Playstä ja niillä toheloilla menee aikaa ennenkuin löytävät sen asetuksen että saavat sen muutettua.
Tämäkään ei tosin riitä koska tohelo ei osaa katsoa yhtään mitä lataa Google Playstä, ei vaikka kommenteissa lukisi ISOLLA että TÄMÄ ON TROIJALAINEN.
Tämä miksi ihmiset eivät ymmärrä edes hyödyntää ohjelmistoja jotka suojaisivat heitä ja olisivat heille paitsi ilmaisia myös helpompia olisi kyllä yliopistollisen tutkimuksen kohde. Viekää sana jollekin psykologian opiskelijalle joka tutkisi miksi ihminen ei näytä ymmärtävän omaa parastaan.
Ihminen on varsin typerä lajina. Toimimme usein itsellemme ja ympäristölle haitallisella tavalla, vaikka vaihtoehtoinen ratkaisu olisi annettu nenän eteen. Lisäksi ihminen on lähtökohtaisesti ahne, väkivaltainen, hyvin sotaisa ja itsetuhoisuuteen taipuvainen laji. Olemme evoluution epäonnistuja ja siksi myös evoluutiomme päätepysäkillä.
Joukoissa ihminen toimii typerämmin kuin yksilönä, koska ryhmäpaine pakottaa ihmismielen toimimaan typerästi. Lisäksi yleine tyhmyys oikeuttaa sen, että omia aivoja ei tarvitse käyttää, riittää kun menee ryhmän mukana, vaikka ryhmä hyppäisi rotkoon.
Kalastaja Linkola on täysin oikeassa ihmisen suhteen: olemme jätettä maapallolla. Luonto ei kaipaa ihmiskuntaa lainkaan. Olisi hyvä jos mahdollisimman moni tekisi nuoressa iässä itsemurhan tai estäisi itseään lisääntymästä. Vain älykkäimmillä ja briljanteimmilla yksilöillä, kuten minä itse Linux-käyttäjänä on oikeutus olemassaoloon ja elämään.
Valtavat ovat linuks-hihhulin ongelmat ja etenkin mielenterveys puolella!
Olisikohan jo aika asentaa kunnon Windows tietokoneelle? Siitä se paraneminen lähtee vauhdikkaasti käyntiin!
Minä näen vain yhden ongelman - linuksin!