Hallitus, eläkeläiset maksamaan

hoitonsa !

Tähän asti ainoastaan omaisuuden tuotot on käytetty hoitokuluihin, nyt puututaan myös omaisuuteen, käytännössä tarkoittaa että mm vanhusten asunnot myydään ja pankkitilit tyhjennetään jos ei esim eläke ole riittävä maksuihin..

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eivät vain kuluja

      ELÄKELÄISTEN VEROTULOJA TARVITAAN
      Esimerkki: Sodanjälkeen syntynyt 40 vuotta työelämässä ollut pariskunta jää eläkkeelle. Heillä on oma asunto, auto ja kesämökki. He ovat kyllästyneet ajamaan 250 km pääkaupunkiseudulta mökille, bensakustannuksiin sekä pääkaupunkiseudun korkeisiin kustannuksiin.

      He päättävät muuttaa kesämökkipaikkakunnalleen/johonkin maaseutukaupunkiin jäätyään eläkkeelle. Tämä on kunnalle kuin lottovoitto. He pärjäävät omillaan, eivät käytä päivähoitoa/koulujen palveluja, eivätkä tarvitse ainakaan pariin vuosikymmeneen sosiaalipalveluja. He tarvitsevat satunnaisesti terveyspalveluja, julkista liikennettä, tieverkkoa ja normaalia kaupunki-infraa kauppoineen ja palveluineen. Mikä saattaa estää muuton? Lapset, lapsenlapset ja hyvät ikääntyneiden vapaa-ajanviettopalvelut entisessä kotikaupungissa sekä tuttu kotikaupungin infra.

      Mielestäni nykyisen kotikunnan ja mahdollisen uuden kotikunnan tulisi taistella tällaisista veronmaksajista. He eivät jää työttömiksi. Heidän verotuloillaan elätetään monta työtöntä.

      Tämä toimisi, jos eläkeläisten ostovoimasta huolehdittaisiin kuten palkansaajien ostovoimasta. Tällöin suurin osa uusista eläkeläisistä tulisi omillaan toimeen taloudellisesti, ja heidän verotuloillaan saadaan paljon hyvää aikaiseksi.

      Ongelmana vain on se, että täydellä ns. 60-prosentin eläkkeellä elää ihan ok ensimmäiset vuodet, mutta 20 vuoden kuluttua eläke vastaa enää 40-prosentin eläkettä. Ks. viimeinen Suomen kuvalehti.

      Miksi poliitikot ja puolueet ovat luoneet ja ylläpitävät systeemiä, jossa eläkeläisten ostovoimaa leikataan monin verroin enemmän kuin palkansaajien ostovoimaa. Eikä olisi järkevämpää, että jokainen pärjäisi omillaan taloudellisestikin mahdollisimman pitkään?

      P.S. Tämä on muuten asia, josta ei saa puhua. Miksi halutaan salata? Kenen intressi? Kaikkienko?

    • vetreä vanhus

      Kaiken kukkuraksi nämä suuriin ikäluokkiin kuuluvat eläkkeellä olevat ovat tehneet oikeasti töitä ja moni jopa useampaa työtä, että on saanut maksettua asuntonsa ja koulutettua lapsensa. Siinä sivussa on pystytty mukisematta rakentamaan hyvinvointivaltio, joka on taannut jokaiselle ihmiselle jonkilaisen leipärahan ja jopa kodin. Itsestä on paljolti ollut sitten kiinni miten jatkossa on pärjäillyt.

      Kuitenkin tuolle rakentamallemme hyvinvointivaltiolle on tullut paljon hyväksikäyttäjiä, maahanmuuttajat ovat isoin ryhmä. Ne Mauno Koiviston inkerikotkin olemme me suuriin ikäluokkiin kuuluvat työtä tekemällä asuttaneet, kotouttaneet ja sopeuttaneet omaan maahamme käyttämään hyvinvointipalvelujamme ja muita etujamme.

      Kuitenkin nyt tämä keskuskauppakamarinulikoiden vallan alla oleva valtiomme on meille itselle hyvin niukasti suonut noita hyvinvointipalveluja. Pääkaupunkiseudulla terveyspalveluja on kovin vaikea saada ja aina kehoitetaan menemään yksityiselle. Liekkö sovittu asia seksin, kovin nihkeästi noita lääkärinaikojakin tippuu ja joutuu jonottamaan vaivassa kuin vaivassa. Siksipä juuri sitten noilla asunto ym. säästöillä voi tiukan paikan tullen jopa pelastaa elämänsä. Tämä yhteiskunta sitä ei tee, vaan varma kuolema on edess. Olisihan se hirveätä, jos tuo omaisuus kupattaisiin meiltä hyvin säästeliästä elämää eläneiltä pois ja siirrettäisiin sellaisille ihmisille, joiden ei ole tarvinnut työllään itseään rasittaa. Näitä joutilaan oloisia elätettäviä näkee ostoskeskuksissamme päivittän ja näyttää siltä, että nuo maahanmuuttajaryhmät ovat suurin elätettäväryhmä. Ihmiset eivät lopu maapalloltamme, uskonto estää syntyvyyden säännöstelyn ja siksipä niiden lisääntyvyys on suurinta. Miksi meidän pikkuruisen Suomen pitää elättää koko maapallon väestö, tätä on joutunut miettimään? Liekkö tämä sitä vihreätä politiikkaa, vai mitä? Onhan demareiden politiikoissakin tätä hyysääjämentaliteettia.

      Nyt eläkkeellä olevana sodan jälkeiseen sukupolveen syntyneenä ei ole ollut varaa tehdä, kuin yksi lapsi. Yhteiskunnalla ei ollut tarjota yhtään mitään, ei edes hoitopaikkoja saati sitten muita lapselle tarpeellisia etuja. Kuitenkin tuosta lapsesta kasvoi hyvä ja ahkera, korkealle koulutettu ihminen, joka ei ole tehnyt yhtään rokulipäivää ja on maksanut opintonsa siinä sivussa työtä tekemällä. Näyttää siltä, että tuo ahkeruus työelämään periytyy vanhemmilta, koska lapsena ei ole nähnyt joutilaana oloa.

      Eihän me eläkeläiset joutilaana nytkään ehditä olemaan, omat lapsenlapsemme ovat tarvinneet vähän päästä hoitoapua ja myös heidän kotinsa on tarvinnut vähän päästä remontti ym. apua. Töitäkin jopa tarjotaan 72-vuotiaalle vetreässä kunnossa olevalle ja kaiken osaavalle ammattimiehellä. Tätä asiaa joskus ihmettelee, tämän takia siis työtarjouksien takia puhelinnumerot muuttamaan salaisiksi, että noita työtarjouksia ei enää tulisi. Hyvän miehen sana kiertää ja niitä työtarjouksia tulee ja pikkukeikkaa tulee tehtyä ja eihän se lisäraha näin miljardööriyhteiskunnassa ole pahitteeksi. Onneksi tuo verottaja ei ole enää eläkeläisiä kohtaan kovin ankara ja ei verota enää eläketulon päälle tehtävistä työtuloista niin kovasti, kuin ennen vanhaan. Eli nyt eläkkeellä kannattaa tehdä töitä ja tämä on hyvä asia.

      • ei ihmistä

        työtä varten ole tehty, ei terve ruumis työtä kaipaa


    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

      Omasta kokemuksesta tiedän...Tähänkin asti on "tarpeeton" omaisuus, mm asunto myyty jos on laitohoidossa, jos lähiomaiset ei ole valmiita maksamaan omaisuuden hinnan ja maksun v'älistä erotusta. Ainakin 1990-luvulla.

      Sen jälkeen en tosin tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe