Oriveden terveyskeskus tunnetaan laajasti siitä, että siellä ei osata tai haluta hoitaa juuri mitään ja että siellä moni on menettänyt terveytensä. Hoitovirheet tuntuvat olevan yleisiä ja myös monen työntekijän terveys on pilattu mm kiinteistön terveysvaarallisuudella jota on kaikin voimin mitätöity.
Viimeisimpänä virheenään väittivät terveyskeskuskessa tutun keuhkokuumeen olevan tavan flunssaa. Jälleen kerran asiakas joutui luottamaan enemmän itseensä kuin lääkäriin ja vaatimaan lääkäriä korjaamaan virheensä.
Millä on selitettävissä että kaikki Suomen terveyskeskukset ovat epäluotettavia?
Terveyskeskus FAILAA
9
1765
Vastaukset
- 2+15
Kannattaa olla tarkkana koko ajan, että lääkäri huomioi allergiat jne. Moni lääkäri on jättänyt allergiat tarkistamatta ja vain asiakkaan valppaus on pelastanut vakavalta tilanteelta. Kasvot punaisena yritettävät olla kuin ei virhettä olisi tapahtunutkaan..
Säälittää mm tutun vanhuksen virheellisesti korjattu käden murtuma, josta hän nyt kärsii kovasti.
Papereita katoaa, jos isompi etu vaatii..
Siellä on myös työilmapiirissä jotain pahasti pielessä ja siitä saavat asiakkaat kärsiä. - Orivedellä koettua
Rtg-tutkimuksissa ja vastaavissa pihdataan viimeiseen asti. Ellei asiakas-potilas vaadi/ osaa vaatia ponnekkaasti kyseisiä tutkimuksia edes kuukausin kuluttua parantumattoman (ilman oikeaa hoitoa) vamman syntymisestä, niin ei pääse.
Ultraäänessä paljastuikin sitten vakava tulehdus, mikä vaati sekä antibiootin että useamman kortisonipiikin.
Oriveden terveyskeskus oli entisen ylilääkärin ponnahduslautana uralla etenemisiin ja oriveteläiset maksavat siitä nyt lääkärisotkuina ja pieleen menneinä remontteina.. - Thinkerbell
Vauvallekin piti vaatimalla vaatia hoitoaikaa tulehdukseen, olisivat antaneet yli viikon päähän! Sairasta. Itse olen käyttänyt "palveluja" pari kertaa ja mokailu on ollut ilmiselvää. _Hyvin_ kokenut lääkäri kirjoitti reseptin, joka meni täysin metsään. Anteeksipyyntöä ei kuulunut. Onneksi itse luen huolella lääkekuvaukset.
- viikse1
Huippuna ulkomaalaistaustainen omalääkäri,joka naisia tutkimatta määrää lääkityksen ja ei ymmärrä kunnolla potilaa kieltä.Potilasturvallisuus kärsii.
- laitakaupunginpotila
Ymmärtäkää, hyvät sairaat, ulkomaalaistaustaisten täytyy saada toimia lääkäreinä js toteuttaa itseään!Muusta viis.
Lisäksi vielä sanon, että ajanvaraajat ovat varsinaisia despootteja jakamalla aikoja kyykyttäen sairasta.
- mielipuolipotilas
Soitapa päivystykseen, niin käsketään mennä työterveyteen. Ja kun soitat työterveyteen , niin sinne et ainakaan pääse ja käskevät menemään päivystykseen. Omituista pelleilyä. Mikään ei kuulu kenellekään. Lisäksi puhelinohjeisiin syytä suhtautua suurella varauksella jos ei ole lääkäri puhelimen toisessa päässä. Oman terveen järjen käyttö on sallittua ja suotavaa tuon paikan kanssa asioidessa.
- Terve Eläkeläinen
En ole työterveyspuolen asiakas eläkeläisenä, mutta silmiin pistää puhlinluettelossa työterveyshoitajien määrä Oriveden palkkalistoilla. Työterveyshoitajia on enemmän Oriveden kaupungin työntekijöille kuin koko väestön osalle terveydenhoitajia!
On sairasta sakkia palkattu Oriveden veronmaksajien kustannettavkasi suojatyöpaikoissaan! - MaalariM
Terve Eläkeläinen kirjoitti:
En ole työterveyspuolen asiakas eläkeläisenä, mutta silmiin pistää puhlinluettelossa työterveyshoitajien määrä Oriveden palkkalistoilla. Työterveyshoitajia on enemmän Oriveden kaupungin työntekijöille kuin koko väestön osalle terveydenhoitajia!
On sairasta sakkia palkattu Oriveden veronmaksajien kustannettavkasi suojatyöpaikoissaan!Eikö Orivedellä muka ole muita työnantajia kuin Kaupunki ?
- jonottava asiakas
MaalariM kirjoitti:
Eikö Orivedellä muka ole muita työnantajia kuin Kaupunki ?
Vaikka olisikin muita työpaikkoja niin väestöä on kuitenkin enemmän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914145Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555677Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58684925Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2853895PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1143606Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333596Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852130Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171477Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581261Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001195