Apua! 2,5 kk ikäinen vauva joka on pelkällä rintaruokinnalla on tähän saakka kakkinut 1-5 kertaa vuorokaudessa. Nyt on kulunut jo yli 24 h eikä kakkaa näy eikä kuulu, ihan järkyttävän hajuisia pieruja vain tulee. Pissaa kyllä tulee normaalisti. Mistä on kyse ja milloin pitää huolestua? Neuvolakin auki vasta parin päivän päästä enkä voi sieltä kysyä apua :/. Voiko Rota-rokote vaikuttaa? Sai sen viikko sitten ja tähän saakka oireena ollut vain reilu pulauttelu. Ahdistaa kun ei tiedä onko pienellä jokin hätänä!
2,5 kk vauva lopetti kakkaamisen
7
3265
Vastaukset
- hullujanääesikonäidit
Jos on noin hätä niin soita päivystykseen! :D
- hulluesikonäiti
Eli? Siis on normaalia? Että ihan yht'äkkiä kakantulo muuttuu? On näköjään mahakipujakin kun ei asetu aloilleen millään ja vetää itsensä kaarelle itkien. Oisit voinut samalla kommentoida itse kysymystä etkä vain viisastella :(
- dhslv
hulluesikonäiti kirjoitti:
Eli? Siis on normaalia? Että ihan yht'äkkiä kakantulo muuttuu? On näköjään mahakipujakin kun ei asetu aloilleen millään ja vetää itsensä kaarelle itkien. Oisit voinut samalla kommentoida itse kysymystä etkä vain viisastella :(
No on todellakin normaalia. Ja voi tulla ihan yhtäkkiäkin muutoksia kakkaamistiheyteen. Se vauvan suoli on jatkuvassa kehitystilassa. Jos ei vauva huuda jatkuvaa kipuitkua ja maha on pehmeä, niin ei siitä tarvitse huolestua. Rintaruokinnalla oleva vauva voi olla parikin viikkoa kakkaamatta eikä asialle tarvitse vielä mitään tehdä. Älä siis hötkyile. Voit toki varovasti hieroa mahaa, mutta äidinmaito itsessään on laksatiivista, joten ei tarvitse mitään luumuja vauvalle heti alkaa antaa. Varsinkin kun teillä tähän asti tuo kakkaaminen on sujunut. Odottele nyt vaan, täysin normaali ilmiö.
- TFGJH
Rokote voi vaikuttaa! Soita neuvolaan, siellä oletettavasti ehdotetaan et t-lusikallinen luumua tai ehdotetaan vauvahienontaa.. Näin täällä ainakin neuvotaan ekalla viikolla, toisella aletaan harkitsemaan jotain ummetuslääkettä ja kolmannela sitä vahvistetaan.. Kaverin muksu ei kakannu 35päivää!
Rintamaidolla olevat lapset ei välttämättä kakkaa aina samanlailla! Tietyissä vaiheissa kulutus kasvaa ja lapsi käyttää kaiken syömänsä. Muutaman vuorokauden lkakkaamattomuudesta ei kannata huolestua jos maha ei pingota kovana! - äitikin
Meilläkin vauvalla (nyt 6kk) on vaihdellut kakkaaminen tosi paljon - ja aina olen yhtä huolissani. ;) Eli siis on aivan normaalia. Olen itse huomannut, että jos vauva äkistää ja äkistää (eli siis pungertaa kakkaa), mutta mitään ei tule, kannattaa seurailla ja kokeilla esim. sitä luumua. Mutta myös neuvolassa voit asiasta jutella, siellä ollaan kyllä nähty jos jonkinmoista kakkaamisepisodia.
- kakkaakaipaava
Noniin, oli pakko soittaa päivystykseen kun koko ajan askarrutti entä jos jokin onkin hullusti. Ja sinällään kannatti sillä siellä asiallinen hoitaja otti erittäin vakavasti oireet ja tilanteeen muutenkin. Oli sitä mieltä että vielä tämän kolmannen päivän voi tilannetta seurailla mutta HETI jos vauva alkaa saada aaltoilevia kipukohtauksia, oksentaa kaaressa tai kakkaa limaista/veristä kakkaa edes hiukan, on lähdettävä lääkäriin. Sanoi heti että joskus harvoin voi olla kyseessä vakava suolen tuppeuma joka vaatii nopeaa hoitoa, myös Rota rokotteen erittäin harvinainen haittavaikutus on tuo tuppeuma mutta voi tulla ilmankin sitä. Tuossa on vielä sekin kurja juttu että oireilun välillä eli kipuilujen välillä voi olla pitkäkin aika "normaalia" hyvää olotilaa. Sanoi myös että yleensä vauva joka on kakannut alusta alkaen usein ei yht'äkkiä lopeta kakkaamista ilman jotain muutosta ruokavaliossa tai muuta erityistä syytä kuten juuri esim Rotarokoitetta. Jäätiin vielä seurailemaan ja sitten se tapahtui... Valtava löysä kakkahan sieltä tuli ja voi sitä riemua vaippaa vaihdettaessa, en olisi uskonut innostuvani kakan tulemisesta näin paljon :)
KIITOS KAIKILLE YSTÄVÄLLISISTÄ VASTAUKSISTA JA NEUVOISTA!! Onneksi kyse ei tosiaan ollut mistään vakavasta mutta näiden asioiden kanssa ei voi koskaan olla liian varovainen vaikka joku saattaakin pitää turhana hysterisointina. Parempi katsoa kuin katua.- hkfk
Mukava kuulla, että vatsa lähti vauvalla toimimaan. :) Tosiaankin se suolentuppeuma on harvinainen rotarokotteen sivuvaikutus, mutta siinä oireilu on todellakin rajumpaa, kuten päivystyksestä ohjeet saittekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155