Olen miettinyt, että haluan lemmikin seuraksi. Rahaa kuitenkin vähän joten ei sitten mitään isoa, vaan ehkä pieni koira tai kissa. Millainen ruokatapa minipossulla, voisi varmaan syödä omat jätökset niin ei tulisi biojätettä juuri lainkaan? Kai koirakin syö perusruokaa, entä kissa. Minkälaiset on todelliset kuluerot?
Kumpi lemmikiksi?
2
94
Vastaukset
- Perehdy rauhassa
Suositan ennen pitkä ikäistä seuralaista kuten koiraa tai kissaa aloittamaan pienestä lemmikistä kuten jyrsijä, matelija tai kani. Näet sen 1-10v. aikana jaksatko hoitaa pientä eläintä loppuun asti joka päivä. Jos jaksat kantaa vastuun niin sitten koira tai kissa. Sekin riippuu oletko lenkkeilevää sorttia ja jaksat kouluttaa sekä aktivoida koiraa joka päivä? Lenkitys 3-4x päivässä satoi tai paistoi 10-18v. ajan. Kissa sen sijaa viihtyy sisällä ja tekee tarpeensa laatikkoon, pieni kuluinen ruokinnaltaan vaan eläinlääkäriin mentäessä kulutaso voi koiran tavoin nousta 100-400e riippuen hoidon vaativuudesta. Molemmilla täytyy hoitaa 1-2v. välein rokotukset sekä väh. 6kk välein madotus.
Elinikä kissoillakin voi yltää 20 vuoteen.
http://www.faunatar.fi/tietoa_elaimista
http://www.koiranomistajanperuskurssi.fi/
http://www.sey.fi/elaintietoa/lemmikkielaimet - koira tai kissa
Pienet koirat ja kissat syö tosi vähän. En tiedä, onko kissaa esim. pakko rokottaa edes, jos se on aina sisällä. Muutenkin (ainakin koirilla) rokotukset tarviaa nykyään vain kolmen vuoden välein pentuiän jälkeen.
Minipossusta mulla on sellanen käsitys, että ne kasvaa aika isoiksi?! Monikymmenkiloisiksi. Eli kustannukset varmaan suuremmat kuin koiralla/kissalla.
Voithan ostaa jostain löytöeläinkodista jo aikuisen koiran/kissan, niin ei mene siihen alkuun niin paljon rahaa, pääset heti tasaisen kulutuksen vaiheeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1563352Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582667Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492584- 1332487
- 241903
- 241721
- 301636
- 1741590
- 381293