Kaveri osti hondan tällä viikolla Saksasta.
Ajoi tänään humalassa 9v. pojan päälle.
Santatie ja auto ei hallinnassa.
Nyt kaveri on putkassa ja katuu tekoaan.
On hieno kaveri muuten, mutta ei olisi saanut sekaantua näihin pirun japsivehkeisiin.
Ne eivät ole ajettavissa kuten Saksalaiset autot.
Joita hänelläkin on ollut.
Kun sitä luulee, että auto kuin auto!
Ei se niin ole.
Saksalainen auto on ainoa jolta vaaditaan tielläpysymistä millaisissa nopeuksissa vaan.
Auton pitää pysyä hallitavana Saksan moottoriteillä. Joilla kuten tunnettua on ainoana maailmassa vapaat nopeudet!
No onneksi Suomen teillä, (vaikka eivät olekaan vapaat rajoituksista, mutta niin pirun huonokuntoiset) näkyy jatkuvasti enemmän ja enemmän Saksalaista autoa.
Ovat ihmiset tulleet järkiinsä!
No nythän näitä japsivirityksiä suunnitellaan ja tehdään Euroopassa, joten kyllähän siinäkin sentään alkaa kehitystä näkymään, onneksi!
Mutta kaikki japsivehkeet -70, -80, 90 luvulta pitäisi romuttaa, jotta Suomen liikenne turvallisuus saataisiin kertaheitolla paljon paremmaksi!
No myyntiluvut onneksi puhuvat puolestaan:
Suomessa myytävät autot prosentittain.
Saksasta: 38%
Japanista: 16%
Ranskasta: 11%
Loput sitten muualta.
Juuri sain tietää!
12
1875
Vastaukset
- ...
syyttää nyt autoa siitä kun kännissä lapsen yli ajaa. TOI ON JO AIKA PASKAA JUTTUU.... olisko lapselle käyny paremmin jos olis ollu tuplasti painavampi auto päällä?
- kommentti
Voi sinuakin reppanaa kun yrität autoa syyttää kun kaverisi ajoi kovassa KÄNNISSÄ Lapsen päälle.
HÄPEÄ!- A-P
Verratkaapa huviksenne autovakuutusten hintoja...yllättäen keskiverto-japsilla, Honda Civicillä on kalliimmat vakuutustaksat verrattuna keskiverto sakemanniin, VW Golfiin.
Mistähän tämä kertoo? - hondisti
A-P kirjoitti:
Verratkaapa huviksenne autovakuutusten hintoja...yllättäen keskiverto-japsilla, Honda Civicillä on kalliimmat vakuutustaksat verrattuna keskiverto sakemanniin, VW Golfiin.
Mistähän tämä kertoo?Alunperin tilanne oli päinvastoin mutta 90-luvun alun 16-venttiiliset civicit on vanhetessaan saavuttaneet suosion nuorison keskuudessa ja kolarikehitys nosti vakuutusmaksuluokat pilviin. (miksiköhän amispellet ei ajele golfilla - kas kun se on pappojen auto)
- A-P
hondisti kirjoitti:
Alunperin tilanne oli päinvastoin mutta 90-luvun alun 16-venttiiliset civicit on vanhetessaan saavuttaneet suosion nuorison keskuudessa ja kolarikehitys nosti vakuutusmaksuluokat pilviin. (miksiköhän amispellet ei ajele golfilla - kas kun se on pappojen auto)
Hmm...kas kummaa, kyllä minä ja moni muu on vahvasti sitä mieltä, että suomen maasta löytyy vähintäänkin yhtä paljon amisgolffeja kuin amiscivicejä, jos ei enemmänkin. Mutta silti Civiceillä ajetaan enemmän kolareita...miksi?
Olisikohan ajo-ominaisuuksilla jotain vaikutusta asiaan?
- Tietoa onnettomuudesta
Vai on mielestäsi auton syy kun "hieno kaverisi" ajaa kovassa kännissä rekisteröimättömällä autolla viattoman lapsen päälle.
Rattijuoppo ajoi lapsen päälle Aurassa
Julkaistu 21.8. 23:26
Aura. Humalainen nuori mies ajoi autolla 8-vuotiaan pojan päälle Aurassa lauantai-iltana. Poika sai törmäyksessä vakavia vammoja ja hänet kuljetettiin kriittisessä tilassa Turun yliopistolliseen sairaalaan.
Poika oli vanhemman tytön ja toisen lapsen kanssa ollut kävelyllä taajaman ulkopuolella sijaitsevalla Ketunkulmantiellä, kun hieman yli 20-vuotias auralainen mies törmäsi autollaan poikaan. Toiset säilyivät vammoitta.
Loimaan poliisista kerrottiin, että mies puhalsi kiinni otettaessa alkometriin 1,6 promillen lukemat. Hän oli liikenteessä rekisteröimättömällä autolla.
STT
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1076153684437 - Jykä
toi voi AUTON syy olla?.Syy on se IDIOOTTI kaveris.Turha tulla kehuun,että eurooppalaisella tota ei olis tapahtunut.Toivottavasti IDIOOTTI kaveris istuu linnassa,ja kauan.Kuvittele siihen viellä lapsen vanhempien ja muidenkin vihat päälle.Melkeen sanoisin että parempi kun vaihtaa kaupunkia.Itsekin ajan euroopalaisella autolla,mutta en varmaankan hallitsisi sitä 1.6 promillen humalassa.Eikä kyllä ole tarvis koettaakkaan.
- Antti
Noniin. Misi kertoo aika paljon itsestään ja kavereistaan, kun sanoo kaveriaan "hienoksi kaveriksi", vaikka mokoma reppana ajoi lapsen päälle humalassa. Voihan koko tarina olla myös "misin" unta tai sumeaa kuvitelmaa.
- Törtsä
...kaikille vastanneille; hymyilkää, olette langenneet provoon!!! Ajatelkaa hyvät ihmiset mitä luette! Eihän kukaan nyt todellakaan ole niin tyhmä, että kirjottelisi tosissaan tuollaista. Jostain syystä näillä autokeskustelualueilla (myös muilla kuin Hondan)95% viesteistä on provoja. Jokainen voi itse miettiä näiden onnettomien kirjoittajien motivaatiota syytää ulos täyttä P:tä. Kieltämättä onhan se kiva naureskella kun idiootit alkaa sitten puolustella autonkopperoitaan ja haukkumaan muiden kopperoita.
- nimeään
Tämä onneton pojankoltiaanen. Hyh hyh!!
- Jape
Itse asiassa Suomessa - kuten koko maailmassa ajetaan koko ajan vaan enemmän ja enemmän japanilaisilla ja vähemmän saksalaisilla autoilla. Taisit kyllä tietää sen itsekin. (Muista, kuinka suuren osan Jenkit ja Japani muodostavat maailman automarkkinoista).
Ja nuo sinun myyntiluvut ovat ihan päin persettä. Ensinnäkin olet samoja lukuja väläytellyt jo pari vuotta sitten, kuinka luulet tuollaisten prosenttien pysyttelevän samoissa niin kauan?
Toiseksi, japanilaiset autot hallitsevat myyntiä täälläkin.- Misi
Luulet vähemmän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."692352Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2452323- 1201538
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis371373Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641357- 1331319
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.811008Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73999Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989