Kaveri osti hondan tällä viikolla Saksasta.
Ajoi tänään humalassa 9v. pojan päälle.
Santatie ja auto ei hallinnassa.
Nyt kaveri on putkassa ja katuu tekoaan.
On hieno kaveri muuten, mutta ei olisi saanut sekaantua näihin pirun japsivehkeisiin.
Ne eivät ole ajettavissa kuten Saksalaiset autot.
Joita hänelläkin on ollut.
Kun sitä luulee, että auto kuin auto!
Ei se niin ole.
Saksalainen auto on ainoa jolta vaaditaan tielläpysymistä millaisissa nopeuksissa vaan.
Auton pitää pysyä hallitavana Saksan moottoriteillä. Joilla kuten tunnettua on ainoana maailmassa vapaat nopeudet!
No onneksi Suomen teillä, (vaikka eivät olekaan vapaat rajoituksista, mutta niin pirun huonokuntoiset) näkyy jatkuvasti enemmän ja enemmän Saksalaista autoa.
Ovat ihmiset tulleet järkiinsä!
No nythän näitä japsivirityksiä suunnitellaan ja tehdään Euroopassa, joten kyllähän siinäkin sentään alkaa kehitystä näkymään, onneksi!
Mutta kaikki japsivehkeet -70, -80, 90 luvulta pitäisi romuttaa, jotta Suomen liikenne turvallisuus saataisiin kertaheitolla paljon paremmaksi!
No myyntiluvut onneksi puhuvat puolestaan:
Suomessa myytävät autot prosentittain.
Saksasta: 38%
Japanista: 16%
Ranskasta: 11%
Loput sitten muualta.
Juuri sain tietää!
12
1809
Vastaukset
- ...
syyttää nyt autoa siitä kun kännissä lapsen yli ajaa. TOI ON JO AIKA PASKAA JUTTUU.... olisko lapselle käyny paremmin jos olis ollu tuplasti painavampi auto päällä?
- kommentti
Voi sinuakin reppanaa kun yrität autoa syyttää kun kaverisi ajoi kovassa KÄNNISSÄ Lapsen päälle.
HÄPEÄ!- A-P
Verratkaapa huviksenne autovakuutusten hintoja...yllättäen keskiverto-japsilla, Honda Civicillä on kalliimmat vakuutustaksat verrattuna keskiverto sakemanniin, VW Golfiin.
Mistähän tämä kertoo? - hondisti
A-P kirjoitti:
Verratkaapa huviksenne autovakuutusten hintoja...yllättäen keskiverto-japsilla, Honda Civicillä on kalliimmat vakuutustaksat verrattuna keskiverto sakemanniin, VW Golfiin.
Mistähän tämä kertoo?Alunperin tilanne oli päinvastoin mutta 90-luvun alun 16-venttiiliset civicit on vanhetessaan saavuttaneet suosion nuorison keskuudessa ja kolarikehitys nosti vakuutusmaksuluokat pilviin. (miksiköhän amispellet ei ajele golfilla - kas kun se on pappojen auto)
- A-P
hondisti kirjoitti:
Alunperin tilanne oli päinvastoin mutta 90-luvun alun 16-venttiiliset civicit on vanhetessaan saavuttaneet suosion nuorison keskuudessa ja kolarikehitys nosti vakuutusmaksuluokat pilviin. (miksiköhän amispellet ei ajele golfilla - kas kun se on pappojen auto)
Hmm...kas kummaa, kyllä minä ja moni muu on vahvasti sitä mieltä, että suomen maasta löytyy vähintäänkin yhtä paljon amisgolffeja kuin amiscivicejä, jos ei enemmänkin. Mutta silti Civiceillä ajetaan enemmän kolareita...miksi?
Olisikohan ajo-ominaisuuksilla jotain vaikutusta asiaan?
- Tietoa onnettomuudesta
Vai on mielestäsi auton syy kun "hieno kaverisi" ajaa kovassa kännissä rekisteröimättömällä autolla viattoman lapsen päälle.
Rattijuoppo ajoi lapsen päälle Aurassa
Julkaistu 21.8. 23:26
Aura. Humalainen nuori mies ajoi autolla 8-vuotiaan pojan päälle Aurassa lauantai-iltana. Poika sai törmäyksessä vakavia vammoja ja hänet kuljetettiin kriittisessä tilassa Turun yliopistolliseen sairaalaan.
Poika oli vanhemman tytön ja toisen lapsen kanssa ollut kävelyllä taajaman ulkopuolella sijaitsevalla Ketunkulmantiellä, kun hieman yli 20-vuotias auralainen mies törmäsi autollaan poikaan. Toiset säilyivät vammoitta.
Loimaan poliisista kerrottiin, että mies puhalsi kiinni otettaessa alkometriin 1,6 promillen lukemat. Hän oli liikenteessä rekisteröimättömällä autolla.
STT
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1076153684437 - Jykä
toi voi AUTON syy olla?.Syy on se IDIOOTTI kaveris.Turha tulla kehuun,että eurooppalaisella tota ei olis tapahtunut.Toivottavasti IDIOOTTI kaveris istuu linnassa,ja kauan.Kuvittele siihen viellä lapsen vanhempien ja muidenkin vihat päälle.Melkeen sanoisin että parempi kun vaihtaa kaupunkia.Itsekin ajan euroopalaisella autolla,mutta en varmaankan hallitsisi sitä 1.6 promillen humalassa.Eikä kyllä ole tarvis koettaakkaan.
- Antti
Noniin. Misi kertoo aika paljon itsestään ja kavereistaan, kun sanoo kaveriaan "hienoksi kaveriksi", vaikka mokoma reppana ajoi lapsen päälle humalassa. Voihan koko tarina olla myös "misin" unta tai sumeaa kuvitelmaa.
- Törtsä
...kaikille vastanneille; hymyilkää, olette langenneet provoon!!! Ajatelkaa hyvät ihmiset mitä luette! Eihän kukaan nyt todellakaan ole niin tyhmä, että kirjottelisi tosissaan tuollaista. Jostain syystä näillä autokeskustelualueilla (myös muilla kuin Hondan)95% viesteistä on provoja. Jokainen voi itse miettiä näiden onnettomien kirjoittajien motivaatiota syytää ulos täyttä P:tä. Kieltämättä onhan se kiva naureskella kun idiootit alkaa sitten puolustella autonkopperoitaan ja haukkumaan muiden kopperoita.
- nimeään
Tämä onneton pojankoltiaanen. Hyh hyh!!
- Jape
Itse asiassa Suomessa - kuten koko maailmassa ajetaan koko ajan vaan enemmän ja enemmän japanilaisilla ja vähemmän saksalaisilla autoilla. Taisit kyllä tietää sen itsekin. (Muista, kuinka suuren osan Jenkit ja Japani muodostavat maailman automarkkinoista).
Ja nuo sinun myyntiluvut ovat ihan päin persettä. Ensinnäkin olet samoja lukuja väläytellyt jo pari vuotta sitten, kuinka luulet tuollaisten prosenttien pysyttelevän samoissa niin kauan?
Toiseksi, japanilaiset autot hallitsevat myyntiä täälläkin.- Misi
Luulet vähemmän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206