Onko gekkojeni terraario hyvä ja hoito? HELP!!

Lizbethi

Minulla on 6 Vuoden ikäinen leopardigekko naaras ja 5 vuotias uros, eli naaras oli vuoden yksin..vanhempani ostivat sen minulle synttärilahjaksi, ja hoidettiin sitä niinkuin myyjät oli kertonut, eli sillä oli terraario, uv-lamppu, hiekkaa alustana ja lämpömatto..siinä vuoden jälkeen aloin havaita että oli hirveen vaisu, eikä syönyt, käytiin sitten siellä faunattaressa ja se sai tavata siellä nuoren uroksen, en ollut ikinä nähnyt sitä niin onnellisena(:
Uros sitten lähti mukaan ja tulivat heti toimeen todella hyvin!(ja tulevat vieläkin)

Sain sitten uuden terraarion gekoille, ja tein paljon muutoksia vanhaan verrattuna luettuani kasvattajan sivuja. (Gekot olivat mielestäni muutoksen jälkeen paljon vilkkaampia ja iloisempia)Terraario on noin 2 metrin pituinen ja metrin syvyinen.
Toinen puoli on kylmä ja siellä on haketta, märkäboksi, kasvi ja piilopaikka, toisella puolella on hiekkaa, lämpölamppu ja sen alla kivi missä lämmitellä, ruoka ja juomakippo, muovinen kasviköynnös, ja pieni kanto ja iso piilopaikka.. Ruoaksi gekoille on jauhomatoja ja sirkkoja ja jauhevitamiinia jossa kalsium,mineraalia ja vitamiineja, ja Nutrobal nimistä. Olen lukenut että sydäntä voisi antaa? En vain koskaan ole saanut kunnon tietoa että uskaltaisin antaa!

Kasvattajan sivuilla sanottiin että lämpölamppu ja akvaariolamppu riittää gekoille, kun taas faunattaressa sanottiin että tarvii myös lämpömaton ja uv-lampun?
En nyt tiedä että mitä pitäisi uskoa!! Apua!

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tarvii leogekko uv lamppua, mulla on lämpömatto vaan ja se riittää. Anna vaan sydäntä, kaikki rasvaton liha kelpaa. Minun gekko on kyllä niin nirso tapaus ettei syö mitään mikä ei liiku..

    • Kokenutleoskiharrastaja

      Sinun kannattaa vaihtaa hake ja hiekka vaikka muovimattoon tai kivilaattoihin! Luonnassahan nämä asuvat kivikoilla eikä hietikolla. Gekot voivat syödä hiekkaa tai sitä voi mennä vahingossa suuhun ja se usein johtaa liskon kuolemaan. Mutta uv:ta leoskit eivät tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1896
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1669
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1544
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1183
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1142
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe