Muutamia kysymyksiä omatekoisiin latauksiin.
Muokkasin skeet patruunoita sulattamalla sinne steariinia sekä laitoin 1ktpl 6mm rautakuulan keskelle ja hyvin toimi. Kimmokevaara on tietysti ilmeinen.
Mitä jos tulpan alle laittaa .22 ruudit lisäksi tehostamaan lähtöä niin tuleeko mukana jotain riskejä saatikka jos 6mm rautakuulia laittaa sinne useampia? voivatko jumittua esim piippuun?
Onko joku tehnyt ns elokuvalatauksia että saisi suuliekkejä hienosti kuvattua, eli tarkotus olisi laittaa rutkasti ruutia ja hyvin pieni lataus pieniä hauleja?!
12/76 Lataus
5
265
Vastaukset
- kokeilija12762
Niin joo ja siis ase on saiga ilman supistuksia
- vakuutusasia heppuli
nosta henkivakuutustasi,,ennen seuraavia kokeiluja Duudsonni
- oikea lataaja
Näitä ei voi kutsua oma teoisiksi latauksiksi, parempi nimitys olisi tyhmyyden aikaansaannoksia.
Älä vaihtele materiaaleja tai ruuteja, jollet tosiaan tiedä mitä teet. Muuten todennäköisesti saatat vammautua tai voit jopa kuolla. - ammuskelija.
Sun pitäisi ehdoyttomasti lukea joku jälleenlataajan opas, sillä muutoin aseräjähdys saattaa viedä näön tai käden. Liian suuret lataukset ovat vaarallisia, mutta myös alilatauksissa voi syntyä erittäin suuripaineisia räjähdyksiä.
- Latailija...
Jospa pyytäisit jotain kokenutta opettamaan tekemään mustaruuti latauksia niin jo ois sauhua ja tulta turvallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393