Mihin asennusta tarvitsee?

Kiki

Niin miksi maksaa asennuspalvelusta?

Meillä no yksi DSL-boksi josta mene piuhat jokaisee koneeseen (noin 4 kappaletta) ja ihan itse laitoin yhdellä ylätaajuussuodattiella niin että se vaikuttaa kaikkiin talon 8 puhelinpistokkeeseen ja että koneet pääsee kaikki samaan aikaan nettiin niin mihin sitä asentajaa tarvitsee?

Ja jos koneen vieressä ei olisi ollut rasiaa nin olisin sen laittanut tai ottanut jatkojohdolla eli asentajaa ei tarvitse mihinkään kun kaikki voi tehdä itse.

Ainut "vika" on se että boksi jakaa netit koneille viidakon lailla eli ekana pyytävä saa eniten eli jos vaikka kolme konetta lataa täysillä ja neljäs avaa netin niin se on vähän hidas mutta sekin korjaantuu kunhan hommaa kunnon DSl boksin

5

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laajakaista

      Että jokaisella ei ole datanomin koulutusta :)

      • juuso

        en ole itsekään saanut yhtään tuntia atk tai muutakaan sähköasennus koulutusta ja silti olen rakentanut pojille ja itselleni omat tietokoneet, asentanut adsl linjat taloon ja kaikkiin koneisiin virustorjunnat ja palomuurit.

        jos on kiinnostusta asialle niin kaikki on mahdollista.


      • Laajakaista
        juuso kirjoitti:

        en ole itsekään saanut yhtään tuntia atk tai muutakaan sähköasennus koulutusta ja silti olen rakentanut pojille ja itselleni omat tietokoneet, asentanut adsl linjat taloon ja kaikkiin koneisiin virustorjunnat ja palomuurit.

        jos on kiinnostusta asialle niin kaikki on mahdollista.

        olet. Joku muu oli kirjoittanut samalla nikillä. Ei se niin vaikeaa ole kunhan hiukan perehtyy asiaan ja käyttää siihen aikaan.


    • nulju

      Niin, eihän noi hommat vaikeita ole, mutta mitä muuta voisi Nakkilan mummu tehdä, kuin soneran asentajan kutsua, kun haluaa Tiedon valtatielle kruisailemaan?

      • ----

        Ja nyt kun on ainaskin Soneralla asennus tarjous, niin kannattaa sitä käyttää vaikka itse osoisikin asentaa. Nimittäin sama modeemi maksaa enemmän erikseen ostettuna, kuin asennus paketti.

        Jos koneessa on valmiina asennettu verkkokortti niin ulkoisen modeemin jokainen osaa asentaa, jos kaikki menee hyvin eikä mitään ongelmia ilmaannu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      16
      5028
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3675
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2266
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1947
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1913
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      47
      1836
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1590
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1435
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1175
    Aihe