Monilla kaupoilla ja marketeilla on ainainen rulianssi hankkia myymäläänsä erilaisia vetonauloja.
Milloin on joulupukkia, tonttua jne.
Mäntän Tokmannilla on kuitenkin etu muihin liikkeisiin nähden tämän asian tiimoilta.
Liikkeellä näyttää olevan nimittäin aivan ikioma satuhahmonsa.
Tokmannilla asiakaspalvelutehtävissä olen nimittäin pannut merkille Muumi-Mamman kaksoisolennon.
Tove Janssonin luoman Satuhahmon kanssa tällä Muumi-Mammalla ei kuitenkaan ole muuta yhteistä kuin ulkoinen olemus sillä ystävällisyydestä ja lämmöstä hänellä ei ole tietoakaan.
Kun myyjän ja asiakkaan katseet kohtaavat myymälän käytävällä, pitäisi aidon asiakaspalvelijan ainakin edes yrittää hymyillä ystävällisesti jos ei muuten ole mahdollista tervehtiä esim. kevyesti nyökkäämällä.
Päinvastoin katse on jäätävä ja tympeä ja hyvin luotaantyöntävä.
Mäntän Tokmannilla on muutama erittäin ystävällinen asiakkaita huomioiva myyjä joista pari oikein sievää ja herttaistakin.
Loput ovat mitäänsanomattoman flegmaattisia, apaattisia ja kylmäkiskoisia.
Kaiken kuitenkin kruunaa tämä Muumi-Mamma joka taitaa liikkeessä olla vain siksi että jos joulupukkia ei saada joskus hankittua niin se voidaan tarvittaessa korvata toisella vetonaulalla.
http://www.youtube.com/watch?v=n1q13kbLLqY
Mäntän Tokmannilla kova vetonaula....
Pikku MyyJÄ
1
453
Vastaukset
- juuuuuuuuuu,u
Kävin eilen Tokmannilla ja huomasin että siellä on muumi-aiheisia tauluja, mukeja ym. sälää myytävänä.Muumit taitaa olla tällä hetkellä hittituote?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214466Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant237445Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va456061SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685660Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124437HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.634274Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot243950"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293627Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713