Monilla kaupoilla ja marketeilla on ainainen rulianssi hankkia myymäläänsä erilaisia vetonauloja.
Milloin on joulupukkia, tonttua jne.
Mäntän Tokmannilla on kuitenkin etu muihin liikkeisiin nähden tämän asian tiimoilta.
Liikkeellä näyttää olevan nimittäin aivan ikioma satuhahmonsa.
Tokmannilla asiakaspalvelutehtävissä olen nimittäin pannut merkille Muumi-Mamman kaksoisolennon.
Tove Janssonin luoman Satuhahmon kanssa tällä Muumi-Mammalla ei kuitenkaan ole muuta yhteistä kuin ulkoinen olemus sillä ystävällisyydestä ja lämmöstä hänellä ei ole tietoakaan.
Kun myyjän ja asiakkaan katseet kohtaavat myymälän käytävällä, pitäisi aidon asiakaspalvelijan ainakin edes yrittää hymyillä ystävällisesti jos ei muuten ole mahdollista tervehtiä esim. kevyesti nyökkäämällä.
Päinvastoin katse on jäätävä ja tympeä ja hyvin luotaantyöntävä.
Mäntän Tokmannilla on muutama erittäin ystävällinen asiakkaita huomioiva myyjä joista pari oikein sievää ja herttaistakin.
Loput ovat mitäänsanomattoman flegmaattisia, apaattisia ja kylmäkiskoisia.
Kaiken kuitenkin kruunaa tämä Muumi-Mamma joka taitaa liikkeessä olla vain siksi että jos joulupukkia ei saada joskus hankittua niin se voidaan tarvittaessa korvata toisella vetonaulalla.
http://www.youtube.com/watch?v=n1q13kbLLqY
Mäntän Tokmannilla kova vetonaula....
Pikku MyyJÄ
1
509
Vastaukset
- juuuuuuuuuu,u
Kävin eilen Tokmannilla ja huomasin että siellä on muumi-aiheisia tauluja, mukeja ym. sälää myytävänä.Muumit taitaa olla tällä hetkellä hittituote?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413