..miehelleni, joka on sosiaalisesti lahjakas ja on muutenkin kaikessa niin hyvä. Ite oon täysin vastakohta, hiljanen, ujo ja pieni ystäväpiiri ja sosiaaliset asiat tuntuu vaikeelta. Tuntuu masentavalta kattoo vierestä kun hänellä on aina hauskaa kavereidensa kanssa ja mulla ei oo sitten yhtään mitään täällä päin (tai olen täynnä estoja). En haluais valittaa mut pahalta se tuntuu! Ja tiiän kyllä että on ihan tyhmää ajatella näin, eikä se tietenkään oo miehen vika et oon näin saamaton paska.. Onnellinen oon hänen puolesta, olisin itekin onnellinen jos ois ystäviä joiden kans viettää aikaa..
Inhoon kateutta ihmisissä, mun kateus on onneks pientä jos voi edes kateudeks sanoo. En halua kenellekään pahaa, ellei ole todella vahvaa syytä..
Mutta tänne tän nyt kirjotin kun sain tänä viikonloppuna ihan yllättäen kakistettua miehelleni puhelimessa että kadehdin häntä hänen saavutuksistaan, että sen takia olen käyttäytynyt negatiivisesti.. Tuntu kyllä hyvältä kun sain sanottua niin, ehkä hän nyt ymmärtää mua paremmin..Ikinä en ois uskonu sanovani jollekin, että "kadehdin sua" koska kateudesta ei oo mitään hyötyä, päin vastoin..
Olen kateellinen..
1
413
Vastaukset
- 4+3
Hyvä kun olet löytänyt kateutesi ja pohdit sitä, se on keino päästä alemmuudentunteesta ja vertailusta eroon. Kateus voi aiheuttaa jopa masennusta, koska tuntee itsensä huonoksi ja arvioi toisia koko ajan, mikä ylläpitää pahaa oloa. Siksi kateudesta irti pääseminen parantaa lähes automaattisesti ihmissuhteita, koska muut näkevät sen vaikean olon ja kateuden, jota kateellinen koettaa piilotella ja häpeää.
On siis suuri askel myöntää kateus, tajuta mitä oman pahan puhumisen taustalla on ja koettaa ymmärtää järjen avulla, miten paljon hyviä taitoja ja ominaisuuksia itsestä löytyy. Esimerkiksi ujous on arvokas luoteenpiirre, jota monet arvostavat, monet ammatit vaativat sitä, ettei aseta itseään esille, vaan taustalle jne. eli ujo pärjää sellaisissa ammateissa paremmin. Esimerkiksi monet asiantuntijaammatit, joissa pitää kerätä tietoa ja antaa muiden puhua, sopivat ujolle. (Itse olen ujo, olen vasta aikuisena käsittänyt, miten paljon etua ujosta perusluotnesta on.)
Kateus estää oman itsen kehittämisen ja omista hyvistä puolista ja saavutuksista iloitseminen, koska kateus on vertailua, vertailun aiheuttamaa huonommuuden ja kiukun tunteita. Se on kateudessa pahinta, että useimmiten se vahingoittaa vain kateellista itseään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki674862Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit582874Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001566Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j81388- 411344
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota461263Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242