Olen kateellinen..

lukkona

..miehelleni, joka on sosiaalisesti lahjakas ja on muutenkin kaikessa niin hyvä. Ite oon täysin vastakohta, hiljanen, ujo ja pieni ystäväpiiri ja sosiaaliset asiat tuntuu vaikeelta. Tuntuu masentavalta kattoo vierestä kun hänellä on aina hauskaa kavereidensa kanssa ja mulla ei oo sitten yhtään mitään täällä päin (tai olen täynnä estoja). En haluais valittaa mut pahalta se tuntuu! Ja tiiän kyllä että on ihan tyhmää ajatella näin, eikä se tietenkään oo miehen vika et oon näin saamaton paska.. Onnellinen oon hänen puolesta, olisin itekin onnellinen jos ois ystäviä joiden kans viettää aikaa..

Inhoon kateutta ihmisissä, mun kateus on onneks pientä jos voi edes kateudeks sanoo. En halua kenellekään pahaa, ellei ole todella vahvaa syytä..

Mutta tänne tän nyt kirjotin kun sain tänä viikonloppuna ihan yllättäen kakistettua miehelleni puhelimessa että kadehdin häntä hänen saavutuksistaan, että sen takia olen käyttäytynyt negatiivisesti.. Tuntu kyllä hyvältä kun sain sanottua niin, ehkä hän nyt ymmärtää mua paremmin..Ikinä en ois uskonu sanovani jollekin, että "kadehdin sua" koska kateudesta ei oo mitään hyötyä, päin vastoin..

1

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+3

      Hyvä kun olet löytänyt kateutesi ja pohdit sitä, se on keino päästä alemmuudentunteesta ja vertailusta eroon. Kateus voi aiheuttaa jopa masennusta, koska tuntee itsensä huonoksi ja arvioi toisia koko ajan, mikä ylläpitää pahaa oloa. Siksi kateudesta irti pääseminen parantaa lähes automaattisesti ihmissuhteita, koska muut näkevät sen vaikean olon ja kateuden, jota kateellinen koettaa piilotella ja häpeää.

      On siis suuri askel myöntää kateus, tajuta mitä oman pahan puhumisen taustalla on ja koettaa ymmärtää järjen avulla, miten paljon hyviä taitoja ja ominaisuuksia itsestä löytyy. Esimerkiksi ujous on arvokas luoteenpiirre, jota monet arvostavat, monet ammatit vaativat sitä, ettei aseta itseään esille, vaan taustalle jne. eli ujo pärjää sellaisissa ammateissa paremmin. Esimerkiksi monet asiantuntijaammatit, joissa pitää kerätä tietoa ja antaa muiden puhua, sopivat ujolle. (Itse olen ujo, olen vasta aikuisena käsittänyt, miten paljon etua ujosta perusluotnesta on.)

      Kateus estää oman itsen kehittämisen ja omista hyvistä puolista ja saavutuksista iloitseminen, koska kateus on vertailua, vertailun aiheuttamaa huonommuuden ja kiukun tunteita. Se on kateudessa pahinta, että useimmiten se vahingoittaa vain kateellista itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      132
      2782
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2227
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      25
      1783
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1548
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1318
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      72
      1270
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      999
    10. 130
      954
    Aihe