Olen kateellinen..

lukkona

..miehelleni, joka on sosiaalisesti lahjakas ja on muutenkin kaikessa niin hyvä. Ite oon täysin vastakohta, hiljanen, ujo ja pieni ystäväpiiri ja sosiaaliset asiat tuntuu vaikeelta. Tuntuu masentavalta kattoo vierestä kun hänellä on aina hauskaa kavereidensa kanssa ja mulla ei oo sitten yhtään mitään täällä päin (tai olen täynnä estoja). En haluais valittaa mut pahalta se tuntuu! Ja tiiän kyllä että on ihan tyhmää ajatella näin, eikä se tietenkään oo miehen vika et oon näin saamaton paska.. Onnellinen oon hänen puolesta, olisin itekin onnellinen jos ois ystäviä joiden kans viettää aikaa..

Inhoon kateutta ihmisissä, mun kateus on onneks pientä jos voi edes kateudeks sanoo. En halua kenellekään pahaa, ellei ole todella vahvaa syytä..

Mutta tänne tän nyt kirjotin kun sain tänä viikonloppuna ihan yllättäen kakistettua miehelleni puhelimessa että kadehdin häntä hänen saavutuksistaan, että sen takia olen käyttäytynyt negatiivisesti.. Tuntu kyllä hyvältä kun sain sanottua niin, ehkä hän nyt ymmärtää mua paremmin..Ikinä en ois uskonu sanovani jollekin, että "kadehdin sua" koska kateudesta ei oo mitään hyötyä, päin vastoin..

1

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+3

      Hyvä kun olet löytänyt kateutesi ja pohdit sitä, se on keino päästä alemmuudentunteesta ja vertailusta eroon. Kateus voi aiheuttaa jopa masennusta, koska tuntee itsensä huonoksi ja arvioi toisia koko ajan, mikä ylläpitää pahaa oloa. Siksi kateudesta irti pääseminen parantaa lähes automaattisesti ihmissuhteita, koska muut näkevät sen vaikean olon ja kateuden, jota kateellinen koettaa piilotella ja häpeää.

      On siis suuri askel myöntää kateus, tajuta mitä oman pahan puhumisen taustalla on ja koettaa ymmärtää järjen avulla, miten paljon hyviä taitoja ja ominaisuuksia itsestä löytyy. Esimerkiksi ujous on arvokas luoteenpiirre, jota monet arvostavat, monet ammatit vaativat sitä, ettei aseta itseään esille, vaan taustalle jne. eli ujo pärjää sellaisissa ammateissa paremmin. Esimerkiksi monet asiantuntijaammatit, joissa pitää kerätä tietoa ja antaa muiden puhua, sopivat ujolle. (Itse olen ujo, olen vasta aikuisena käsittänyt, miten paljon etua ujosta perusluotnesta on.)

      Kateus estää oman itsen kehittämisen ja omista hyvistä puolista ja saavutuksista iloitseminen, koska kateus on vertailua, vertailun aiheuttamaa huonommuuden ja kiukun tunteita. Se on kateudessa pahinta, että useimmiten se vahingoittaa vain kateellista itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      392
      5827
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1752
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      39
      1198
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      96
      932
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      914
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      912
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      899
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      43
      859
    Aihe