Kaverini on töissä eräässä Helsinkiläisessä ravintolassa, jonne pölähti ryhmä ilomantsilaisia syömään. Ruokatilaus oli kuulemma verrattainhupaisa. Niin hupaisa, etten viitsi edes kertoa, mutta vedet silmissä sille on kyllä naurettu. Mutta Helsinkiläiseen ravintolaan jäi kyllä selvä kuva ilomantsilaisten laumasieluisuudesta...
Teemu Selänteitä?
29
452
Vastaukset
- Onpa hieno ruokala
Varmaan huippuravintola, kun on palkattu oikein ilomantsilainen työntekijä palvelemaan ilomantsilaisia matkailijoita. Antoivatko niin suuren juomarahan, että vedet kihahti silmiin liikutuksesta? - Varmaan tuostakin idioottista on tullut parissa viikossa niin helsinkiläinen, että maalaisten käytös huvittaa! - Kyllä meitä pappeja nauratti, sanoi entinen suntiokin!
- Hienosti hokattu
Tuota...kumpi meistä on x.....x? Mistä kohdin tekstiä päättelit, että ravintolan työntekijä on ilomantsilainen?
Jatka sinä pappi / suntio vaan sitä nauramista. Ajattelupuolelle ei sinusta taida olla. - seim tu mii!
Hienosti hokattu kirjoitti:
Tuota...kumpi meistä on x.....x? Mistä kohdin tekstiä päättelit, että ravintolan työntekijä on ilomantsilainen?
Jatka sinä pappi / suntio vaan sitä nauramista. Ajattelupuolelle ei sinusta taida olla.Olet oikeassa! Eihän se voikaan olla ilomantsilainen, koska vaikuttaa olevan helsinkiläisempi kuin helsinkiläiset itse! Stadilaiset ovat ystävällisiä ja huomaavaisia. Muualta muuttaneet ns. helsinkiläiset ovat monesti sitä vastoin yllä mainitun kaltaisia ja ne tunnistaa siitä, että kun he päätään kallistaa, niin silmä menee keltaiseksi.
- Waka Wanha...joku
seim tu mii! kirjoitti:
Olet oikeassa! Eihän se voikaan olla ilomantsilainen, koska vaikuttaa olevan helsinkiläisempi kuin helsinkiläiset itse! Stadilaiset ovat ystävällisiä ja huomaavaisia. Muualta muuttaneet ns. helsinkiläiset ovat monesti sitä vastoin yllä mainitun kaltaisia ja ne tunnistaa siitä, että kun he päätään kallistaa, niin silmä menee keltaiseksi.
Rautalangasta: Kaverini on alkuperäinen hesalainen.
Ja oikeastaan noista stereotypioista voisi täälläkin alkaa päästä eroon, vai onko ilomantsi sellainen wanhojen hokemien pitäjä? - Se koira äläht...
Waka Wanha...joku kirjoitti:
Rautalangasta: Kaverini on alkuperäinen hesalainen.
Ja oikeastaan noista stereotypioista voisi täälläkin alkaa päästä eroon, vai onko ilomantsi sellainen wanhojen hokemien pitäjä?Taisi stereotypioista poistuminen poistaa koko hemmon.
- Ratakisko käteen
Se koira äläht... kirjoitti:
Taisi stereotypioista poistuminen poistaa koko hemmon.
Alkuperäistä hesalaista ei ole olemassakaan! Hesalaiseksi sanotaan muualta muuttaneita helsinkiläisiä. Ns. aito helsinkiläinen on omasta mielestään stadilainen!
Väännä Sinä sitä rautalankaa tai vaikka ratakiskoa, niin olo helpottuu! - Ei väänny?
Ratakisko käteen kirjoitti:
Alkuperäistä hesalaista ei ole olemassakaan! Hesalaiseksi sanotaan muualta muuttaneita helsinkiläisiä. Ns. aito helsinkiläinen on omasta mielestään stadilainen!
Väännä Sinä sitä rautalankaa tai vaikka ratakiskoa, niin olo helpottuu!Ratakiskosta: Kutsuin alkuperäistä hesalaista/stadilaista hesalaiseksi, sillä itse en ole hesalainen. Kaverini on kuitenkin asunut ja elänyt ikänsä Helsingissä.
- Yritä vielä
Yleensä viisaampi antaa periksi. Yritähän uudestaan!
- ei enää...
Annan periksi.
- -reetta-
Pakko ulkopuolisena tulla kysymään, että oletko sä nyt sit se "tyhmempi"?
- ,,,
kylläpäs oli taas uutinen että ihmiset käy ravintolassa syömässä. hoh hoi
- Eikö aukea?
Sekö siinä oli se "uutinen", että joku oli käynyt ravintolassa syömässä?
Kaikille ei näköjään avaudu yksinketaisetkaan jutut! - Oikein?
Eikö aukea? kirjoitti:
Sekö siinä oli se "uutinen", että joku oli käynyt ravintolassa syömässä?
Kaikille ei näköjään avaudu yksinketaisetkaan jutut!Mun havaintoja/arvauksia alkuperäisestä jutusta:
laumasieluisuus = kaikki otti samaa ruokaa
Teemu Selänteitä = kaikki otti... maitoa
Mut mäkään en hokannut, et missä kerrottiin tän *kaverin* olleen hesalainen tai stadilainen, kuten joku viisas nimitystä valaisi. - Asia selväksi
Oikein? kirjoitti:
Mun havaintoja/arvauksia alkuperäisestä jutusta:
laumasieluisuus = kaikki otti samaa ruokaa
Teemu Selänteitä = kaikki otti... maitoa
Mut mäkään en hokannut, et missä kerrottiin tän *kaverin* olleen hesalainen tai stadilainen, kuten joku viisas nimitystä valaisi.Lautakunta on toimintakyvytön ellei ketjun aloittajaa saada selville.
- ,,,
kyllä ootte idiootteja
- You too
Niin olemme ja Sinäkin näköjään kuulut joukkoon!
- Idiootti = ?
Avaatko tuota idiootti-väittämääsi. Toivottavasti sinä et tarvitse rautalankaa, kuten tämä eräs sepittäjä.
- ...iloinen vesseli
Idiootti = ? kirjoitti:
Avaatko tuota idiootti-väittämääsi. Toivottavasti sinä et tarvitse rautalankaa, kuten tämä eräs sepittäjä.
Taisi mennä jo paikallinen rautakauppa kiinni, kun ei sitä lankaa löydy.
- Kiva, kiva!
Tämä keskustelun aloittaja ja kikattaja ei osaa näköjään edes kertoa mikä huvitti ja nauratti "hesalaista" ja häntä. Varmaan hävettääkin kertoa. Näitä tyhjän naurajiahan on niin "Hesassa" kuin Ilomantsissakin kiusaksi asti!
- ainakin kaksi puolta
Mistä tiedät, että kirjoittaja nauroi "tyhjästä"? Yleensäkin tuo "tyhjästä nauraminen" taitaa vain tarkoittaa sitä, että joitakin naurattaa eri asiat, kuin toisia. Kuka sitten määrittelee, mikä on tyhjän nauramista? Sinäkö? Onko naurattaville tarinoille direktiiviä? Eikö itse onnellisuus ole tärkeintä?
Sitä paitsi minulle jäi tarinasta mieleeni se, ettei kertoja oikein ilkeä kertoa ilomantsilaisten "hupaisasta" käytöksestä. Ehken on ihan hyvä, ettei kaikkia matkan yksityiskohtia kerrotakkaan.
Vaikeinta lienee oppia virheistään. Helpointa lienee vain tehdä niin kuin kaikki muutkin tekevät, ettei erotu joukosta.
- Asiallisuutta
Pitäisi varmaan soittaa ko ravintolaan ja kysyä eikö henkilökunnalla ole vaitiolovelvollisuutta ja hienotunteisuutta. Ravintola on kyllä tiedossa. Henkilökunta ei varmaan saa levitellä tietoja asiakkaista saatikka heidän tilauksistaan yms asioista ympäri maailmaa.
- Se tiedetään
Ei tämän höpötyksen takana ole henkilökunta,vaan eräs lautakunnan jäsen.
- Sinut tunnistettu
Sehän on tämä omanpesän paskaajan kirjoituksia.
Kusi noussut päähän. - Kaksoset 2
Eila , vai Tanja.
- paljon mahdollista
Oliko se väkäleuka akka Huhuksesta , juorupalstan esittäjä,, ja levittäjä.
- turvat tukkoon
veikkaan juorun levittäjäksi teko blondia...
- Tiiltä ja laastia
Palstan aloittaja selviää !
Poliisiasia , virkarikos. - Itkua hammaskiristys
Ken hän on!
Vitsit kuitenkin menee vähiin.
Jännätään. - lyijypää
Joko palstan aloittaja on selvinnyt.
Eila Piippo kerro ken hän oli.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078