Kaipaisin nyt hyviä neuvoja hieman viisaammilta näissä asioissa, eli:
Istutin viime keväänä liljoja etu- ja sivupihalle. Etupihalla ovat vasta nyt nupulla, tuskin kukkivat enää tänä kesänä, paikka taisi olla liian varjoisa. Sivupihalla kukkivat (oli vain muutama ihan pienessä penkissä) nätisti, kasvoivatkin paremmin. Nyt ajattelin laajentaa tuota sivupihan penkkiä ja siirtää liljoja etupihalta sivupihalle. Kuinka siis toimin?
Kalkin keväällä sen pienemmän penkin, eli jos nyt laajennan ja lisään multaa, täytyykö kalkita tms? Ja missä vaiheessa voin siirtää etupihan liljat sivupihalle? Ajattelin laittaa penkkiin mahdollisesti jotain muutakin, mikä sopisi liljojen seuraksi?
Ja täytyykö liljoille niiden kukittua tehdä mitään? Äitini ei ole tehnyt, jostain olenlukenut että jotain pitäisi tehdä? Talveksi varmaan pitänee peitellä nuo?
Kaikki muutkin vinkit ovat tervetulleita!
Kukkapenkin laajennus
1
519
Vastaukset 1
- Lilja
Kysyt aika vaikeita, kun et et kerro, missä päin Suomea pihasi sijaitsee, etkä tarkemmin myöskään liljalajeista. Puhutaan tässä niistä tavallisista värililjoista ja tiikerinliljoista. Kirjojen mukaan liljat viihtyvät lievästi happamassa kuohkeassa jopa hiekkaisessa mutta sopivan ravinteikkaassa maassa. En siis kalkitsisi maata erikseen istutuksen yhteydessä. Näyttävät liljani viihtyvän tavallisessa puutarhamullassa.
Varmaan osuit oikeaan siinä, että valossa kukkivat paremmin. Liljoja voi istuttaa sekä syyskesällä että keväällä, ja olen kyllä siirtänyt kasvavia alkukesälläkin. Seuralaisiksi suositellaan yleensä matalia perennoja, ei toisia sipulikasveja ihan sekaan. On tosiaan makuasia, minkä näköisiä kukkia haluat viereen.
Olen kukkimisen jälkeen leikannut kukkavarret pois tai ainakin nyppinyt siemenalut. Aika pian varren lehdet ruskistuvat ikävän näköisiksi, ja olen leikannut kuihtuvat varretkin mataliksi. Pitkään kasvaneita Etelä-Suomen liljoja en ole suojaillut talveksi, uusille suojaksi lisämultaa, lehtiä tai neulasia, havuja. Toivotan hauskaa istuttelua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201324Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331221- 641220
- 1081195
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94947Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182913- 43824
- 80821
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r121570- 52554
- 60544