Kukkapenkin laajennus

Annukka

Kaipaisin nyt hyviä neuvoja hieman viisaammilta näissä asioissa, eli:

Istutin viime keväänä liljoja etu- ja sivupihalle. Etupihalla ovat vasta nyt nupulla, tuskin kukkivat enää tänä kesänä, paikka taisi olla liian varjoisa. Sivupihalla kukkivat (oli vain muutama ihan pienessä penkissä) nätisti, kasvoivatkin paremmin. Nyt ajattelin laajentaa tuota sivupihan penkkiä ja siirtää liljoja etupihalta sivupihalle. Kuinka siis toimin?
Kalkin keväällä sen pienemmän penkin, eli jos nyt laajennan ja lisään multaa, täytyykö kalkita tms? Ja missä vaiheessa voin siirtää etupihan liljat sivupihalle? Ajattelin laittaa penkkiin mahdollisesti jotain muutakin, mikä sopisi liljojen seuraksi?

Ja täytyykö liljoille niiden kukittua tehdä mitään? Äitini ei ole tehnyt, jostain olenlukenut että jotain pitäisi tehdä? Talveksi varmaan pitänee peitellä nuo?
Kaikki muutkin vinkit ovat tervetulleita!

1

519

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilja

      Kysyt aika vaikeita, kun et et kerro, missä päin Suomea pihasi sijaitsee, etkä tarkemmin myöskään liljalajeista. Puhutaan tässä niistä tavallisista värililjoista ja tiikerinliljoista. Kirjojen mukaan liljat viihtyvät lievästi happamassa kuohkeassa jopa hiekkaisessa mutta sopivan ravinteikkaassa maassa. En siis kalkitsisi maata erikseen istutuksen yhteydessä. Näyttävät liljani viihtyvän tavallisessa puutarhamullassa.

      Varmaan osuit oikeaan siinä, että valossa kukkivat paremmin. Liljoja voi istuttaa sekä syyskesällä että keväällä, ja olen kyllä siirtänyt kasvavia alkukesälläkin. Seuralaisiksi suositellaan yleensä matalia perennoja, ei toisia sipulikasveja ihan sekaan. On tosiaan makuasia, minkä näköisiä kukkia haluat viereen.

      Olen kukkimisen jälkeen leikannut kukkavarret pois tai ainakin nyppinyt siemenalut. Aika pian varren lehdet ruskistuvat ikävän näköisiksi, ja olen leikannut kuihtuvat varretkin mataliksi. Pitkään kasvaneita Etelä-Suomen liljoja en ole suojaillut talveksi, uusille suojaksi lisämultaa, lehtiä tai neulasia, havuja. Toivotan hauskaa istuttelua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe