Kun katsoo sitä, että mitenkä Suomen julkista taloutta hoidetaan, julkista sektoria turvotetaan - alkaa tuntua siltä, että Suomesta todellakin ollaan tekemässä suurta ulkoilmamuseota.
Nyt olisi ollut hallituksella viimeinen tilaisuus muuttaa Suomen malli osakeyhtiöiden osalta Viron mallin mukaiseksi.
Mielestäni, yritysten voiton tulisi olla Suomessa verovapaa, siten, että vasta jaetusta osingosta maksetaan se 20 %:n vero.
Suomi tulisi saada maaksi, johon yritykset pyrkivät, nykyisin Suomeen perustetaan lähinnä vain tytäryhtiöitä, jotta verotuspaikka säilyy ulkomailla.
On niin, että Suomi ei määritä globaalisti sitä, mihinkä yritykset sijoittuvat. Vaan yritykset määrittävät Suomen paikan.
Se millainen Suomen asema on, on vain ja ainoastaan Suomesta itsestä kiinni.
Jotta yrityksiä tänne tulisi, on verotuksen ja sitä kautta kokonaisuuden oltava ylivoimaisen kilpailukykyinen.
Nykyisellään halutaan enemminkin Suomessa vastikkeettomia tulonsiirtoja, kuin sitä, että maahan tulisi oikeita työpaikkoja.
Vastuullista ja pitkäjänteistäkö ?
Suomesta suuri ulkoilmamuseo - visio 2020
11
209
Vastaukset
- Anonyymi
Tää on toteutunut.
- Anonyymi
Vai pitäisi voittojen olla verovapaita, mutta kumminkin tappiot maksatetaan aina veronmaksajilla.
Yritysten veronmaksuhaluttomuus on suoraan sanoen sikamaista! Yritysten verojen välttely kaatuu suoraan tavallisten työntekijöiden lisätaakaksi! Tämä on verrannollista myymälävarkaisiin, joiden varastamiset maksaa tavallinen asiakas tarpeettoman kalliina hintoina!- Anonyymi
Yrityksen tappioista kärsii ensisijassa osakkeenomistajat.
Kun valtio rakentaa byrokratia ja verokiilat, tulevat yritysten lopputuotteet niin kalliiksi, että vararikko on seurauksena.
Lopulta häviää työpaikat, yritykset, omistajat ja valtio.
Suomessa innovoidaan sitä, miten yritysten lopettamisesta saadaan kallista. - Anonyymi
Samoin se, että virkamieskunta on nostattanut omia palkkojaan verovaroista, eli yksityissektorin vientikilpailukyvyn kärsiessä.
Se on täysin sikamaista, että verovaroista maksetaan ylisuuria;, ylipalkkoja, ylisuurelle julkiselle sektorille.
Monessa tehtävässä palkat ovat kaksikertaistuneet viimeisen 15 vuoden aikana, vaikka työn tuottavuus on laskenut, kun on siirrytty puolipäiväiseen työviikkoon ja teknologia tullut avuksi.
Silti sama meno jatkuu.
- Anonyymi
Tutkimuksen mukaan Suomen talous on pudonnut vähiten koronan vuoksi, joten voimme ottaa hoitaaksemme vielä aiottuakin suuremman osan mm. Italian ja muidenkin maiden tukipaketeista:
https://yle.fi/uutiset/3-11498389- Anonyymi
koko muu eurooppa voi heittäytyä työttömäksi ja lekotella sohvalla päivät pitkät, kyllä suomipoika maksaa mielellään vielä lisää veroja.
- Anonyymi
Tää on toteutunut hyvin pitkälti!
- Anonyymi
Tämä on käynyt toteen!
Aika rankkaa settiä.
Vihervasemmisto toki lisää veroja, jolloin ahdinko syvenee. - Anonyymi
Suomi on kuin vieraan vallan miehittämä, ulkovallat määrää täällä kaiken Suomalaisten vahingoksi!!
- Anonyymi
Suomen tilanteen ovat ihan aiheuttaneet Suomen omat virkamiehet. Täällä sovelletaan kansan vahingoksi niitä sääntöjä, jotka Eu on päättänyt kansan eduksi. Kuten esim autoverotus, tavaroiden ja palvelujen vapaa liikkuvuus.
Kaikenlainen älyttömyys ja tyhmyys otetaan Suomen virkamieskunnassa ilolla vastaan toimeenpantavaksi; esim rekkojen kaventaminen 5 cm!
Ranskassa ja monissa maissa, asia huomioitiin, et kansalliseen ja Eu säännön, mittaavaan väliin, tulee 5-10 cm mittatoleranssi.
Samoin järjetön tukimiljardien jakaminen Italialle työviikon lyhennykseen.
- Anonyymi
Alhaisen äänestysprosentin vuoksi vanhat konnat saavat jatkaa valtuustoissa ja Suomen tuhoava meno senkun vaan jatkuu...
Nyt meni viimeinenkin toivo asioiden paranemiseen, en välitä tästä maasta enää hevon vittujakaan minäkään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645623Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411359Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776664Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23325Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132594Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22583Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350