Yöllä en saanut nukuttua kun pelkäsin että mun sydän ei enää lyö. Yhtäkkiä mun sydän alkoi täristä ja tuli kauhea pelko että mun sydän räjähtää. Sitten yritin nukahtaa ja kun olin nukahtamassa niin yhtäkkiä korvista kuului kauhea rasahdus, ihan niinku mun pään sisällä olis pamahtanu.
Siinä vaiheessa ajattelin että nyt saa riittää, nousin sängystä ylös enkä edes yrittänyt nukkua. Se meni kyllä sitten ohi kun sain rauhoiteltua itseni ettei tässä ole mitään hätää. Mulle on aikaisemminkin tullut tunne että sydäntä polttaa ja sydän räjähtäis. Olen vasta 24-vuotias.
Siinä vaiheessa ajattelin että nyt saa riittää, nousin sängystä ylös enkä edes yrittänyt nukkua. Se meni kyllä sitten ohi kun sain rauhoiteltua itseni ettei tässä ole mitään hätää. Mulle on aikaisemminkin tullut tunne että sydäntä polttaa ja sydän räjähtäis. Olen vasta 24-vuotias.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin ja viime aikoina olen käyttänytänyt alprox nimistä lääkettä ahdistukseen ja mirtazapinia unettomuuteen. En tiedä voiko ne aiheuttaa tällaista.
lääkkeet taitavat aiheuttaa tuollaisen olon, eli lamaannuttavat elimistöäsi jolloin hengitys reagoi siihen ekana. Pamaukset korvissa saattavat johtua myös kaula/niskarangan puristuksesta.
Lääkkeet aiheuttavat myös polttavaa närästystä, jolloin makuuasennossa se nousee ylös ja tuntuu aivankuin sydämessä.
En kyllä osaa sanoa kummastako lääkkeestä nuo kamalat oireet tuli kun olen ottanut kumpaakin vähän vuorotellen. Vai onko tuo mirtazapin ja alprox joku sellainen yhdistelmä mitä ei saisi ottaa yhtä aikaa?
Tulin tosin viime viikonloppuna ottaneeksi alkoholiakin runsaasti joten ehkä tää johtuu osittain myös siitä.