Kuuden TV-uutisissa ankkuri Rönkä kertoi vaimealla äänellä Astrid Lingrenin palkinnon saajasta. Sitten hän nosti päänsä ja KIEKAISI ruotsalainen-etuliitteen mukaan.
Aluksi ihmettelin, mutta sitten tajusin, että Rönkä parodioi YLE:n ruotsi-uutisointia.
Näköjään toimittajatkin alkavat kyllästyä Kivisen ruotsipropagandaan...
Aluksi ihmettelin, mutta sitten tajusin, että Rönkä parodioi YLE:n ruotsi-uutisointia.
Näköjään toimittajatkin alkavat kyllästyä Kivisen ruotsipropagandaan...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Bettina oli Puoli Seitsemän- ohjelman vieraana. Juontaja sanoi hänen osaavan kolmea MAHTAVAA kieltä!?
Äidinkieli on suomalaislle tietysti mahtava kieli, kuten englantikin maailman yleiskielenä.
Mutta mitä mahtavaa on ruotsin kielessä?
Bettina kertoi myös, että me emme virvo palmusunnuntaina. Kanninen kysyi tietysti miksi? Bettinan isä oli sanonut Bettinalle pienenä, että "meidän tytön ei tarvitse kerjätä" minä annan sinulle rahaa! Eli tyttö ei saanut mennä muiden mukana virpomaan, koska surusvekot virpovat vasta pääsiäissunnuntaina! Eli näin piti pitää tiukka ero suomalaisiin tapoihin.
"Eli tyttö ei saanut mennä muiden mukana virpomaan, koska surusvekot virpovat vasta pääsiäissunnuntaina! "
Pääsiässunnuntaina?
Jaa täälläpäin se on lankalauntai, jolloin trullit kiertävät ennen pääsiäskokkoja päivällä.
Minusta tässä ei ainakaan ole eroa suomenkielisen ja ruotsinkielisen Pohjanmaan välillä, eli Suomi on iso maa ja erilaisia tapoja.