Auttakaa viisaammat!
Peräkärryä (uutta) etsiskelen. Tällä hetkellä tarjolla olisi (kuomullisena) Muuli 1400 LH (140x274x30) ja Betanet medium C 300L (147x299x23). Molemmissa kuomu Jaxal.
Kummankin kärryn mitat riittävät tarpeisiini, hinnatkin ovat lähes samat, lehtijousitus ja kippi löytyy molemmista. Mutta miten muu laatu? Onko niissä eroja? Olisin kiitollinen neuvoista.
Muuli vai Betanet?
7
8220
Vastaukset
- kärrimiäs
Ainut merkittävä ero taitaa olla se, että Betanetissa ei aukea etulaita, joten tämä rajoittaa todella pitkän tavaran kuljettamista. Laatu kuitenkin mielestäni ihan ok. Muulista en sano mitään koska en sellaista omista.
- Sämi78
Katsoppas tekno-trailer. Hyviä suomalaisia kärrejä. Hinta samaa luokkaa. Itte vetäny jo vuosia ja kestää. :)
- betanetti
Mulla on betanet medium ja siinä on kyllä aukeava etulaita saranoilla. Todella hyvä !
- steelman
maanantaimalli jos etulaita ei aukea :-) kärry on jämäkkä ja vakaa vedettävä. laidat profiloitu, eli ei mene mutkille niinkuin suorapeltisissä. Ja alle kurkkaamalla selviää myös onko rautaa vai ei. ps. laakerit on nykyään lähes kaikissa uusissa kärryissä vedenkestävät. Jos hankit 750 kg kokonaispaino kärriä niin vanha sanonta pitää paikkansa (laatu painaa) eli monesti se pienempi kantavuus, puhutaan muutamasta kymmenestä kilosta, puhuu laadukkaamman tuotteen puolesta.
- TEIN ITSE
Itsellä oli muulin kärry ja kärry otti etukulmalla kosketusta puun runkoon ja kärryn runko heti salmiakilla.Pulttaamalla tehty koko kärry ja vaneerikin irtosi runkosta,kun pop-niitit antoivat periksi.Akseli tosi heppoinen,kun oli toinen napa vähän vääntynyt ja purin sen osiksi.Alkuun luulin,että akselijousitus on kumivääntö-akseli(päällepäin samanlainen),mutta yllätykseksi akseliputken sisällä kulkee teräsjousilatta navasta napaan,elikä mitää kumeja sisällä ei ollut ja se selitti miksi kärry pomppii tyhjänä holtittomasti,elikä en suosittele mitään muulin pulttikärryjä.
- Anonyymi
Betanetin kärryssä laakerit asennettu kuivana ja vesi menee sisään. Ruostetta ja poks. Köppänen värkki ja lavarunko joustaa pienelläkin kuormalla. Ei tosikäyttöön.
- Anonyymi
Katotaan, ostin uuden betanet venetrailerin..
Sopiva hinta, tarkastan laakerit ja asennam ensitöikseen vaseliininipat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167190- 1992577
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082110En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761568Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911099- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46979- 79899
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7738