Nopeusmittari ja tyhjäkäynti

herrasmies 940

Volvo 940 -91 2,3 ruisku ajettu 380 000 säännöllisesti huollettu.
Nopeusmittari aloittaa toimintansa kun tulee kohdalle mukava kuoppa, myös se lopettaa toimintansa seuraavan kuopan jälkeen. Miksi ?
Samaan aikaan aloitti tyhjäkäynti oireilla heijaa 800-1500 välillä. Miksi ?
Voiko näillä olla jotain yhteyttä toisiinsa ??
Itsestäni tuskin on korjaajaa, mutta olisihan se hauska saada tietää, voisi sitten korjaamon pojille kertoa mitä niiden pitää tehdä (vitsi).
On muuten lähes puolitoistavuotta kun olen tänne kirjoittanut ja aina saanut mukavaa palautetta ( Puranen ja Muut )
t. Antti

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Sekkaa se takaakselin anturin joka antaa tietoa nopeudesta ja oinko ne mittariston piuhat hyvin kiinni.
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10654021#comment-0
      Tyhjäkäynti missään ei ole alipaineletkussa tai muussa vuotoa joka nostaa niitä kierroksia.Ja se tyhjäkäyntimooottori eli joka säätä niitä kierrojsia on myös kunnossa ja puhdas.Sekä kaikki säähköliitokset on kunnollaa kiinni konehuoneessa.Laturi kunnossa ja akussa on potkua.Kun säällöllisesti huolettu ja ota vaikkaa ne vikakoodit sieltä konehuoneesta .

    • volvo_puranen
    • volvo_puranen

      Kuinka on joko mittaristo ja muut jutut kunnossa.
      Palaute kun täällä foorumissa on tärkeää ettei tule 20 kysymystä samasta aiheesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2546
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      238
      1516
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1313
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      58
      793
    8. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      791
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      752
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe