Miten nettikeskustelupalsta pilataan, muutamia uusitulta HS:n NYT-palstalta poimittuja kommentteja:
Onhan se hupaisaa, että Hesarin rennoin osa, NYT-liite, ei suvaitse reaaliaikaista keskustelua. Lisäksi hyvin paljon yöelämään keskittyvänä NYT-liite kuitenkin sulkee keskustelualueet lukijoilleen kello 21 kuin pikkulapsille. Viikonloppuisinhan keskustelut ovat vielä rajoitetumpia, vain välille kello 12-20. Kyse ei ole siitä, etteikö Sanomilla olisi varaa palkata vaikka viisi ihmistä päivystämään näiden viestien kanssa ympärivuorokautisesti. Olenkin toivonut toimitukselta selvitystä, miksi näin ankeaan ratkaisuun päädyttiin.
***********************************************
Tämä moderointiformaatti johtaa siihen, että yöaikaan sananvapaus lakkaa. Ei sillä, ettäkö tämä sananvapautta varsinaisesti olisi. Ja ilmaisevathan nämä viestien ennakkotarkastuksen kellonajatkin selvästi Helsingin Sanomien tai sen Nyt-liitteen toimituksen kannan suotavaan nettailuajankohtaan. Selvä statement sen puolesta, että aika nettikeskusteluihin tulee ottaa työajasta. Mitähän Leif Fagernäs tähän sanoisi...?
***********************************************
Etukäteissensuuri taitaa olla aika tarkkaa, viestien perillemeno kestää parikinkymmentä minuuttia. Paitsi että tämä tekee keskustelusta tolkuttoman hidasta, se muistuttaa jatkuvasti jatkuvasta valvonnasta. On vaikea vielä arvata kuinka rajaavaa sensuuri tulee olemaan. Onkohan yksikään viesti vielä jäänyt pääsemättä läpi?
Pitää aina mennä äärilaidasta äärilaitaan. Ensin käyttösysteemi on ihan alkeellinen ja siinä voi häiriköidä ja provottaa mielinmäärin ja sitten käyttösysteemi on alkeellinen ja siinä ei voi provottaa mielinmäärin. Eläköön edistys. Jo aikanaan sanoin että koko "uudistukseen" olisi riittänyt että olisivat palkanneet yhden nörtin viikoksi laittamaan tänne pakollinen kirjautuminen ja poistamaan bugeja.
Sitä ei selvästikään ole tehty...
Kypsyttää
******************************************************
Mikä on tämä Steven Seagal-tyyli sivujen väriskaalassa? Onko meinattu, että hautajaisväri vakavoittaa keskustelun tason? Ja mitä keskustelua se sellainen on, jos mielipiteitä tahallisesti viivytetään monella minuutilla? Aikaisemman formaatin kiehtovuus perustui juuri nopeuteen. Sensuuri on aina negatiivinen asia, vaikka millä sen perustelisi. Oikeassa elämässä asiattomuuksia esittäviä hulluja löytyy, joten viekö kanavan kieltäminen värikkyyden? Liekö Helsingin Sanomille sanomalehtenä sitten sensuuri helpompi asia niellä kuin minulle "siviilinä".
*******************************************************
No pitäähän täällä käydä naamaansa näyttämäss. Voi kyllä jäädä ensimmäiseksi ja viimeiseksi kerraksi tällä systeemillä.
********************************************************
miten nettikeskustelupalsta pilataan,
6
174
Vastaukset
- Hiski Kutiainen
ei pääse samanlaiset idiootit kirjoittelemaan joutavaa paskaa keskustelusivuille, kuten pääsevät Eniron sivuille.
- Viisaamman neuvo
ainoastaan salasanalla rekisteröidyn nikin käyttö vahvistettuna TOIMIVALLA ylläpidolla voi pelastaa keskustelupalstat. Muuten täällä saa kirjoittaa ihan mitä tahansa ilman kontrollia.
- kaksi
Sosialismiin kallellaan olevaa "viisasta" ovat rajoittamassa sananvapautta.
Mitä se haittaa, vaikka minäkin saan sanoa sanottavani? - rpu
kaksi kirjoitti:
Sosialismiin kallellaan olevaa "viisasta" ovat rajoittamassa sananvapautta.
Mitä se haittaa, vaikka minäkin saan sanoa sanottavani?ei haittaa kunhan teet omalla nimellä jos
rohkeutta riittää.
- muuten..
Demarien ja Kokoomuksen palstalla pitää olla Sheriffit?
Keskustan palstalla sitä ei näyttäisi olevan, eikä tarvita!- Joopa joo
Keskustassa on ytyä.
Keskusta on turvallinen ja paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688