mulla on saab 900s vm 95,miten sillä pystyisi ajelemaan re85lla?on vielä vanhanaikainen virranjakaja mallia 2.0 16v?
re85 muutos
tahtoo tietää
151879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
eipä ole ollut onkelmia vaikka olen tankannut 20 - 25 % re85 tankkiin normaalisoftalla. Soppaa toki kuluu enemmän vaan onhan nykybensalla pitoisuus 5 - 10 % kuitenkin tietty omalla vastuulla.
Ennen vanhaan pantii masinolia tankkiin kaasarikoneissa kun meinas talvella kaasari jäätyä.
Noihin turbolaitteisiin voidaan softamuutos yleensä tehdä e85:lle. Joku saabklubin softaguru voi tehdä e85 softan vaariin, tällöin kuitenkin auto tulee toimimaan ainoastaan e85:llä, ei flexfuelina eli ns. biopowerina.
no niin.kokeilin pokkana tankata 20l re 85 ,tankissa oli puolet bensaa jäljellä.käynnistyy ihan normisti,käy ja toimii ihan ok,olisiko hiukan tullut vääntöä moottoriin!kokeilu jatkuu
no niin.ajelin 200 km tällä seoksella ja ei mitään vikaa,tehoja on tullut kyllä mukavasti lisää,ja heitin taas 10l tankkiin re85,taas ei mitään ongelmia ajossa,mutta syttyi check engine valo,mutta ei mitään haittaa.kokeilu jatkuu
moottorivalo syttyi vaan eipä menoa haittaa millään lailla.
Mites on kulutuspuoli ? Meneekö yli 15 l satasella ?
sataselle ennen 11,8 nyt näyttää 12,8 tietokone. Varmaan vähemmälläkin menisi mutta kun tiet on kuivia en malta ajella nätisti. Kylmänä kone joskus rykäise liikkeelle lähdettäessä vaan kun moottorin lämmöt normaalit ei onkelmaa. Perstuntumalla vääntöä selvästi enemmän kuin pelkällä 99. Sitkeys vedätyksessä parempi.
Eikös etanoli ole syövyttävää litkua, että meinaan vaan että kuis tiivisteet, letkut ja tankki, joko vuotavat jostain paikkaa?
nykybensassa on 5- 10% etanolia joka tapauksessa. Firmat jotka asentavat etanolisoftan vaihtavat vain sytytystulpat sen lisäksi. Ei muuta.
Muilla merkeillä voi onkelmia tulla eteen. Virittäminen on asia erikseen.
Ainakaan trionic 5 koneella ei paljoa säästä.
T7:n kulutus ei jostain syystä nouse samassa suhteessa mutta siinähän on uudempi eri tavalla toteutettu ohjaus ja moottorissa kevyemmät liikkuvat massat sekä pienempi sisäinen kitka.
Suurin haitta mummiälestä on se että joutuu miettimään menojaan sen suhteen ettäonko tankissa ainetta ja mistä sitä saa tarvittaessa lisää, kun niitä tankkauspisteitä on aika harvassa paikassa.
lähin paikka alle kilometri ja toinen 2.5 km ei ongelmaa ja 99 Vpower 200 metriä...
Tota, eikös jos laittaa oikean Biopower softan niin ole aivan samatekevää onko tankissa bensaa vai etanolibensaa vaiko niiden sekoitusta?
BioPower Saabeissa on erilainen bensatankki kuin tavallisissa bensamalleissa. Myös tiivisteet ja polttoaineputkiston osat ovat erilaisia, näin olen antanut itselleni kertoa, arvovaltaiselta taholta.
enpä ole mistään kuullut ainakaan Saabilla ajelevilta ongelmista. Tietty polttoainesuodatin kannattaisi vaihtaa muutaman tankillisen jälkeen kas kun etanoli puhdistaa myös tankin sisäpuolelta.
Kyllä, mainitsemissasi osissa on eroja.
Kotikutoisia Biopowereita on kuitenkin Suomessa liikkeellä pilvin pimein ilman isompia ongelmia, vaikka polttoainejärjestelmää ei ole millään tavoin muutettu, vain moottorinohjaimen ohjelma on muutettu vastaamaan Saabin omaa Biopower ohjelmaa.
Viestini pointti oli siinä että Saabin oma ohjelma sallii bensiinin, re85:n ja niiden seoksen käytön, ts. pystyy sopeutumaan tankattuun polttoaineeseen.
Sopeutuma on toteutettu ilman minkäänlaista tankissa tapahtuvaa tunnistusta tai mittausta, sopeutuma perustuu toteutuneeseen lambda-arvoon.
Mainitsemiesi osien eroavaisuuden selvittämiseen ei tarvita kovinkaan arvovaltaista tahoa, Saabin varaosaohjelmat on vuodettu nettilevitykseen ja sieltä lataamalla voi itse kukin verrata eroavaisuuksia.