Kertokaapa toimivia lääkkeitä tähän mitkä tepsii kuulo ja näköjuttuihinkin¿
Psykoottinen masennus?
Houhouhuohou
8242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
seroquel prolong, xyprexa, ketipinor, risperidon, abilify.. itsellä on käytetty psykoosiin ja psykoottiseen masennukseen noita kaikkia. tällä hetkellä lääkityksenä xyprexa abilify.
pointti oli? Auttoiko oireisiin?
Älä käytä varsinkaan ketipinoria tai seroguel prolongia, itselläni pahensi tilannetta, hirveä väsymys, tärinä, kouristukset, heikko voimaton olo, sydämen syke meni sekasi ja makasin vaan sängyssä ei mitään hyötyä ollu.
Seroquel Prolong, ketipinor ja Risperdal lääkitys vain sai pääni entistä enemmän sekaisin. Psykoosi omine kummallisuuksineen ei ollut mitään verrattuna neuroleptien tuomaan hattarapääoloon.
Onneksi lopetin lääkityksen omin päin ja kävin psykoosini rauhassa kotona läpi.
Ensi psykoosi on kokemuksena pelottava ja kauhea joten siksi helposti lähtee hakemaan "apua" lääkkeistä. Terveellä järjellä ajateltuna se on virhe.
Psykoosin aikana mieli pirstaloituu, mutta suurimmalla osalla psykoosi päättyy aikanaan. Omalla kohdalla koko kauheus kesti reilut puoli vuotta ja päälle vielä masennus sekä suuri ahdistus. Kaikesta selvisin ilman lääkkeitä.
Minulla psykoosi oli loppujen lopuksi mieltä puhdistava kokemus ja rakensin uuden minän joka ei turhia stressaile eikä ajaudu ristiriitoihin.
niinkkö
Itellä oli diagnoosina vaikea-asteinen psykoottinen masennus. Siihen auttoi zyprexa 30mg.
mulla on leponex 100mg aamulla ja 150mg illalla, psykoosiin, on tepsiny
Hirttoköysi on paras lääke elämä nimiseen sairauteen.