Royalty-free musiikin laillisuus Suomessa.

+++++++++++++++

Saako "Royalty-free" musikkia soittaa yleisillä paikoilla kuten esim kaduilla tai yleiskäytössä olevissa rakennuksissa vapaasti vai onko tässä joitain tekijäoikeudellisia rajoituksia tai muita rajoituksia?

Esimerkiksi Creative Commons lisenssin alla oleva musiikki on esimerkki tälläisestä vapaasti levitettävästä materiaalista.

2

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Royalty-free” on vain sana. Oikeudellisesti merkitsevää on, mitä tekijä on esittänyt teoksistaan, ei se, mitä sanaa käytetään. Jos tekijä sanoo vain, että hänen teoksensa on ”royalty-free”, hän on lyhytnäköinen eikä anna selvää pohjaa teoksen lailliselle käytölle. Jos joku muu sanoo toisen teoksesta, että se on ”royalty-free”, sitä ei lähtökohtaisesti pidä uskoa.

      ”Creative Commons” on yleisnimitys joukolle lisenssityyppejä (nykyisin kai 11:lle). Niistä osa sallii esittämisen vapaasti, osa rajoitetusti. Taaskin olennaista on, mitä tekijä on ilmoittanut.

      Lisäksi on huomattava, että kukaan ei voi antaa toiselle parempaa oikeutta kuin hänellä itsellään on. Jos joku esimerkiksi säveltää jotain, hän voi antaa sävelmänsä vapaaseen käyttöön, mutta hänellä ei ole valtaa määrätä sävelmään tehdyn sanoituksen sanoittajan, laulajan, soittajien tai äänittäjien työstä.

      Tosin jotkin Creative Commons -lisenssit sallivat teoksen vapaan käytön vain edellyttäen, että johdannaisteoksetkin ovat vapaasti käytettävissä. Tästä ei kuitenkaan seuraa, että sellaisen lisenssin alaiseen sävelteokseen tehtyä sanoitusta saisi vapaasti esittää, jos sanoitusta ei ole ilmoitettu vapaaksi. Päinvastoin esittäminen loukkaisi sekä sanoittajan että säveltäjän tekijänoikeutta,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7772
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7384
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      173
      6931
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6762
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5771
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5730
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5476
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3185
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      886
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      875
    Aihe