Jos talossa on painovoimainen ilmanvaihto, niin tuleeko yhtään korvausilmaa, jos asentaa velco-venttiilit filtrete suodattimella tuuletusluukkuun?
painovoimainen ilmanvaihto
ilmaa.
4217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Talvella kyllä kesällä ei
Kyllä se vaatii jonkun puhaltimen siihen venttiiliin.
venttiileillehän ei puhallusta tarvita mutta jos asennat pienen poistoilmapuhaltimen asuntoosi niin silloinhan se toimii.
Painovoimaisen ilmanvaihdon ongelmat ovat juurikin se että talvella se toimii liiankin tehokkaasti ja kesällä kun lämpötilaero asunnon sisällä sekä ulkona on niin pieni niin toiminta on olematonta, jolloinka poistoa olisi hyvä tehostaa pienellä puhaltimella.
Ne eivät paljoa maksa mutta unohda nuo "bilteman" muutamankympin puhaltimet koska parin vuoden päästä niitä menee laakerit..
mutta ennenkuin asennat yhtään mitään olisi hyvä tietää että asutko omakotitalossa vaiko kerrostalossa? muuten saatat sotkea koko talon ilmanvaihdon totaalisesti.. katsotaan sitten lisää
Tulee jos painovoimainen muuten toimii. Pitäisi ittekin pariin huoneeseen tuuletusluukkuun laittaa venttiili ja ovenkarmin ja seinän väliin myös semmonen äänieristetty venttiili, ovissa kun on kynnykset eikä rakoa lainkaan.