Pelko

miami

En kyllä tiedä onko tämä oikea palsta kirjoittaa tällaista (anteeksi siis jos asia on näin). Olen raskaana rv 5 0 ja pelkään todella kovasti keskenmenoa. Tämän lapsen haluaisin pitää kovasti, sillä mieheni ja minä olemme suunnitelleet tätä jo pitkään. Mitkä ovat keskenmenon oireita? Pelko kasvaa päivä päivältä kun olen niin alussa. Toinen pelkoni on, että jos tämä olisi ns. tuulimuna.

4

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anniinanniin

      Raskautesi on todella alussa. Mutta todellinen. Ymmärrän pelkosi ja epävarmuutesi. Mutta valitettavasti jos nyt tapahtuu jotain, et pysty millään tavoin sitä estämään. kukaan ei voi. Ja jos lapsesi on tuulimuna, et voi asiaa muuttaa.
      Toivon koko sydämestäni että lapsesi on todellinen (eikä siis tuulimuna) ja että kaikki menee hyvin. Itse sain tietää keskeytyneestä keskenmenosta rv 11 3.
      Mitään ei ollut tehtävissä.
      Uskon että raskausoireesi alkavat kohta, silloinhan tiedät aiinakin että olet raskaana.Mutta älä säikähdä jos ne ei ala. Ei kaikilla tule välttämättä oireita.
      Jos pelkäät ette olisikaan raskaana, osta vaikka ylimääräisiä raskaustestejä ja tee niitä silloin tällön. Saat ainaki varmistuksen että olet edelleen raskaana. Ja puhu neuvolassa pelostasi, heillä varmasti on jotain neuvoja.
      Mutta älä käy lukemassa tietoja keskenmenoista tai oireista, se vain lietsoo sinua pelkäämään lisää. Edes pientä verenvuotoa ei saa säikähtää, koska se ei välttämättä kerro mitään.
      Jos välttämättä haluat tietää tuulimunasta tai keskenmenoista googleta tietoja niistä. Mutta en suosittele. Itse esim. Heräsin valtavaan vatsakipuun yksi yö. Ja olin aivan varma että nyt tapahtuu jtn. Kipu oli sietämätön. Mutta ei. Raskaana oltiin edelleen. Ei se ollut merkki ei mikään. Joku suolen toimintahäiriö todennäköisesti.
      Tsemppiä raskauteesi. Muista että jokainen hetki pienokaisesi kasvaa ja vahvistuu ja keskenmenon riski pienene :) koita vain nauttia olostasi ja raskaudestasi.

    • kohtalontoveri

      Ymmärrän täysin huolesi. Ei siinä auta muu kuin yrittää luottaa omaan kroppaansa että kaikki menee hyvin ja jos ei mene, niin ajatella että silläkin oli tarkoituksensa. Itselläni puolen vuoden sisällä kaksi keskenmenoa rv 8 paikkeilla. Nyt suhtaudun varmasti vähän toisella tavalla mahdollisiin tuleviin raskauksiin. En todellakaan pidä mitään enää itsestäänselvyytenä. Yritä nauttia silti joka päivästä enkä minäkään kyllä suosittelisi netistä etsittyjä tietoja, koska paniikkiinhan siinä vaan tulee. Pidän sulle peukkuja että kaikki menee hyvin!

    • Humps

      Itselläkin on samoja pelkoja. Kävin jo muutaman kerran ultrassa kun ensin varmistettiin alkion paikka ja siitä viikon päästä katsottiin,onko epäilty keskeytynyt keskenmeno tapahtunut.
      Onneksi ei ollut,vaan sydän sykki.
      Vaikka siis nähnyt pienen sydämen sykkivän, pelkään silti, että nyt se kkm on sitten tullut.
      Ensi viikolla on nt-ultra ja pelkään sinne menoa kuollakseni, vaikka toisaalta lasken tunteja sinne menoon.

      Niin kovin toivon, että kaikki kunnossa ja saamme tämän vauvan syksyllä kotiin..

    • miami

      Täällä kotona on yritetty vakuutella että masuasukilla on kaikki hyvin ja olen nyt vähän jo rauhoittunut, onneksi! Mutta kyllä se pelko silti jyllää takavasemmalla, pakko vain yrittää olla rauhallinen ihan tämän (toivottavasti) tulevan pikkuisen takia.

      En olisi muuten ikinä uskonut että miehestäni tulee todella rakastava näin varhaisessa vaiheessa, hän pussailee ja silittelee vatsaa. Eilen illalla töistä kotiin tullessa hän tuli silittelemään vatsaa ja kertoi kuinka ikävä oli "meitä". Miehestäni saan voimaa rauhallisempaan asenteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      9
      1812
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1176
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1175
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      973
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      225
      911
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      884
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      756
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      753
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe